Izvor: Radio Dunav, 27.Okt.2017, 08:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NEVAKCINISANA DECA NEĆE MOĆI U VRTIĆ

Roditelji više neće moći da vode nevakcinisanu decu u vrtić, jer im pedijatri neće davati potvrde kojom se dokazuje da je dete zdravo za kolektiv. Ovo je prva, oštrija, mera koju je zdravstveni sistem primenio zbog povećanog rizika od epidemije malih boginja.
U Srbiji je smanjena vakcinisanost dece MMR vakcinom, zbog čega preti da se naruši kolektivni imunitet i na taj način poveća šansa za nastanak epidemije malih boginja.
Zbog opasnosti od epidemije malih boginja, koja već >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Dunav << uveliko traje na Kosovu, a mogla bi vrlo brzo da se prelije i u Srbiju je naloženo svim domovima zdravlja u Srbiji da ne izdaju potvrde za vrtiće nevakcinisanoj deci, jer to nalaže Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, po kome mališani koja nisu primila sve obevezne vakcine ne mogu da borave u kolektivu.
Ovaj član zakona, međutim, ne može da se primenjuje na školsku decu, jer su u našoj zemlji na snazi dva zakona, koja su u koliziji.
Tačnije, Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti nevakcinisana deca ne mogu da se upišu u osnovnu školu, a Zakon o osnovnom obrazovanju i vaspitanju nalaže da je osnovna škola obavezna za sve.
Izvor: Blic
Pogledaj vesti o: Prva šansa,   Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Radio Dunav...



Povezane vesti

Vakcina ili dozvola lekara, pa u vrtić

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 27.Okt.2017

Pojedini mediji su danas objavili vest da deca koja nisu vakcinisana neće dobiti potvrdu od pedijatra kojom se dokazuje da su zdravi za kolektiv, te da zato neće moći da idu u vrtić, a u Ministarstvu zdravlja objašnjavaju da je za nevakcinisanu decu potrebno da stoji napomena da nisu primili vakcinu...Kako...

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Dunav. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Dunav. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.