Ako ne proda „Telekom”, država mora da se zadužuje

Izvor: Politika, 13.Apr.2011, 13:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ako ne proda „Telekom”, država mora da se zadužuje

Ako se „Telekom” ne proda, iz ugla budžeta, država će i dalje morati da se zadužuje na domaćem, a moguće i na stranom tržištu, rekao je dr Vladimir Vučković, urednik časopisa „Makroekonomske analize i trendovi” beogradskog Ekonomskog instituta. Na jučerašnjem predstavljanju novog broja ovog časopisa Vučković je rekao da ako „Telekom” bude prodat onda jedan deo izvora budžetskog zaduživanja može da se zameni novcem od prodaje tog telekomunikacionog preduzeća. Koliki >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << će taj deo biti pitanje je, kako je rekao, procene. – Drugo je pitanje šta bi bilo bolje da se radi sa tim novcem. Mislim da bi predlog, koji se čuo od ekonomista, da se vrate spoljni dugovi, bio najdelotvorniji – dodao je Vučković.

Vučković smatra da nije dobra neizvesnost i produžavanje rokova za prodaju „Telekoma” „jer to nije dobra poruka za buduće privatizacije”.

– Ako država dozvoljava stalno prolongiranje rokova, to unosi dozu neozbiljnosti i ne govori o čvrstom okviru za neke buduće pregovore i privatizacije – ukazao je Vučković.

Predsednik Upravnog odbora Ekonomskog instituta Aleksandar Vlahović smatra da je država sasvim racionalno postupila u slučaju prodaje „Telekoma” poštujući kriterijume koje je sama definisala, a to znači da konačna ponuda ne sme biti manja od definisane vrednosti.

Ekonomski analitičar Mahmud Bušatlija mišljenja je da bilo koji novac koji bi se dobio od prodaje „Telekoma” ne može opravdati činjenicu da se prodajom te kompanije prodaju dva monopola i utvrđuje treći.

– Prvi monopol je fiksna telefonija koja je u „Telekomu” zastupljena sa 98 odsto, dok je drugi prikriven, i to je monopol na infrastrukturu koja onemogućava bilo kakav prilaz ostalim učesnicima u fiksnoj telefoniji – objasnio je Bušatlija i dodao da je velika opasnost da nikad nećemo imati normalno regulisan prostor telekomunikacija. Treći monopol je, smatra on, jasno definisan zahtev ponuđača da će dati 150 miliona evra da mu se utvrdi monopol i u mobilnoj telefoniji. – To je apsolutno suprotno sa bilo kakvim tržišnim mehanizmima. Kolika god bila korist od prodaje  „Telekoma” u finansijskom smislu, na duži i srednji rok vrlo će se loše odraziti na privređivanje i percepciju investiranja u Srbiju i najverovatnije će nas dovesti i u raskorak sa evropskim normama i institucijama – ukazao je Bušatlija.

Na opasku Bušatlije da je prodaja „Telekoma” loš potez, jer se prodaje monopol, Aleksandar Vlahović je rekao da pitanje monopola i njegovo sprečavanje u razvijenim državama regulišu regulatorna tela.

Al. Mikavica

objavljeno: 13.04.2011
Pogledaj vesti o: Prodaja Telekoma

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.