
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 06.Feb.2020, 19:26 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Varheji: Ostvariti zadatke iz stranačkog dijaloga; Opozicija odbija poziv na izbore
Evropski komesar za susedstvo i pregovore o proširenju Oliver Varheji rekao danas u razgovoru sa predsednicom Skupštine Srbije Majom Gojković da je važno da se sva dostignuća i zadaci koji su definisani međustranačkim dijalogom ostvare.
Kako je saopšteno iz parlamenta, Gojković je sa evropskim komesarom razgovarala i o novoj metodologiji EU i radu parlamenta.
Varheji: Slobodni i fer izbori su tu
Slobodni i fer izbori su tu, rekao je Varheji i poručio >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << da će pozvati stranke koje ne učestvuju u dijalogu da se vrate za pregovarački sto.
On je tako odgovorio na pitanje da li postoje uslovi za fer i poštene izbore u Srbiji i da li bi pozvao političke stranke da učestvuju na njima.
"Možemo da kažemo, uslovi su ispunjeni, ali to mora biti preneto ljudima. Razumem da parlament radi na ispunjenju svojih zadataka, trenutno je u toku proces za popunjavanje slobodnih mesta u REM-u, parlament radi na tome i radiće na tome iduće nedelje, idemo ka tome", rekao je Varheji.
Na pitanje da li je razgovarano o kritikama zbog izmena izbornog procesa nekoliko meseci pred izbore, Varheji je rekao da jeste, i sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i predsednicom skupštine Majom Gojković.
"Rekao sam im da promene u poslednjem trenutku nisu najbolji način da se počne period kampanje. Odgovorili su nam da je ovo podržao ceo parlament, cela skupština, i da to ne treba da bude nikakva preokupacija, ali u različitim političkim sistemima imate drugačije izborne uslove i različite nivoe za cenzus", rekao je Varheji.
On je dodao da je ključno da parlament bude jedinstven u tome, da se oni svi slože, i ako je ta odluka prihvaćena, onda je to u redu.
Upitan da li su doneti konkretni mehanizmi kako bi se oni koji ne učestvuju u dijalogu vratili za pregovarački sto, Varheji je rekao da tek treba da se sretne sa njima i da će pokusati lično da ih ubedi da sednu za sto sa evroparlamentarcima.
"Pozvaću ih da učestvuju", rekao je Varheji.
Gojković je istakla da je Skupština Srbije ostvarila veliki napredak u radu i procedurama nakon prošlogodišnjeg izveštaja Evropske komisije o napretku i izrazila nadu da će Izveštaj što se tiče rada Parlamenta biti znatno pozitivniji, budući da je Skupština sve zamerke u potpunosti otklonila.
Ona je naglasila da je Skupština Srbije u skladu sa dogovorima u okviru međustranačkog dijaloga u kratkom roku izabrala Nadzorni odbor, tri člana REM-a, da sutra u ponoć ističe rok za predlaganje nova dva člana REM-a i da će time biti ispunjena i poslednja obaveza dogovorena u međustranačkom dijalogu.
Gojković je obavestila Varhejija da je danas u Skupštini Srbije započela debata o smanjenju cenzusa sa pet na tri odsto i rekla da će ovo rešenje značajno unaprediti reprezentativnost parlamenta i dati snažan dodatni impuls pluralizmu.
Gojković je naglasila da je usvojen predlog opozicione poslanice Gordane Čomić da Skupština Srbije razmotri njen predlog većeg učešća žena na izbornim listama, tako da na listama žene čine najmanje 40 odsto kandidata.
Gojković je pozdravila nedavno održavanje sastanka predsednika Evropskog parlamenta sa predsednicima parlamenata Zapadnog Balkana u Briselu i usvajanje Zajedničke deklaracije i navela da je njen utisak da EU ne odustaje od politike proširenja.
Varheji je zahvalio poslanicima Evropskog parlamenta koji su pomogli u međustranačkom dijalogu navodeći da je svaka izgradnja poverenja između dve strane važna.
Sastanku su prisustvovali i poslanici Evropskog parlamenta Tanja Fajon i Vladimir Bilčik.
Varheji sa učesnicima međustranačkog dijaloga
U Skupštini Srbije danas je održan sastanak Maje Gojković i Olivera Varheija sa učesnicima međustranačkog dijaloga, koji je organizovan uz posredovanje Evropskog parlamenta.
Učesnici sastanka su sa komesarom Varheijem i poslanicima EP razgovarali o dosadašnjem toku međustranačkog dijaloga i realizovanju dogovora u cilju unapređenja izbornih procedura, učešću nacionalnih manjina na izborima, ravnomernoj zastupljenosti manjina u parlamentu, slobodi medija, kao i daljem putu evrointegracija Srbije.
Sastanku su prisustvovali i Tanja Fajon i Vladimir Bilčik, saopšteno je iz parlamenta.
U razgovoru su učestvovali predstavnici stranaka i poslaničkih grupa koje su učestvovale u međustrančkom dijalogu.
Bilčik: Treba sve učiniti da izbori budu uspešni
Vladimir Bilčik izjavio je da uoči izbora u Srbiji svaka prilika treba da se iskoristi da bi izbori bili uspešni i da sve do samog dana glasanja treba koristiti sve mogućnosti da bi svi oni koji mogu da učestvuju u izborima učestvovali u njima, i političke partije i javnost.
Bilčik je izjavio da je neophodan preduslov za izborni proces da postoji, kako se izrazio, slobodan javni prostor i javni mediji.
"Ovo nije naša poslednja poseta Srbiji, bićemo ovde koliko god bude potrebno, pogotovo posle izbora, jer je međuparlamentarni dijalog nešto što je veoma bitno, i u koordinaciji sa Evropskom komisijom taj međuparlamentarni dijalog možemo da koristimo kao platformu za razgovore o reformama, i evropskim i onim u Srbiji", rekao je Bilčik.
On je naveo i da je evropska trojka od učesnika političkog procesa, političkih aktera, organizacija civilnog društva, predstavnika medija, koji su učestvovali u tri runde dijaloga, čuli da postoji veoma nizak nivo poverenja u političke institucije i ono sto se dešava u javnom prostoru.
"Mi smo spremni i voljni da pomognemo da se i ova situacija poboljša. I Tanja Fajon i ja smo se bavili medijacijom da bi izgradili ove mere za podizanje poverenja i mislim da ćemo i uspeti to do kraja da uradimo", zaključio je Bilčik.
Fajon: Ima još mogućnosti, glavna poruka sloboda medija
Tanja Fajon poručila je večeras da još ima mogućnosti da se poboljšaju izborni uslovi i da se opozicija koja je u bojkotu vrati za sto, a možda i na izbore.
Ona je rekla da su u decembru napravljeni pomaci, ali da je danas njena glavna poruka - sloboda medija.
"Čini se da je to najznačajniji uslov i za sve koji su danas u bojkotu", rekla je Fajon.
Ona je navela i da je zajednička poruka predstavnika EP u Beogradu da treba učiniti sve što je moguće kako bi se vratilo poverenje u institucije i u proces predizborne kampanje i stvorili uslovi za fer izbore, kao i slobodu medija.
"Poruka je da još ima mogućnosti da se poboljšaju uslovi za sve i da se otvore vrata u dijalogu da se opozicija koja je u bojkotu vrati za sto, a možda i na izbore", rekla je Fajon.
Ona je navela i da su predstavnici EP tu jer snažno podržavaju put Srbije prema EU.
Fajon je izrazila nadu da će još večeras i sutra imati priliku da razgovaraju sa svim političkim akterima i da čuju šta se dešava, šta su postigli, i šta je u njihovoj mogućnosti da učine kako bi izbori bili demokratski, fer i pošteni.
"Mi smo ispred EU da budemo podrška zemlji", rekla je Fajon.
Opozicija odbija poziv na izbore
Predsednik Narodne stranke Vuk Jeremić rekao je večeras da je Varhelji na sastanku sa predstavnicima opozicije ponovio poziv svim strankama da izađu na izbore, ali su mu predstavnici SZS rekli da ne mogu odustati od bojkota i da su na bojkot naterani.
"Na izborima 26. aprila ne možemo da učestvujemo, to nije bio naš izbor, to je nametnuto srpskoj opoziciji, načinom na koji se vlast ophodi, a u poslednjim mesecima možda gore nego ikada", istakao je predsednik Narodne stranke.
Jeremić je, posle sastanka sa Verheljijem i delegacijom EU, rako da je Savez za Srbiju izrazio podršku novoj metodologiji za pristupanje EU, ocenivši kako je "u diplomatskom smislu važno" da je večerašnji sastanak javno najavila delegacija EU.
On je ocenio da trenutno stanje demokratije u Srbiji nije dobro, da je demokratija u propadanju i da se ne radi ništa na planu evropskih integracija, ali je poručio da su opozicione partije "otvorene za saradnju sa EU".
Predsednik Socijaldemokratske stranke Boris Tadić rekao je da je komesaru Varheljiju i evropskoj delegaciji preneo da u Srbiji nema elementarnih uslova za demokratske i slobodne izbore i da nema uslova da se napravi atmosfera u kojoj bi građani mogli da dovedu u pitanje svoje "okamenjene stavove koje su posledica propagande".
Upitan šta su evropski zvaničnici rekli o bojkotu, Tadić je dodao da je delegacija pitala doprinosi li to demokratiji.
Tadić je objasnio kako se "razmišljalo o tome", ali da je "prevagnu argument da učešćem na izborima legitimizujemo autokratski sistem Aleksandra Vučića i to je još manje doprinos demokratiji nego bilo šta drugo".
On je istakao da je bojkot jedino rešenje, ne i dobro rešenje i pozvao one koji razmišljaju o izlasku na izbore da ponovo razmisle o toj odluci.
Predstavnik Pokreta slobodnih građana (PSG) Natan Albahari obrazložio je, kako kaže, zašto PSG neće učestvovati na izborima, navodeći da je delegacija rekla da je razumela i čula njihovu poruku.
"Evropska delegacija poziva na izlazak na izbore, ali do nas je da im pokažemo i dokažemo da uslova za fer i slobodne izbore sada nema i mislim da smo to uspeli", rekao je Albahari.
Sa sastanka je ranije izašao predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas, a Jeremić je rekao da nema mesta "teorijama zavere", već da je Đilas ranije otišao iz tehničkih razloga.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Predsednica Skupštine Srbije i evro-komesar za proširenje o medjustranačkom dijalogu
Izvor: Beta, 06.Feb.2020
Predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković danas je u Beogradu s evropskim komesarom za susedstvo i pregovore o proširenju, Oliverom Varheljijem, razgovarala o novoj metodologiji EU, radu parlamenta i medjustranačkom dijalogu koji je u Skupštini Srbije održan uz posredovanje Evropskog parlamenta.Sastanku...