Zbog diskriminacije, žene se okreću sopstvenom biznisu

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 16.Nov.2017, 14:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zbog diskriminacije, žene se okreću sopstvenom biznisu

Povodom 16. novembra, Međunarodnog dana tolerancije, već godinama se ukazuje na jedan od najvećih problema današnjice, odnosno na diskriminaciju. Posebno je prisutna diskriminacija nad ženama prilikom zaposlenja, pa je pogotovo u poslednje vreme primetan sve veći broj započinjanja sopstvenog biznisa.

Kikinđanka Jovanka Sivčev Srdić, jedna je od onih koji su se upustili u svet soptvenog biznisa, ne želeći da se nosi sa, nekada veoma rigoroznim uslovima poslodavaca, pa >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << se osnivanje poljoprivrednog gazdinstva pokazalo kao dobro rešenje za nju, ali i četvoro dece koje je školovala.

"Bolje je ovako, nego da imam poslodavca. Imamo zaista puno posla, ali sam uvek kod kuće i mogu da brinem o deci. Radnju otvaram u šest, često ne mogu da uradim ništa kod kuće, ali bolje i tako nego da radim u firmi", rekla je Jovanka Sivčev Srdić, Kikinda.

Istraživanja pokazuju da veliki broj žena smatra da pol utiče na zapošljavanje u našem društvu, ali kada se radi o organizacijama u kojima su one zaposlene, mišljenja su da pol nema uticaja na zapošljavanje. Najveći problem današnjice, kada se radi o toleranciji, jeste diskriminacija nad ženama, pogotovo u vezi sa njihovim zaposlenjem, imajući u vidu na zaista nezgodne uslove pojedinih poslodavaca. Zato nije čudo što se sve veći broj njih opredeljuje za osnivanje sopstvenog preduzeća.

"Ne zavisim više od nikoga. Posao radiš kako moraš, ali je najvažnije da ne zavisiš od drugih ljudi", izjavila je Jovana.

Žene su neretko izložene neprijatnim pitanjima u vezi sa privatnim životom, a rezultati istraživanja iz prethodnih godina pokazali su i da poslodavci odbijaju da prime žene na radna mesta koja oni ocenjuju kao muška. Međutim, pomak na bolje, u poslednje vreme, je evidentan.

"Imamo dosta problema, naročito zbog tvrdoglavosti pojedinih poslodavaca, pogotovo u vezi sa trudničkim bolovanjem. Međutim, neke stvari su se pomerile na bolje kroz zakonsku regulativu, ali i svest, pa imamo pozitivne primere zapošljavanja žena koje su odlučile da postanu majke i to je za pohvalu", saopštio je Ilija Drljić, Savez samostalnih sindikata.

Zvanični podaci pokazuju da je zaposlenih žena oko 15 procenata manje nego muškaraca, koji, kako pokazuju podaci Zavoda za statistiku, prednjače po zaposlenju u svim oblastima rada.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.