Vlada: MSP nije legalizovao secesiju Kosova

Izvor: Blic, 23.Jul.2010, 21:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vlada: MSP nije legalizovao secesiju Kosova

Vlada Srbije usvojila je danas izveštaj pravnog tima koji je zaključio da Međunarodni sud pravde nije odgvorio na suštinsko pitanje o legalnosti proglašenja nezavinosti Kosova, kao i da nije legalizovao etnički motivisanu secesiju Kosova.

Vlada je konstatovala i da od Međunarodnog suda pravde (MSP) Srbija nije dobila pomoć u trenutku kada je međunarodno pravo ugroženo na njenu štetu.

Vlada Srbije će parlamentu predložiti usvajanje političkog akta kojim će >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << se obezbediti jedinstvo svih političkih aktera na očuvanju države

Na konferenciji za novinare posle vanredne sednice Vlade, kojoj je prisustvovao i predsednik Boris Tadić, premijer Mirko Cvetković je rekao da Vlada ostaje privržena očuvanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije, uz upotrebu svih diplomatskih i pravnih sredstava.

Premijer je najavio da će Vlada parlamentu predložiti usvajanje jednog, kako je rekao, političkog akta za koji veruje da će obezbediti jedinstvo svih političkih aktera na očuvanju države.

Cvetković je istakao da je Vlada potvrdila sve ranije odluke državne politike zasnovane na odlukama parlamenta i najavio da će Srbija svoje stavove braniti i na debati u Ujedinjenim nacijama. Istovremeno je potvrdio da će Srbija podneti predlog za usvajanje rezolucije u Generalnoj skupštini UN.

Premijer Mirko Cvetković kaže da mišljenje MSP o Kosovu neće ugroziti odnose Beograda i Vašingtona

On je istakao da mišljenje Međunarodnog suda pravde o Kosovu neće ugroziti odnose Beograda i Vašingtona, i ocenio da su SAD i Srbija dosad razvijali odnose u dobrom pravcu i na konsenzusu kad se radi o Kosovu i Metohiji - a to je da nema saglasnosti.

"Savetodavno mišljenje MSP ni u kom smislu nije promenilo pozicije ni Srbije ni SAD i ne mislim da bi moglo u bilo kom pravcu da bude konfrontacija", kazao je premijer posle vanredne sednice Vlade Srbije.

Bataković: Sud izbegao da se izjasni o "gorućim pitanjima"

Šef Pravnog tima Srbije pred Međunardonim sudom pravde u Hagu Dušan Bataković ocenio je danas da odluka MSP "reflektuje odnose u svetu u kome živimo", ukazujući da je Sud tehnički odgovorio na postavljeno pitanje i izbegao da se izjasni o gorućim pitanjima koja su bila sugerisana pitanjem Srbije.

"Odluka je dosta politički motivisana, ali je i pravno zasnovana, jer je tumačenje suženo na jednu od dimenzija našeg pitanja", objasnio je Bataković na konferenciji za novinare, posle vanredne sednice Vlade Srbije.

Bataković smatra da je odluka MSP politički motivisana, jer je tumačenje suženo na jednu od dimenzija pitanja koje je postavila Srbija preko UN

Prema njegovim rečima, nije uzeta u obzir argumentacija Srbije, ali i velikih i uticajnih država sveta koje su stale na njenu stranu. Bataković je rekao da je pravni tim Srbije spremio impresivnu pravnu argumentaciju, ali se Sud opredelio da usko i tehnički odgovori na pitanje i izbegne izjašnjavanje o gorućim pitanjima.

Bez obzira na ishod u Hagu, kako je naglasio Bataković, Srbija je kosovsko pitanje držala otvorenim i sprečila masovna priznavanja nelegalno proglašene nezavisnosti Kosova.

Međunarodni sud pravde juče je objavio savetodavno mišljenje da jednostranim proglašenjem nezavisnosti Kosova nije prekršeno međuanrodno pravo, čime je odgovorio na pitanje koje mu je uputila Generalna skupština UN na inicijativu Srbije u oktobru 2008.

Generalna skupština UN jedan je od pet glavnih organa svetske organizacije i jedini u kojem su sve zemlje članice jednako zastupljene, po sistemu jedna zemlja jedan glas.

Rezolucije koje usvoji Generalna skupština UN nisu obavezujuće za zemlje članice, ali imaju veliku političku težinu. Usvajaju se najčešće prostom, natpolovičnom većinom glasova, ali je za usvajanje rezolucije o "važnim pitanjima" potrebna dvotrećinska većina.

Premijer Mirko Cvetković je potvrdio da će Srbija podneti predlog za usvajanje rezolucije u Generalnoj skupštini UN koja poziva na nove pregovore o Kosovu

Odluku o tome da li je neko pitanje važno donosi takođe Generalna skupština UN prostom većionom. Važnim pitanjima smatraju se ona koja se odnose na održavanje mira i bezbednosti, prijem novih članica u UN, suspendovanje članstva ili nekih prava ili izbacivanje iz članstva.

Generalna skupština UN zaseda jednom godišnje. Redovna godišnja zasedanja počinju u septembru i traju do decembra, ali se nastavljaju u januaru ako nisu iscrpljena sva pitanja sa dnevnog reda i traju često do početka novog godišnjeg zasedanja.

Generalna skupština UN je 8. oktobra 2008. uvojila rezoluciju Srbije kojom je od Međunarodnog suda pravde zatraženo da oceni legalnost jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova. Za predlog Srbije tada je glasalo 77 zemalja, šest je bilo protiv, a 74 uzdržane.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.