Vučić: Boriću se protiv SPS-a do poslednjeg daha

Izvor: Politika, 27.Avg.2008, 00:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vučić: Boriću se protiv SPS-a do poslednjeg daha

DSS je u Beogradu pokazao da ima mnogo više obraza nego ceo SPS i Čedomir Jovanović zajedno, jer je DSS mogao da ide u koaliciju sa DS-om, ali Vojislav Koštunica to nije hteo

Razgovori o saradnji Srpske radikalne stranke, Demokratske stranke Srbije i Nove Srbije trebalo bi da počnu početkom septembra, a ono što bude dogovoreno na kraju će biti pretočeno u pisani dokument, kaže, u intervjuu za „Politiku”, Aleksandar Vučić, generalni sekretar SRS-a. On ističe >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << da je potrebno stvoriti što bliže, korektnije i racionalnije odnose između ove tri stranke, s obzirom na to da je „vlast krenula u brutalnu kampanju dokazivanja da je opozicija kriva za blokadu parlamenta i sve što u državi ne valja, kako bi uništila opoziciju i sakrila nemoć da rešava probleme građana”.

Kao inicijator razgovora o saradnji, šta ćete predložiti DSS-u i NS-u?

Očekujem da uskoro, pre svega, na Predsedništvu SRS-a, formalno razgovaramo o ovoj saradnji, ali mislim da na svim stranama postoji neka vrsta konsenzusa da ostavimo po strani lične političke sujete i da građanima, koji glasaju za sve nas i ne žele da se svađamo međusobno, ponudimo program koji može da podigne Srbiju...

Šta konkretno, dajte neki primer?

Dakle, jedan segment bio bi taj programski deo gde bismo ljudima ponudili alternativu. Mogli bismo, recimo, da u parlamentu napravimo zajednički predlog zakona o penzijama, da se vidi šta mi nudimo, ali i kakvi su lažovi Krkobabić i Cvetković koji su najavili povišicu penzija od septembra, a od 1. januara 2009. godine da će penzije biti 70 odsto od plate, da bi sad rekli da para nema za povišicu i da će pomenuta visina penzije početi da važi od 1. januara 2010. Za to će nam dobro doći ona analiza koju smo pravili za Krkobabića, a on nije bio zadovoljan (smeh)...

Još nešto?

Drugi segment saradnje nameće vlast, koja je osiona i bahata i koja kontroliše, političkim ili ekonomskim pritiscima, 98 odsto medija, preko kojih vodi kampanju protiv opozicije. Vlast je pokazala da hoće da uništi opozicione stranke, pre svega SRS i DSS, a u takvoj situaciji sarađivali bismo tako što bismo jedni drugima pomogli da se iz te kampanje ’iščupaju’, da razotkriju njenu pozadinu. Možemo da sarađujemo i kroz različite vrste vanparlamentarnih akcija i pomoći. Mislim da je to izvodljivo. Moram da kažem da je DSS u Beogradu pokazao da ima mnogo više obraza nego ceo SPS i Čedomir Jovanović zajedno, jer je DSS mogao da ide u koaliciju sa DS-om, ali Vojislav Koštunica to nije hteo. Nije to za potcenjivanje, jer se DSS odrekao značajnog kolača vlasti, a SPS je u vlast utrčao i baš ih je bilo briga što je tu Čedomir Jovanović i LDP, baš kao što ni LDP nije bilo briga što je SPS tu, iako su do pre tri dana govorili, zaklinjali se sto puta da to ne dolazi u obzir...

Dragan Đilas kaže da mu je „u Beogradu potreban i Aleksandar Vučić”, ponudio je i mesta u upravnim odborima?

Pa, dobro. Đilas to nije rekao zato što misli kako je to realno, a siguran sam da svi u Beogradu i u Srbiji mnogo više cene mene, nego Čedomira Jovanovića i Aleksandra Antića, ali mi smo nepomirljivi politički protivnici. On neka radi sa Čedomirom Jovanovićem i Aleksandrom Antićem, to mu, siguran sam, neće na dobro izaći.

Znači, da ne računa na Vas?

Ne. Ja nisam član DS-a, niti ću ikad biti. SPS je u toku izborne kampanje u Beogradu rekao da neće u koaliciju sa DS-om, potpisali su sporazum sa nama, isključili mogućnost koalicije sa LDP-om, da bi na kraju ušli sa njima u koaliciju. Dakle, reč je o brutalnoj prevari građana i ja u tome neću da učestvujem.

Da li Vas je Aleksandar Antić pozvao i da li Vam je išta rekao?

Ne. Nije mi, čak ni javio da su dogovorili koaliciju sa LDP-om. Ja sam njega pozvao, a on mi je rekao da su napravili dogovor i da ne treba da se svađamo. Kazao sam mu da prenese svom Ivici da ću se do poslednjeg daha svog života boriti protiv njih, zato što su lažovi.

Ne mogu da „kupim” priču o „naivnom Vučiću”. Zar niste, s obzirom na izveštavanje medija i Vašu dobru obaveštenost, očekivali takav kraj?

Ne. Negde do kraja juna i početka jula, očekivao sam da bi mogli da kažu da idemo na izbore, ali stvarno nisam očekivao da će u koaliciju sa LDP-om. Pomenuću razgovor od 11. jula u kabinetu Ivice Dačića, zato što je i on to pominjao u javnosti. Dakle, pitao me je kako mogu da kažem da treba da skoči kroz prozor i da se ubije. Odgovorio sam mu da se čovek od životinje ne razlikuje samo po tome što hoda na dve noge, već i po tome što ima reč, koja nešto znači. Rekao sam mu da moja reč nešto znači i da bih ja skočio kroz prozor da sam na njegovom mestu, bolje nego da pogazim reč.

Šta Vam je odgovorio?

Ćutao je. Kazao sam mu, povodom njegove izjave u novinama o tome kako je Aleksandar Nikitović, Koštuničin šef kabineta, prevario Tomu Nikolića, da je on uradio još gore, a on meni kaže ’nisam, ja tebi nudim izbore’. Prihvatio sam izbore, pružili smo ruku. Nema ni izbora, nema ničega, zato što njihova reč ne vredi ništa. Ali, oni se uopšte ne vređaju kad im to kažete. Oni misle da sam ja lud, što sedam dana posle svega i dalje ne mogu da shvatim da je funkcija važnija od obraza. Stalno šalju neke emisare, zovu ovoga i onoga da pitaju:’Što se Vučić i dalje ljuti? Pa, prošlo je sedam dana, kako ne razume. Bili smo korektni do kraja, koliko smo mogli, to je politika.’ Pa, nije politika javni ve-ce, a, ako jeste, ja neću tu da uđem. Dakle, shvatio sam 15. jula da će oni u koaliciju sa LDP-om i da i priča o tome da će oni na prvoj sednici Skupštine Beograda da izaberu samo predsednika, kako bi dobili još dva meseca na vremenu, jer im ne odgovara da izbori budu u oktobru, nego u januaru. Ma, ti ljudi su čudo (smeh).

Da li ste, možda, pozvali Ivicu Dačića, kao ministra policije, da porazgovarate, posle smrti učesnika Vašeg mitinga, Ranka Panića, da zatražite odgovore o njegovoj smrti, s obzirom na to da je taj odgovor uslov da radikali ne blokiraju nastavak rada Narodne skupštine Srbije?

Ne. Neku vrstu odgovora na naša pitanja će morati da pronađu. To ćemo da vidimo kako, ali parlament može i mora da funkcioniše, a vlast je uvek odgovorna za to. Uveren sam da će vlast, neki pametniji ljudi u njoj, naći odgovor na pitanje ko je ubio Ranka Panića, ko je, zamalo, ubio poslanika Borislava Pelevića, pretukao Dušana Marića... Policija može to da ustanovi za sekund, jer je, kako smo obavešteni, policija snimala ceo miting i to sa zgrade ’Jugoeksporta’, a tačno ispod nje je napadnut Panić. Kamera je to snimila. U svakom slučaju, naša poslanička grupa u parlamentu će se ponašati u skladu sa interesima građana, parlament mora da radi, ali i vlast mora da donosi razumne odluke po pojedinim pitanjima. Vodili su hajku protiv nas zbog grnčarije koju je neko polomio, žao mi je te grnčarije, ali mi je mnogo više žao majke i supruge Ranka Panića. Ako mi odgovaramo za polomljenu grnčariju, izvinite, mora neko da odgovara za ljudske živote.

Znači li to da će parlament biti blokiran, svi predstavnici vlasti, uključujući i premijera Mirka Cvetkovića, optužuju opoziciju za to što građani trpe, jer se ne donose važni zakoni?

Niti sam govorio o blokadi parlamenta, niti će je biti. Vlast vodi kampanju da je opozicija kriva i za neratifikovanje energetskog sporazuma sa Rusijom i za sve druge stvari, ali ubeđen sam da naši prijatelji iz Rusije i naši građani neće u to poverovati. Nikad nije bilo toliko napada na opoziciju, a da nije izborna kampanja, kao sada. Oni su u velikom problemu i pokušavaju lažima da skrenu pažnju sa nečega što niko ne može da opravda, a to je koalicija Borisa Tadića, Mire Marković i Čedomira Jovanovića. Toj koaliciji će biti sve veći otpor. Mi ćemo da vidimo hoće li oni imati sluha i pameti da shvate da je smrt Ranka Panića krupno pitanje koje mora da se reši. Onda će, sasvim sam siguran, sednica parlamenta krenuti najnormalnije, jer svako od nas želi da parlament radi u interesu građana i da u ozbiljnim raspravama o zakonima stekne političke poene.

-----------------------------------------------------------

Reč je reč

Hoće li Tomislav Nikolić uspeti da Vas ubedi da se vratite među poslanike?

Možda sam napravio grešku kada sam govorio o tome, ali kad sam već dao reč, nju niko ne može da dovede u pitanje. Niko. Kad su me, kao klinca od 16-17 godina, devojke obaveštavale da raskidaju sa mnom, pa bi posle da se predomisle, govorio sam da nema predomišljanja. Tako je bilo onda, tako je i sad. Što se tiče mog povratka u skupštinu priča je završena. Ali, ja nisam umro. Biću svim srcem uz svoje kolege i prijatelje iz SRS-a.

Šta Vam je rekao Vojislav Šešelj, jeste li mu izneli problem koji imate sa Tomislavom Nikolićem oko toga?

Toma i ja nemamo problem, a i Šešelj je rekao da ja treba da budem poslanik. Kazao sam mu da sam dao reč i da ne mogu. On to poštuje i hvala mu na tome.

-----------------------------------------------------------

Nema sukoba u SRS-u

Ima li istine u pričama o sukobima u Vašoj stranci?

Nema sukoba. Kad imate dosta ljudi sa istinskim ličnim integritetom, onda, naravno, ponekad dođe do razlika u mišljenjima, međutim, bilo bi preterano reći da ima sukoba. Nema ozbiljnih idejnih sukoba, sve ostalo se rešava u hodu. Svi ljudi u stranci, posebno oni u vrhu, vole stranku i znaju da imaju obavezu, ne samo prema njoj, već i prema građanima Srbije, i zato što to znaju, nema igranja. Mi smo svi prijatelji, čujemo se svakoga dana i sa Šešeljom i između sebe, prosto, mislim da ni u jednoj stranci nema ljudi koji su međusobno bliži od nas u SRS-u. A, to da ima različitih mišljenja, naravno da ima, mi smo istinska demokratska stranka gde svako može da kaže svoje mišljenje i da nema problem zbog toga.

Mirjana Čekerevac

[objavljeno: 27/08/2008]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.