Izvor: B92, 11.Jul.2008, 14:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zajedno protestovali Srbi i Albanci

Gnjilane -- Meštani triju sela kod Gnjilana protestovali su danas tražeći da se zatvore kamenolomi u blizini sela jer smetaju žiteljima.

Koordinator Koordinacionog centra za opštinu Gnjilane Predrag Stojković rekao je agenciji Beta da su se protestu žitelja Koretišta, koji je trajao od devet do 11 sati, pridružili i Albanci koji žive u Straži i Stanišoru.

"Zajednički zahtev protestanata je da se dislociraju kamenolomi koji su od prvih seoskih kuća udaljeni >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << od 200 do 500 metara, a u neposrednoj su blizini seoskog puta kojim prolaze i školski autobusi", rekao je on.

Prema Stojkovićevim rečima, voda u selima je zbog njih počela da nestaje, prašina da uništava useve, a bilo je nekoliko slučajeva da je kamenje nakon miniranja padalao ljudima u dvorište i na nekim kućama oštetilo crep.

On je rekao i da ljudi koji se bave poljoprivrednim radovima nisu bezbedni jer se miniranje u kamenolomima nikad ne najavljuje.

"Pomoć zbog ovih problema zatražili smo i od OEBS-a, UNMIK-a, KFOR-a i stranih ambasade u Prištini", rekao je Stojković i najavio da će od ponedeljka, ukoliko se ništa ne promeni, protestanti izaći na lice mesta "odakle se nećemo pomeriti dok se problem ne reši".

Prema njegovim rečima, pripadnici Kosovske policijske službe tokom današnjeg protesta su "nasrtali na meštane" iako je skup bio prijavljen i njima i KFOR-u i UNMIK-u.

Današnjem protestu prisustvovao je i predsednik opštine Gnjilane Cemalj Mustafa, koji je kazao da opština nije dozvolila otvaranje tih kamenoloma već Ministarstvo za ambijent i prostorno planiranje iz Prištine.

Jedan od kamenoloma otvoren je 2007. godine, a druga dva rade od ove godine.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.