Izvor: Kurir, 06.Jan.2011, 15:27 (ažurirano 02.Apr.2020.)
TELEKOM I AERODROM PODSTIČU RAZVOJ TRŽIŠTA KAPITALA
BEOGRAD - Ako se ostvare očekivanja da se akcije "Telekoma Srbija" i Aerodroma "Nikola Tesla" uključe na tržište Beogradske berze u ovoj godini, to će biti ozbiljan podsticaj daljem razvoju tržišta kapitala Srbije, kroz atraktivnu ponudu i privlačenje novih investitora, izjavila je direktorka Berze Gordana Dostanić.
Ona je ocenila da bi Beogradska berza u 2011. mogla da zadrži nivo prošlogodišnjeg prometa, a s obzirom na cenovnu potcenjenost, cene bi, mereno berzanskim indeksom >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << najlikvidnijih akcija, mogle blago da rastu.
Dostanić je rekla da će se u ovoj godini raditi na daljem tehničko-tehnološkom osavremenjavanju i primeni savremenih svetskih standarda berzanskog poslovanje, kao i na podsticaju izdavaocima za emisiju izvedenih finansijskih instrumenata, kakvi su prisutni na razvijenim tržištima kapitala.
- Radiće se na ohrabrivanju izdavalaca za izdavanje novih vrsta dužničkih hartija od vrednosti, kao što su municipalne obveznice, ukoliko se stvore neophodni regulatorni preduslovi, kao i na podsticaju kreiranja finansijskih derivata kojima bi se obogatila ponuda našeg tržišta - objasnila je Dostanić i dodala da, ukoliko se otklone regulatorne kočnice, u toku 2011. mogla bi se dogoditi i prva inicijalna javna ponuda akcija neke od naših kompanija.
Ona je najavila da Beogradsku berzu i druge institucije tržišta kapitala u 2011. očekuje reorganizacija u skladu sa najavljenim novim Zakonom o tržištu kapitala koji na drugačiji način uređuje tržište i njegove institucije, što zahteva organizaciono i normativno prilagođavanje i Beogradske berze.
- Pripremljen je Nacrt zakona o tržištu kapitala i očekuje se da nakon prolaska kroz propisanu proceduru, njegovo usvajanje bude na prvom redovnom skupštinskom zasedanju u 2011 godini - istakla je Dostanić.
Očekuje se implementacija sistema za trgovanje Beogradske berze, BeledžFIDž, na berzi u Podgorici, što je potvrda profesionalnosti tima Beogradske berze, ali je, između ostalog, značajno i za regionalnu reputaciju Beogradske berze, rekla je Dostanić.
Pogledaj vesti o: Prodaja Telekoma, Telekom Srbija







