Izvor: B92, 07.Jun.2010, 15:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
RATEL: Telekom i Telenor u fiksnoj
Beograd -- RATEL doneo odluku kojom se operaterima "Telekom Srbija" i "Telenor" određuju uslovi i cene za usluge interkonekcije javnih fiksnih telekomunikacionih mreža.
Cena obuhvata usluge terminiranja poziva, pristupne tačke i vodove za interkonekciju, kao i pristup telekomunikacionoj infrastrukturi.
"Telekom Srbija" i "Telenor" imaju 30 dana da urede svoje međusobne odnose na osnovu ove odluke, a u suprotnom se nameće prinudno izvršenje.
Oba operatera >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << su u obavezi da tromesečno izveštavaju Ratel o realizaciji ove odluke, ali ukoliko se dogovore da svoje međusobne odnose urede na drugačiji način nego što je to utvrđeno, dužni su da obaveste Ratel najmanje 30 dana pre primene tog dogovora.
"Telenor" je jedini dostavio ponudu na tenderu za drugog operatera fiksne telefonije u Srbiji, koja joj je uručena 19. februara po ceni od 1,05 miliona evra.
Prema odredbama licence, "Telenor" ima pravo da od kompanije "Telekom Srbija'' iznajmljuje infrastrukturu da bi u roku od godinu dana od dobijanja licence mogao da pruža usluge fiksne telefonije.
Operateri posle toga nisu postigli dogovor o ceni interkonekcije, pa je ta obaveza prešla u nadležnost Ratela, kao nezavisnog regulatornog tela.
"U skladu sa evropskom praksom"
Stavovi kompanija ''Telekom'' i ''Telenor'' prilikom pregovora oko iznajmljivanja infrastrukture, iako nije postignut sporazum, nisu bilo toliko daleki, te je današnja odluka Ratela u skladu sa evropskom praksom u ovakvim situacijama, rekao je direktor direkcije za komercijalne poslove kompanije ''Telekom Srbija'' Vladimir Lučić.
On nije mogao da precizira po kojoj ceni će "Telekom" iznajmljivati infrastrukturu "Telenoru", ali je naveo da očekuje da ona bude kompromisna.
''U svim evropskim zemljama je praksa da nakon dodele licence operatori razmene mišljenje, pa ako nema dogovora onda regulatorno telo tj. Republička agencija za telekomunikacije donosi odluku'', izjavio je Lučić.
Prema njegovim rečima, najbolje je posmatrati iskustva i praksu evropskih zemalja sa liberalizovanim tržištem telekomunikacija.
'Očekujemo da Ratelova odluka bude na tom nivou, jer je naš cilj da prvenstveno zaštitimo krajnjeg korisnika'', kazao je Lučić.
Pogledaj vesti o: Prodaja Telekoma











