Izvor: Politika, 31.Okt.2007, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zapad se priprema za jednostranu nezavisnost

Zapad se priprema da prizna jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, tvrdi francuski list "Mond", a ovu informaciju potvrđuju za "Politiku" i evropski diplomatski izvori u Beogradu.

EU ulaže i napore da kosovske Albance ubedi da "ne preskaču etape", javlja iz Prištine izveštač "Monda" i navodi da bi se kosovski Albanci "mogli strpeti ako dobiju čvrsto obećanje o priznavanju njihove nezavisnosti u sadašnjim granicama Kosova i jemstvo da dodatni rok neće biti korišćen za obnovu >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << beskrajnih pregovora".

Pariski dnevnik navodi da će "još tri, do decembra predviđene runde pregovora" poslužiti "prevashodno da se pokaže Rusima i uzdržanim zemljama u Evropskoj uniji da se pokušalo sve u cilju postizanja kompromisa". Kako prenosi agencija Beta, u izveštaju se tvrdi da je već pripremljen scenario koji podrazumeva da se odbijanje nekih zemalja Evropske unije da priznaju eventualno jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova, "prevaziđe" tako što će se sve članice EU "ujediniti na delu".

A to "jedinstvo na delu" je, podrška odlasku misije EU na Kosovo, pošto "11. decembra &trojka' (Kontakt grupe) ustanovi neuspeh svojih nastojanja" i potom Savet bezbednosti UN "ispolji nesposobnost da, zbog ruskog veta, usvoji rezoluciju o primeni plana Martija Ahtisarija". "Politika" je već pisala da su pripreme za slanje misije EU pri kraju, a visoki zapadni diplomatski izvor potvrdio je juče da u tome postoji jedinstvo EU, za razliku od eventualnog zajedničkog priznavanja nezavisnosti južne srpske pokrajine.

"Mond" piše da će generalni sekretar UN Ban Ki Mun pozvati Evropsku uniju da preuzme misiju Unmika na Kosovu. "To će početkom januara 2008. prihvatiti Savet ministara EU, uz podršku u vidu &konstruktivne uzdržanosti' zemalja EU koje se protive priznavanju nezavisnosti Kosova", navodi list. "U drugoj polovini januara će Kosovo proglasiti nezavisnost, pošto se većina država EU obaveže da će priznati tu nezavisnost nakon prelaznog razdoblja od nekoliko meseci, što je predviđeno Ahtisarijevim planom".

Ipak, primećuje izveštač "Monda", "ovaj scenario ima više nepoznanica", a to su "utrkivanje (u izbornoj kampanji) stranaka kosovskih Albanaca oko proglašavanja nezavisnosti što pre i odmah, otcepljenje severnog dela Kosova sa srpskom većinom uz podršku Beograda i Moskve".

Isto kao i "uključivanje Kosova u širu trgovinu između SAD i Rusije, u kojoj bi dva miliona kosovskih Albanaca bili ništa više od monete za potkusurivanje".

[objavljeno: ]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.