
Izvor: Blic, 07.Okt.2008, 21:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vlada mora da se ogradi od tajkuna
Država i političari moraju da naprave jasniju i striktniju distancu prema velikim biznismenima. Svima je poznato da su domaći tajkuni stvorili monopole i svoje bogatstvo napravili na političkim privilegijama i da niko od njih nije postao veliki biznismen zahvaljujući svojoj genijalnosti i tržišnom poslovanju. Oni su prevashodno politički, a ne ekonomski proizvod. Bilo bi im opasno da se sad zaigraju i pomisle da su oni odlučujući faktor koji može da utiče na politiku - kaže u intervjuu >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << za "Blic” Dragoljub Mićunović, predsednik Političkog saveta DS.
Mićunović ističe da država mora da bude nemilosrdna prema mahinacijama koje ugrožavaju pravni sistem i izvor su korupcije, bilo o kome da se radi. Pošto su, kaže Mićunović, tajkuni u Srbiji "politički proizvod”, politika može i da učini da oni nestanu kao politički faktor.
Osam godina posle demokratskih promena, najčešća zamerka je da država nije uspela da se odbrani od tajkuna i da oni i dalje šire svoja carstva. Da li su oni jači od države?
- Mi imamo nekoliko tajkuna koji su pokupovali veliki deo Srbije i imaju neke monopole na osnovu privilegija stečenih u privatizaciji koja nije bila ni sasvim čista ni sasvim pravedna. Niko od njih, ni Mišković, ni Karić, ni drugi nisu postali veliki biznismeni u tržišnoj konkurenciji, nego zahvaljujući velikoj naklonosti države koja je bila vlasnik svega i privilegijama koje im je država dala. Ono što je stvoreno političkom odlukom na isti način može i da bude lišeno političke podrške. Ako neko veruje da može da kupi sve političke stranke kao njive i samoposluge, silno se vara.
Ali ministar trgovine, član DS, brani taj monopol. Zar to ne ukazuje da distance nema?
- Ne može naš ministar trgovine da tvrdi da nema monopola, već je to posao nezavisnih agencija. Moramo da stvorimo pravni ambijent u kojem svako može da posluje. Ne može Vlada da favorizuje pojedine kompanije pod izgovorom da je sve što je dobro za njih, dobro i za državu. To je stara priča koja nije tačna jer interesi države i privatnog kapitala ne smeju biti spojeni.
Da li je hapšenje gradonačelnika Zrenjanina zaista početak obračuna sa korupcijom ili padaju samo oni koji nisu miljenici predsednika?
- Za mene taj slučaj ukazuje na veoma važnu stvar da niko nije nedodirljiv, da može i predsednik opštine i vrlo uticajan i moćan čovek da se nađe pred istragom. Ali se mora poštovati pretpostavka nevinosti i dostojanstvo čoveka, bez unapred proglašenih krivica. Istražnim organima treba ostaviti da samostalno presuđuju, a osumnjičenim da se ravnopravno brane dokazujući svoju nevinost. Tu nema nikakvog unutarstranačkog obračuna.
Da li je predsednik Tadić bio obavešten o istrazi člana GO DS?
- Ne verujem da je znao. On ne nalaže niti zabranjuje hapšenja. Pravosudni organi moraju biti samostalni. Ali, na osnovu pritužbi građana, pisanja štampe i drugih istraga zna se da u upravi, u javnim preduzećima, u lokalnoj vlasti i drugim oblastima ima korupcije. Kada je predsednik Tadić govorio o borbi protiv korupcije, u sali u kojoj zaseda GO DS sedeli su članovi iz svih struktura, počev od ministara do predsednika opština. Tu je sve ono što je država i državni aparat. Kad Tadić kaže da nemaju svi razloga da se raduju zbog najavljene borbe protiv korupcije, on upozorava da ni za koga neće biti razumevanja i da niko neće biti izuzet ako se nađe s one strane zakona.
Šta se događa sa deklaracijom o pomirenju sa SPS?
- Ne znam, to nikada nije stiglo do Političkog saveta, iako bi po statutu DS trebalo da sva dokumenta koja su programskog karaktera budu verifikovana ili čak napisana u Političkom savetu. Nije problem da se napravi zajednička izjava, neko „pismo o namerama”. Međutim, sam izraz "pomirenje” meni deluje arhaično. Ne vidim kako će se to izvesti. Ima neka skica deklaracije koja će nešto najuopštenije ponuditi, ali do toga još nije došlo i ne znam da li će se i kada pojaviti.
Da li imate želju da se mirite sa SPS?
- Ne mirim se i ne svađam ni sa kim. Odbio sam sve rehabilitacije ove države zato što ne želim da me rehabilituju naslednici onih koji su me hapsili ili isterali sa fakulteta i da se sada s njima grlim. Istorija ostaje kakva jeste, svako će dobiti po svom učinku i zaslugama od potomstva, ali nekim deklarativnim pomirenjima ne može se uticati na istoriju. Ona ide svojim tokom i presuđuje na vremenskoj distanci.
Skupština DS do kraja godine
Bilo je najava da će ove godine biti održana izborna skupština DS. Kada?
- Izborna skupština, po statutu, trebalo bi da se održi za dve godine. Do kraja ove godine treba da se održi redovna, radna Skupština DS koja može da postavi pitanje neke popune, ali to nije uobičajeno.
Mićunović: Distanciranje od tajkuna
Izvor: B92, 08.Okt.2008, 02:37
Beograd -- Predsednik Političkog saveta DS-a Dragoljub Mićunović izjavio je da država i političari moraju da naprave jasniju i striktniju distancu prema biznismenima... On navodi da je svima poznato da su domaći tajkuni stvorili monopole i svoje bogatstvo napravili na političkim privilegijama....
Mićunović: Tajkuni u Srbiji politički proizvod
Izvor: EMportal, 08.Okt.2008
Predsednik Političkog saveta Demokratske stranke Dragoljub Mićunović ocenio je da država i političari moraju da naprave jasniju i striktniju distancu prema velikim biznismenima.