Završeno redovno prolećno zasedanje

Izvor: S media, 26.Maj.2010, 08:44   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Završeno redovno prolećno zasedanje

Skupština Srbije završila je redovno prolećno zasedanje glasanjem o više zakonskih predloga i potvrdjivanjem sedam medjunarodnih sporazuma.

Redovno zasedanje završeno je uz državnu himnu i postavljanje garde na ulaz u Dom Narodne skupštine.

Te ceremonije na početku i kraju redovnog zasedanja propisane su Zakonom o Narodnoj skupštini.

Poslanici su danas usvojili zakone o sprečavanju zlostavljanja na radu i o volontiranju.

Usvojene su i >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << izmene Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, izmene Zakona o Državnoj revizorskoj instituciji i izmene Zakona o odlikovanjima Srbije.

Skupština Srbije usvojila je Zakon o sprečavanju zlostavljanja na radu, koji zabranjuje bilo koji vid zlostavljanja na radu i u vezi sa radom.

Zlostavljanje, prema tom zakonu, predstavlja svako aktivno ili pasivno ponašanje prema zaposlenom ili grupi zaposlenih koje se ponavlja, a koje za cilj ima ili predstavlja povredu dostojanstva, ugleda, ličnog i profesionalnog integriteta, zdravlja, položaja zaposlenog.

Pod zlostavljanjem se podrazumeva i ponašanje koje izaziva strah ili stvara neprijateljsko, ponižavajuće ili uvredljivo okruženje, pogoršava uslove rada ili dovodi do toga da se zaposleni izoluje ili navede da na sopstvenu inicijativu otkaže ugovor o radu ili raskine radni odnos.

Zlostavljanje predstavlja i učestvovanje, odnosno podsticanje ili navodjenje drugih na takvo ponašanje, a izvršiocem zlostavljanja smatra se poslodavac sa svojstvom fizičkog lica ili odgovorno lice kod poslodavca sa svojstvom pravnog lica, zaposleni ili grupa zaposlenih kod poslodavca koji zlostavlja.

Odredbe zakona primenjuju se i na slučajeve seksualnog uznemiravanja.

Zakon predvidja obavezu poslodavca da zaposlenog zaštiti od zlostavljanja i da je u tom cilju dužan da stvori uslove koji su neophodni za zdravu i bezbednu radnu okolinu i da rad organizuje na način kojim se u najvećoj mogućoj meri sprečava pojava zlostavljanja na radu i u vezi sa radom,

On ima i obavezu da zaposlenima obezbedi uslove u kojima neće biti izloženi zlostavljanju na radu i u vezi sa radom od poslodavca, odnosno odgovornog lica ili zaposlenih kod poslodavca.

Poslodavac je dužan da zaposlenog pre stupanja na rad pismenim putem obavesti o zabrani zlostavljanja i pravima, obavezama i odgovornostima zaposlenog i poslodavca u vezi sa zabranom zlostavljanja u skladu sa ovim zakonom.

On je dužan i da sprovodi mere obaveštavanja i osposobljavanja zaposlenih i njihovih predstavnika da prepoznaju uzroke, oblike i posledice zlostavljanja na radu, a odgovara za štetu koju odgovorno lice ili zaposleni, zlostavljajući prouzrokuje drugom zaposlenom.

Zaposleni je dužan da se uzdrži od ponašanja koje predstavlja zlostavljanje i ponašanja koje predstavlja zloupotrebu prava na zaštitu od zlostavljanja, a ukoliko se toga ne pridržava odgovoran je za nepoštovanje radne discipline, odnosno povredu radne dužnosti.

Zakonom je utvrdjeno i pravo zaposlenog koji smatra da je izložen zlostavljanju da odbije da radi u toku postupka za zaštitu od zlostavljanja kod poslodavca ako poslodavac nije preduzeo mere za sprečavanje zlostavljanja do okončanja postupka i to pod uslovom da tom zaposlenom, po mišljenju službe medicine rada, preti neposredna opasnost po zdravlje ili život.

Zaposleni ima pravo na naknadu zarade za vreme odbijanja rada, kao i obavezu da se vrati na rad ako poslodavac preduzme mere kojima se obezbedjuje zaštita tog zaposlenog od zlostavljanja u toku postupka kod poslodavca.

Pravo na podnošenje zahteva za zaštitu od zlostavljanja kod poslodavca zastareva u roku od šest meseci od dana kada je zlostavljanje učinjeno, a taj rok počinje da teče od dana kada je poslednji put izvršeno zlostavljanje.

Vlada Srbije je u toku skupštinske rasprave prihvatila amandmane kojim se kaznama od 10.000 do 40.000 dinara kažnjavaju poslodavci za neizricanje mere za sprečavanje zlostavljanja do okončanja postupka, kao i ukoliko ne upoznaju zaposlenog sa zabranom zlostavljanja.

Usvojen zakon o volontiranju

Skupština Srbije usvojila je danas Zakon o volontiranju, kojim se volontiranje prvi put uvodi u pravni sistem Srbije, i definiše kao dobrovoljno pružanje usluge za opšte dobro, bez naknade.

Takvom definicijom napravljena je razlika izmedju volontiranja kao dobrovoljnog pružanja usluga bez naknade, od radnog angažovanja na osnovu ugovora o radu i rada izvan radnog odnosa.

Nastavak na S media...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.