Holandija 6. oktobra odlučuje o Srbiji

Izvor: S media, 01.Okt.2010, 23:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Holandija 6. oktobra odlučuje o Srbiji

Spremnost Srbije na pregovore i podnošenje rezolucije UN oko Kosova pozitivno su uticali na raspoloženje unutar Evropske unije prema Srbiji. Primera radi, u roku od četiri dana se formirala unutar Evropskog parlamenta velika i kvalitetna neformalna grupa prijatelja Srbije. Međutim, naš napredak ka EU ne sme biti uslovljen konkretnim rokovima i rezultatima pregovora jer bi to dalo neprihvatljiv uticaj Prištini i njenim >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << provokacijama poput nedavnog uništavanja postrojenja "Telekoma Srbije". Evropa je toga svesna, kaže Božidar Đelić, potpredsednik Vlade, u razgovoru za "Blic".

Uoči odluke ministara EU o zahtevu za kandidaturu koji je Srbija podnela, Đelić kao bitnu činjenicu navodi da je upravo postignut dogovor oko formiranja holandske vlade.

- Ona će biti ovlašćena da odlučuje o našoj kandidaturi na sastanku 25. oktobra u Luksemburgu. Izuzetno su važna i izlaganja o Srbiji komesara za proširenje EU Štefana Filea i haškog tužioca Serža Bramerca pred holandskim parlamentarcima 6. oktobra. Poruka je jasna. Moramo da nastavimo da radimo sve što je u našoj moći da zaokružimo saradnju sa Hagom, da postupamo po sugestijama Bramerca iz prethodnog izveštaja. Naša delegacija će biti u Luksemburgu 25. oktobra, borićemo se do poslednjeg trenutka - kaže Đelić.

Ukoliko se to dogodi, kako onda izgledaju naredni koraci? Kada bi Srbija mogla da dobije upitnik?

- Komisija nam je saopštila da je u potpunosti pripremila upitnik. On će nam, po dobijanju zelenog svetla i unutrašnjih konsultacija, biti prosleđen u roku od tri nedelje. U tom slučaju bismo mi, zahvaljujući našem prethodnom radu na tuđim upitnicima, ogroman posao pripreme nekoliko hiljada kvalitetnih odgovora odradili u rekordnom roku.

U upitniku će gotovo sigurno biti pitanja o [b]teritoriji Srbije, reformama. Koja su po vama najteža pitanja na koja će Srbija morati da odgovori?

- Kada je reč o pitanjima granica ili stanovništva, stvari su jasne. Po našem Ustavu i državnoj politici, Kosovo je neodvojiv deo Srbije. Po Rezoluciji 1244 SB UN, naši državni organi poput policije ili statistike nisu trenutno prisutni u našoj južnoj pokrajini. Naši odgovori će biti u skladu sa tim činjenicama. Isti oni koji su bezuspešno politizovali elemente ŠP-a oko Kosova, sada to pokušavaju sa upitnikom. To nema veze sa državnom politikom ili realnošću, već sa jalovom dnevnom politikom. Teška pitanja će biti ona koja se bave pravosudnom reformom, antimonopolskom politikom, ulaganjima u obrazovanje i nauku, odnosom izvršne i zakonodavne vlasti prema regulatornim telima.
Pogledaj vesti o: Prodaja Telekoma

Nastavak na S media...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Evropa nas je ''zavolela'' zbog KiM

Izvor: Vesti-online.com, 02.Okt.2010, 00:15

Spremnost Srbije na pregovore i podnošenje rezolucije Ujedinjenim nacijama oko Kosova i Metohije pozitivno su uticali na raspoloženje unutar Evropske unije (EU) prema Srbiji, izjavio je potpredsednik Vlade Srbije zadužen za evropske integracije Božidar Đelić...''Naš napredak ka EU ne sme biti...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.