Mladić traži prekid suđenja

Izvor: B92, 23.Jan.2014, 00:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mladić traži prekid suđenja

Odbrana generala Ratka Mladića traži od Haškog tribunala da prekine postupak dok lekari ne utvrde da li je sposoban da prati suđenja, saznaju Novosti.

Konačan odgovor mogao bi da bude poznat u februaru kada bi Mladića trebalo da pregleda tim veštaka iz Rusije,

Naime, sumnja da ratni komadnat VRS koji je 15 godina odolevao svim svetskim poterama ima psihičkih problema, postala je vidljiva ubrzo posle njegovog izručenja Tribunalu. Postalo je jasno da general može >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da funkcioniše pre podne i da ne može dugo da bude koncentrisan, pišu Novosti.

U međuvremenu su ga u dva navrata pregledali neuropsihijatar i psiholog iz Srbije i, kada je dobio obavezujući nalog da svedoči u procesu protiv Radovana Karadžića, zaključili da on nije u mogućnosti da to uradi.

"General Ratko Mladić nije u mogućnosti da svedoči zato što to ne dozvoljava njegovo zdravstveno stanje", naveli su veštaci u svom nalazu koji su prosledili Tribunalu. "Njegovo svedočenje bi bilo apsolutno nepozudano pošto njegova sećanja prolaze kroz filter emocija i mešaju se sa njima. Sve to kod njega stvara percepciju istinitosti koju on pogrešno predstavlja. On ovim stanjem ne može da vlada, uveren je da se dogodilo nešto što se nije dogodilo".

Mladićev branilac advokat Miodrag Stojanović kaže da je medicinska dokumentacija o Mladićevom zdravlju poverljiva. Ipak, kaže da će se posle dolaska ruskih lekara znati mnogo više.

"Ruska Duma je dozvolila da generala pregledaju lekari ", kaže Stojanović. "Čeka se još samo zvanična potvrda pritvorske jedinice. Ruski lekari su naveli i da bi, ako se ispostavi da Mladić nije procesno sposoban da prati suđenje, mogli da traže da se leči u Rusiji".

Zahtev

Na pitanje da li je odbrana tražila da ratnog komandanta VRS pregledaju lekari koje ovlasti Tribunal, Stojanović kaže da je to već urađeno.

"To su bila trojica belgijskih lekara, ali nijedan od njih nije bio neuropsihijatar. Oni su samo rekli da Mladić ne može da prati suđenje pet dana nedeljno, već četiri, kako je i sada organizovano".
Pogledaj vesti o: Ratko Mladić

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

PSIHIČKI PROBLEMI? Mladić traži prekid suđenja!

Izvor: Telegraf.rs, 23.Jan.2014

Mladića su u dva navrata, kada je dobio obavezujući nalog da svedoči u procesu protiv Radovana Karadžića, pregledali neuropsihijatar i psiholog iz Srbije i zaključili da on nije u mogućnosti da svedoči

Nastavak na Telegraf.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.