Izvor: B92, 16.Jul.2004, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Završen seminar o Kosovu
Beč -- Prezentacijom belgijskog modela je u austrijskom gradu Dirnštajnu završen dvodnevni seminar o Kosovu.
Na seminaru, u organizaciji Ministarstva inostranih poslova Austrije, održanom iza zatvorenih vrata, učestvovali su, kako je naglašeno, ne političari, već njihovi predstavnici, odnosno politički savetnici. Prisutnima su predstavljena četiri modela decentralizacije i zaštite manjina i razmenjena su mišljenja o modelu Južnog Tirola, Belgije, Ohridskog sporazuma, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kao i modelu finskih Olandskih ostrva.
"Seminar je bio jako zanimljiv i uspešan. Predstavljeni modeli sigurno će biti od koristi, jer smo imali prilike da se upoznamo kakva su rešenja nađena za međuetničke, međuverske i druge probleme u svetu", objasnio je pomoćnik ministra spoljnih poslova Srbije i Crne Gore Ognjen Pribićević. "Belgijski model je izuzetno zanimljiv za nas, jer on sadrži interesantnu decentralizaciju vlasti, sa velikim ovlašćenjima na manjim nivoima, odnosno i ovlašćenjima u pogledu vlasti i jezika na nivou mesnih zajednica", rekao je on. Taj model, takođe, sadrži i veliki broj kontrola koji onemogućava nametanje volje većine", naglasio je on.






