Izvor: Blic, 28.Apr.2015, 13:57 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Za manji broj poslanika treba menjati Ustav
Narodna Skupština bi ubuduće, umesto 250, mogla da ima 125 do 150 poslanika. Tu novinu juče je najavio premijer Srbije Aleksandar Vučić koji je kazao i da se u okviru političkih reformi mora rešiti i pitanje izbornih zakona. Da bi se to desilo, promena Ustava je neophodna.
- Verujem da ćemo u narednih godinu dana imati snage da makar izađemo pred građane sa nacrtom novih rešenja, i kada je reč o smanjivanju broja poslanika - rekao je Vučić, koji je kazao i da brojne >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << mnogoljudnije zemlje od Srbije imaju manji broj poslanika.
I u vladajućim, ali i opozicionim strankama kažu da nemaju problem sa smanjenjem broja poslanika.
- Zbog ovoga bi trebalo menjati Ustav, ali da ga treba menjati i zbog drugih stvari poput toga da se odbornici u lokalnim skupštinama biraju direktno. Mislim da je i premijeru jasno da je 250 poslanika previše, kao i da oni nikome ne odgovaraju osim svojim partijama. To je peviše za zemlju poput naše - kaže potpredsednik DS Borislav Stefanović.
Sa njim se slaže i Marko Đurišić, šef poslaničke grupe SDS u Skupštini Srbije.
- Broj poslanika najmanji problem. Mnogo je važnije da građani dobiju direktno izabrane predstavnike u svim predstavničkim telima. Ovakvo licitiranje brojevima, bez neke ideje je potpuno besmisleno, kao što je besmisleno sve što je Vučićeva vlada radila u proteklih godinu dana - priča Đurišuć.
Branko Ružić, predsednik IO SPS kaže za “Blic” da je ideja premijera Vučića nešto o čemu je on govorio poslednjih četiri-pet godina.
- Ideja je racionalna, pravi predlog i mera stvari za političku Srbiju, uz uvažavanje potrebe da se sukcesivno promeni i izborno zakonodavstvo. Bilo bi dobro za početak uvesti proporcionalni personalizovani sistem uz blage korekcije - kaže Ružić.













