Izvor: B92, 19.Jun.2002, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zavrsen skup o Tribunalu i Medjunarodnom krivicnom sudu

Berlin -- Uz ocenu da je Medjunarodni sud za ratne zlocine na teritoriji bivse Jugoslavije bio preduslov za nastajanje Medjunarodnog krivicnog suda, ali da ne moze da bude i model po kom ce ta pravosudna institucija raditi, u utorak je u Berlinu zavrsena konferencija o radu Haskog tribunala "Pravda bez granica", koju je organizovala fondacija "Fridrih Ebert". Pre zavrsnog, javnog dela konferencije, o radu Tribunala i primenljivosti tih iskustava na funkcionisanje Medjunarodnog krivicnog suda >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u nastanku razgovarali su evropski i pravni strucnjaci SAD i predstavnici vlada i nevladinih organizacija. Potpredsednik Vlade Srbije Zarko Korac ukazao je na to da procesi u Hagu, pre svega onaj protiv Slobodana Milosevica, "ne mogu da imaju jedini, odlucujuc znacaj kada je rec o potrebi da ljudi u Srbiji na pravi nacin sagledaju proslost i svoju odgovornost u zbivanjima proteklih godina". Prema njegovom misljenju, Haski tribunal "moze u dobroj meri da podrzi nuznu debatu na tu temu u zemlji, ali ne moze da odigra kljucnu ulogu".

Predstavnik Tribunala Aleksandar Miler je, govoreci o "naucenim lekcijama" tokom rada Tribunala, koje se mogu primeniti i u stvaranju Medjunarodnog krivicnog suda, istakao "da na pocetku moraju biti razbijene preterane iluzije i ocekivanja da ta institucija moze da se pozabavi svakim sukobom u svetu". On je posebno naveo nuznost da, kao i Tribunal, i Medjunarodni krivicni sud "zadrzi tesne odnose s civilnim drustvom i nevladinim organizacijama".

Predstavnik Spanije pri Medjunarodnom krivicnom sudu Huan Antonio Janes Barnuovo ocenio je da te ustanove ne bi bilo bez suda za Jugoslaviju i Ruandu, ali da "on nije model, vec mozda samo laboratorija pred stvaranje te vece institucije". Dva tribunala su, prema oceni Barnuove, "proizvod odluke koju su velike sile donele u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija i mogu na osnovu iste odluke da budu i ukinuti, dok Medjunarodni krivicni sud ne zavisi od volje velikih sila, vec od stava vecine drzava".

Ucesnici skupa su, poput sefa americkog Instituta za medjunarodna kriminoloska istrazivanja Bila Stubnera, izneli uverenje da ce i SAD ipak ratifikovati ugovor o osnivanju Medjunarodnog krivicnog suda i da ce spremnost Vasingtona da to ucini biti utoliko veca ukoliko ta instutucija u nastajanju bude vise pokazivala da nije politicka, vec samo sudska instanca.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.