Izvor: B92, 26.Jul.2003, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Živković: Važna promena američke politike prema SCG
Vašington -- Premijer Srbije Zoran Živković rekao je u subotu uveče da je najznačajniji rezultat posete Sjedinjenim Američkim Državama promena američke politike prema Srbiji i Crnoj Gori. Kako prenose beogradski mediji, Živković je kazao da američka politika više nije sadržana u maksimi "štap i šargarepa", već da SCG ima saveznika i partnera u SAD. Predsednik Vlade Srbije, koji predvodi delegaciju iz SCG u višednevnoj poseti Americi, danas je razgovarao sa predstavnicima >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << pojedinih američkih kompanija.
Živković je naveo da je posebno bio važan susret sa predstavnicima firme "Boing" jer je započet razgovor o strateškoj saradnje te firme sa domaćim avioprevoznikom JAT-om. On je dodao da bi ta saradnja trebalo da se odvija na mnogim poljima - od nabavke aviona do formiranja regionalnog centra za servisiranje Boingovih letelica u Beogradu. Prema njegovim rečima, stvaranje tog regionalnog centra moguće je realizovati u kraćem vremenskom roku.
Premijer Srbije je kazao da još postoji problem u normalizaciji trgovinskih odnosa sa SAD, ali da to pitanje nije političke prirode. "Problem je tehničke prirode zato što je to jedan zakon koji se usvaja na komplikovan način. Dobio sam uveravanja i od Kolina Pauela, i od Kondolize Rajs, i od senatora i kongresmena sa kojima sam se sretao, ali i od privrednika, da će i oni sa svoje strane pokušati da prikupe dovoljan broj poslanika da taj zakon bude usvojen", rekao je Živković. Prema njegovim rečima, usvajanje tog zakona imalo bi pozitivne posledice po srpsku privredu, jer bi bile smanjene carine na srpsku robu od 20 do 30 odsto.
Živković je dodao da američki državni sekretar Kolin Pauel podržava učešće srpskih firmi u obnovi Iraka.







