Mediji: Dvoetapni tender za Telekom

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 24.Mar.2010, 12:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mediji: "Dvoetapni" tender za Telekom

BEOGRAD - Međunarodni tender za prodaju Telekoma Srbija biće dvoetapni, a vlada će ga raspisati u junu ili početkom septembra, piše danas Politika, pozivajući se na neimenovane izvore u vladi.

U prvoj predkvalifikacionoj fazi trebalo bi da se kandiduju samo ozbiljni kupci koji bi se zatim, u drugoj etapi, licitacijom nadmetali za Telekom.

Početna cena na licitaciji je najviša koju ponude zainteresovani investitori na predkvalifikacionom tenderu. Taj iznos, prema pisanju >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Politike, neće moći da bude manji od milijardu, a možda i milijardu i po evra, a o tome će preporuku dati privatizacioni savetnik.

Na pitanje zašto se prodaje baš 40 odsto, izvor Politike iz vlade je kazao da je taj procenat određen kako Dojče telekom, jedan od suvlasnika kompanije, ne bi bio favorizovani kandidat.

Dojče telekom već ima udeo u Telekomu Srbija preko grčke kompanije OTE čiji je suvlasnik. Procenat od 40 odsto daje šansu i drugim zainteresovanim kupcima da postanu većinski vlasnici jer kasnije od građana i zaposlenih mogu da dokupe potrebni procenat akcija. To praktično znači da će u tom slučaju cene akcija koje budu posedovali građani biti sve skuplje.

Vlada Srbije trenutno, preko Javnog preduzeća PTT Srbija, ima 80 odsto akcija Telekoma Srbija. Do 30. juna Telekom bi trebalo da se transformiše iz zatvorenog u otvoreno akcionarsko društvo, tako da građani besplatno dobiju 15 odsto akcija te kompanije, a bivši i sadašnji radnici 12 odsto.

To znači da bi tada država imala ukupno 53 odsto, a posle prodaje ostalo bi joj 13 odsto.

Vlada Srbije odlučila je da na prodaju ponudi 40 odsto akcija Telekoma Srbija, a o tome će se formalno izjasniti na narednoj sednici.
Pogledaj vesti o: Prodaja Telekoma

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.