Izvor: Glas javnosti, 12.Mar.2010, 09:13 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Konkurs za pomoć invalidima
BEOGRAD - Ministarstvo za rad i socijalnu politiku raspisaće konkurs za pomoć humanitarnim nevladinim organizacijama koje se bave pružanjem pomoći osobama sa invaliditetom, najavio je ministar Rasim Ljajić.
- Ministarstvo je obeybedilo 70 miliona dinara za ovakav konkurs, čiji je osnovni cilj da se pomogne organizacijama koje doprinose poboljšanju kvaliteta života osoba sa invaliditetom - rekao je Ljajić. >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti <<
Tokom posete Društvu za pomoć ometenima u razvoju u beogradskoj opštini Stari grad, Ljajić je naglasio da je jedna od primarnih aktivnosti Ministarstva realizacija usluge dnevnih boravaka za lica sa invaliditetom.
- Ministarstvo je finansiralo otvaranje 24 dnevna boravka, neke su otvorile i lokalne samouprave od svojih sredstava i mi ćemo nastaviti da sarađujemo sa lokalnim vlastima - napomenuo je Ljajić.
Cilj dnevnog boravka, dodao je, jeste sprečavanje da se deca i osobe ometene u razvoju smeštaju u institucije i domove.
Prema njegovim rečima, statistika Svetske zdravstvene organizacije pokazuje da u svakoj državi ima oko 10 odsto osoba sa invaliditetom. To znači, dodao je Ljajić, da ih u Srbiji ima oko 800.000, od čega je samo 13 odsto zaposleno.
Ove godine će, podsetio je Ljajić, stupiti na snagu Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji.
- Svaki poslodavac koji zapošljava 20 do 50 radnika imaće obavezu da primi jednu osobu sa invaliditetom, a oni koji zapošljavaju više, na svakog 50. zaposlenog će primati još jednu osobu sa invaliditetom - rekao je Ljajić i dodao da će za prekršioce zakona biti predviđene novčane kazne, koje će biti iskorišćene za pomaganje pri zapošljavanju invalidnih osoba.







