Izvor: B92, 03.Jun.2010, 21:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Programi za decu ometenu u razvoju
Programi "Stotinu jezika različitosti" i "Podrška porodicama dece sa smetnjama u razvoju", koje finansira Vlada Italije sa oko dva miliona evra sa ciljem podsticanja socijalne inkluzije marginalizovanih grupa dece i mladih sa posebnim potrebama, predstavljeni su u Medija centru.
Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić istakao je da će donacija italijanske Vlade i podrška UNICEF-a u velikoj meri >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << pomoći Srbiji da u uslovima svetske ekonomske krize nastavi da širi krug usluga pomoći za decu sa smetnjama u razvoju, kako bi se njima i porodicama u kojima žive poboljšao kvalitet života.
Ljajić je dodao da očekuje i da će program "Podrška porodicama dece sa smetnjama u razvoju" pomoći da što manje dece bude smešteno u domovima i institucijama, već da ostanu da žive u svojim biološkim porodicama, kojima će briga o mališanima biti olakšana organizovanjem sistema dnevnih boravaka.
"Druga komponenta programa omogućiće direktnu podršku za 20 opština u Srbiji, od kojih 14 spada u grupu nerazvijenih, a koje će dobiti finansijska sredstva za otvaranje dnevnih boravaka i razvoj specijalnih hraniteljskih porodica", kazao je Ljajić na konferenciji za novinare.
Prema njegovim rečima, danas u Srbiji oko 1.000 dece živi u domovima i institucijama, a cilj Ministarstva je da se taj broj u narednom periodu smanji i svede na minimum.
Drugi program "Stotinu jezika različitosti" omogućiće razvoj lokalnih usluga u sistemu socijalne zaštite, pa će Kragujevac, Loznica i Novi Sad dobiti oko 500.000 evra za realizaciju projekata, kazao je Ljajić i precizirao da će, u okviru programa u Kragujevcu biti adaptiran vrtić "Čuperak" i otvoren Centar za inkluzivno obrazovanje.
Ljajić je dodao da će u Novom Sadu projekat biti usmeren na otvaranje svratišta za decu sa ulice, kao i na mogućnost otvaranja socijalnih preduzeća za ugroženu omladinu.
Govoreći o budućem zakonu o socijalnoj zaštiti, Ljajić je kazao da će za njegovu punu primenu biti potrebno oko 4,2 milijarde dinara.
"Nadam se da ćemo uspeti da obezbedimo sredstva, ako ne u punom obimu, onda bar za materijalno obezbeđenje porodica, za šta je potrebno oko tri milijarde", rekao je Ljajić i objasnio da će novim zakonskim rešenjima materijalnu pomoć dobijati 85 hiljada porodica umesto dosadašnih 67.000.
Ambasador Italije u Srbiji Armando Varikjo rekao je da se svakodnevno potvrđuje dobra saradnja Italije i Srbije, na političkom, ekonomskom, ali i na kulturnom planu.
"Potrebno je voditi računa o socijalnim potrebama ugroženih grupa. Ovi projekti predstavljaju primer kako je moguće doprineti poboljšanju života grupa koje smatramo najranjivijim", ocenio je Varikjo.











