Vanredna situacija u 11 opština zbog poplava

Izvor: RTS, 20.Apr.2014, 15:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vanredna situacija u 11 opština zbog poplava

Širom Srbije nabujale reke i rečice prete da ugroze kuće i imanja. U 11 opština, među kojima su Prokuplje, Kuršumlija, Doljevac i Žitorađa, na snazi je vanredna situacija. Poplavni talas reke Toplice "protutnjao" je opštinom Doljevac. Veliki problemi Dragačevaca su i klizišta. Opadaju Beli i Crni Timok u Zaječaru.

20.05 - Vodostaj Zapadne Morave kod Trstenika je u porastu. Ugrožen i magistralni gasovod u delu toka kod Počekovine, javlja dopisnik RTS-a. >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<

19.35 - Nema mesta opuštanju narednih sedam do osam dana, u centru pažnje sada je vodostaj Južne Morave, rekao je Predrag Marić za RTS.

18.50 - Put za Lukovsku banju, koji dva dana nije bio prohodan, osposobljen je za saobraćaj.

17.00 - Vojska obezbedila dve auto-cisterne za snabdevanje vodom za piće u Kuršumliji i po jednu u Doljevcu, Gadžinom Hanu i Velikom Šiljegovcu.

13.50 - U 11 opština proglašena je vanredna situacija zbog poplava, rečeno je na sednici Štaba za vanredne situacije.

13.30 - Južna Morava izlila se kod sela Vitkovac u aleksinačkoj opštini.

12.20 - Oko 200 pripadnika Žandarmerije angažovano na pružanju pomoći zbog poplava na teritoriji Prokuplja, Zaječara, Kraljeva i Lučana.

10.10 - Reka Jošanica povukla se u korito, normalizovan saobraćaj kod Jošaničke banje.

10.00 - Reka Toplica lagano se povlači u korito, javlja dopisnik RTS-a iz Prokuplja. 

8.00 - U Doljevcu proglašena vanredna situacija, evakuisano 60 ljudi, rekao je Predrag Marić. 

Iz ugroženih područja do sada je evakuisano 440 ljudi. Vanredna situacija na snazi je u Doljevcu, Žitorađi, Lučanima, Prokuplju, Kuršumliji, Požegi, Zaječaru i Medveđi. Poplavljeno je i oko stotinu kuća na centralnom Kosovu.

Crveni krst Srbije je saopštio da je uputio pomoć stanovništvu koje je postradalo od poplava u Kuršumliji, Doljevcu i Prokuplju.

Pomoć se sastoji od 180 paketa hrane, 120 dušeka, 250 ćebadi, 180 higijenskih porodičnih paketa, 15 kreveta i 50 pari gumenih čizama.

Crveni krst je uputio i 16 rezervoara za snabdevanje građana vodom za piće i 10 sušilica za zidove.

U subotu je Crveni krst Srbije poslao petočlani Nacionalni tim za procenu posledica poplave, analizu potreba ugroženih i za tehničku podršku.

Na sednici Štaba za vanredne situacije, premijer Ivica Dačić rekao je da pripadnici sektora za vanredne situacije i drugi organi vlasti moraju da pojačaju aktivnosti, kako bi se sprečila veća šteta i zaštitili ljudski životi. 

Ukoliko Sektor nema dovoljno tehničkih sredstava za otklanjanje posledica nepogoda, mora se uvesti radna obaveza po zakonu i angažovati ljudstvo i tehnika iz lokalnih preduzeća, naglasio je Dačić.

Načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić je ocenio da je moglo biti izbegnuto "50 ili 40 odsto problema" da su na nivou lokalnih samouprava na vreme obavljeni komunalni poslovi.

Saobraćaj je prekinut na sedam putnih pravaca, a alternativni pravci pronađeni su za sve osim za dva puta, naveo je ministar saobraćaja Aleksandar Antić.

Ministarka energetike Zorana Mihajlović rekla je da se zbog poplava bez struje nalazi oko 400 domaćinstava.

Direktor Republičkog hidrometeorološkog zavoda Vladan Kocić upozorio je da se u naredna tri dana očekuje topljenje snežnog pokrivača na Kopaoniku, koji je visine oko 40 centimetara, a od srede i četvrtka dodatne padavine.

Ministri će sutra prepodne prisustvovati sednicama štabova za vanredne situacije u Zaječaru, Lučanima, Kraljevu i Prokuplju. 

U toku protekle noći porastao je vodostaj Toplice na teritoriji opštine Doljevac, poplavljeno je više od 500 hektara poljoprivrednog zemljišta i oko 30 kuća. Samo u toku noći spaseno je 60 ljudi.

Poplavni talas koji je krenuo od Kuršumlije, Prokuplja i Žitorađe, stigao je do Doljevca, protutnjao je ovom opštinom i nastavio dalje ka Južnoj Moravi. Voda nije za piće, pa su obezbeđene cisterne.

Reka Toplica se lagano vraća u svoje korito, ali opasnost od poplavnog talasa kod Prokuplja i Kuršumlije ne prestaje ni narednih dana, izjavio je Predrag Marić za RTS. "Nema opuštanja narednih nedelju dana, sve snage moraju da ostanu mobilisane", rekao je Marić.

Napomenuo je da sve lokalne samouprave koje nemaju dovoljne kapacitete treba da zatraže pomoć od Sektora za vanredne situacije.

Zbog izlivanja reka i poplava, a kako bi zaštitile građane i imovinu, elektrodistribucije u saradnji sa lokalnim štabovima za vanredne situacije isključuju pojedine ugrožene elektroenergetske objekte.

"Jugoistok" isključuje pojedine trafostanice u Prokuplju, Kuršumliji i delu Niša, saopšteno je iz "Elektroprivrede Srbije".

U 9.30 stanje je normalizovano i struju imaju svi potrošači na području "Elektrosrbije", osim dvadesetak kupaca u vikend naselju kod Jastrepca.

Na području privrednih društava "Elektrovojvodina", "Elektrodistribucija Beograd" i "Centar" nema problema.

Zahvaljujući Žandarmeriji i vatrogasno-spasilačkoj brigadi sačuvan je gerontološki dom u kome je smešteno 70 invalidnih lica. Evakuisani su korisnici staračkog doma iz prizemlja na poslednji sprat. 

Južna Morava se izlila kod sela Vitkovac u aleksinačkoj opštini, tako da je sada tamo situacija prilično teška, javlja dopisnik RTS-a iz Doljevca.

Na jugu Srbije izlila se reka Jablanica i poplavila mnoge seoske kuće i plastenike.

Situacija je teška na području Kuršumlije, Prokuplja i Žitorađe. Sa ovog područja evakuisane su 33 osobe.

Najteža situacija je pored fabrike stakla, ali i u naselju Draganja na izlasku iz Prokuplja prema Kuršumliji, a pored desetina kuća, potopljeni su i sportski tereni, gradsko groblje.

U Žitorađi je ugroženo više desetina domaćinstava, evakuacija je trajala tokom čitave noći i sada su svi žitelji ove opštine bezbedni. Pod vodom je i stotinu hektara obradivog zemljišta, a do nekih sela je nemoguće doći.

Potopljeni su bunari iz kojih Prokupčani piju vodu, pa jedan deo grada nema vodu. Pored pripadnika Sektora za vanredne situacije, pomažu i Vojska Srbije, policija, vatrogasci.

Pored Toplice izlile su se još dve reke Banjska i Kosanica. Kosanica se povukla u korito. Najveći problem je što ove reke ugrožavaju lokalne puteve prema okolnim banjama.   

Iako se u Lučanima vreme razvedrava, voda se ne povlači i meštani se u Dljinu bore sa vodom koja prodire kroz propusne kanale, javlja dopisnik RTS iz Lučana.

Tako je i na drugim mestima gde su se pojavila klizišta, a voda koja nadire sa svih strana i preti da ugrozi još neka domaćinstva. Poplavljeno je na desetine kuća.

Osim poplave i velike količine vode, veliki problemi Dragačevaca su i klizišta, kao i neprohodni putevi.

U Đeraću je najteža situacija, reka se izlila na više od 20 kilometara na tom putu. "Ovo je višedecenijski problem, potrebna su velika ulaganja da bi se ovo predupredilo", rekao je za RTS Dragan Dončevski iz Sektora za vanredne situacije.

Poplavni talas Rzava i Moravice kod Arilja je prošao i obe reke od jutros su u stagnaciji. Poplavljene su kuće u naseljima Gruda, Divljaka, Cerova i Raškova Bara. Jedna porodica iz naselja Gruda je evakuisana.

Rzav je noćas na privremenom zahvatu Ševelj bio tri metra,10 puta više od normalne kote, a Moravica na Gradini 372 centimetra, što je najviše u poslednjih dvadesetak godina.

U opštini Požega, u toku noći porastao je nivo vode u poplavljenom području. Poplavljeno je 50 domaćinstava, a voda je ušla i u 100 pomoćnih objekata. Trenutno je pod vodom 1.500 hektara zemljišta, među kojima i oranice zasejane kukuruzom i pšenicom. 

I pored povoljnijih vremenskih prilika nego prethodnih dana, stanje u kraljevačkom kraju i dalje je vrlo ozbiljno. Zapadna Morava je izašla iz svog korita, došla do nekoliko kuća u prigradskom naselju Grdica i poplavila velike površine plodnih oranica, najviše u selima Sirča i Šumarice.

Vodostaj Zapadne Morave kod Trstenika je večeras u porastu. U selu Grabovac, gde je ugroženo nekoliko domaćinstava, i u Bogdanju i Počekovini, poplavljeno je više stotina hektara oranica, plastenika i povrtarskog zasada. Zapadna Morava ugrozila je i magistralni gasovod u delu toka kod Počekovine.

Prvi put poplavljen je i kanal između železničke pruge i auto-puta kod Leskovca, ali koridor nije ugrožen. 

U kruševačkom kraju nakon poplavnog talasa situcija se stabilizuje. Nivo reke Rasine danas je opao za oko 15 odsto. Pod vodom je oko 800 hektara oranica, a najugroženije je područje u dolini Ribarske reke. U prekidu je i dalje putni pravac Kruševac - Jastrebac jer je vodena bujica na ovoj planini odnela deo asfalta oko veštačkog jezera tako da je neprohodna deonica za saobraćaj od ulaska na Jastrebac do Slavujevog brda.

Nivo reke Rasine kod jezera Ćelije i u Mitrovom polju nadomak Aleksandrovca opada, ali se vodostaj Zapadne Morave povećao za 30 centimetara. Vodostaj raste i na Južnoj Moravi kod Đunisa.

Crni Timok i Beli Timok kod Zaječara su u opadanju. Beli Timok, od čijeg izlivanja se najviše strahovalo, od jutros je opao čak 45 centimetara, dok se nivo Crnog Timoka spustio za više od 20 centimetara.

Svi potrošači na području Užica i Čačka imaju električnu energiju i sve trafostanice su u pogonu, saopštila je Elektroprivreda Srbije.

Pojedine opštine sada su bez pijaće vode. Zbog zamućivanja izvora i bunara voda nije za piće u Vrnjačkoj Banji, Prokuplju, Kuršumliji i Svrljigu.

Putari su danas, posle više od 15 sati rada uspeli da osposobe za saobraćaj deonicu puta Jasikovo - Vlaole, između Bora i Majdanpeka.

I put za Lukovsku banju osposobljen je za saobraćaj i turisti sada mogu bezbedno da putuju iz nje kao i da stignu u banju. Taj put je bio neprohodan dva dana.
Pogledaj vesti o: Prokuplje,   Zaječar

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Južna Morava se izlila kod sela Vitkovac u aleksinačkoj opštini

Izvor: JuznaSrbija.info, 20.Apr.2014

Kako javlja naš noviar sa lica mesta Južna Morava se izlila kod sela Vitkovac u aleksinačkoj opštini

Nastavak na JuznaSrbija.info...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.