Izvor: B92, 26.Jul.2002, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Usvojena zalba DSS povodom oduzimanja mandata

Beograd -- Savezni ustavni sud u petak je jednoglasno usvojio ustavnu zalbu Demokratske stranke Srbije na odluke republickih organa kojima je toj stranci oduzet jedan broj mandata u Skupstini Srbije. Zvanicnici DOS najavljuju da vladajuca koalicija nece postovati odluku Saveznog ustavnog suda, a eksperti ocenjuju da ne postoje pravni mehanizmi koji bi primorali DOS da vrati mandate DSS. Predsednik SUS Momcilo Grubac izjavio je da poslanici DSS imaju pravo da se vrate u Skupstinu Srbije. "Po >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << osnovu odluke SUS, ti poslanici imaju pravo da se vrate u Skupstinu. Ostalo nije predmet odlucivanja SUS i nasa odluka se ne odnosi na druga pitanja koja bi mogla biti postavljena u vezi sa slucajem oduzimanja mandata", rekao je Grubac. Odluka SUS stupa na snagu na dan objavljivanja u "Sluzbenom listu", odnosno za nekoliko dana, rekao je Grubac.

Predsednik Jugoslavije Vojislav Kostunica ocenio je, na konferenciji za novinare, odluku kao pobedu prava i pravde. "Nakon 5. oktobra to je jedan od najvaznijih dogadjaja. Oduzimanje mandata je bilo izborna kradja koja je danas razotkrivena", istakao je Kostunica.

SUS je, po Ustavu, nadlezan za slucajeve kada su iscrpljeni svi pravni mehanizmi. Funkcioner Demokratske stranke Goran Vesic tvrdi da se to u slucaju DSS nije dogodilo, kao i da se SUS stavio u sluzbu Kostunice i njegove stranke. "SUS u kom sede 4 sudije koje je imenovao Kostunica nenadlezno uzima u razmatranje nesto sto nikada nije bilo u njegovoj nadleznosti. Dvaput se vec SUS oglasio nenadleznim po istim stvarima. Odakle pravo jednoj saveznoj instituciji da preuzima nesto sto je u nadleznosti jedne republicke institucije? Za takvu vrstu spora nadlezan je prvo Vrhovni sud Srbije, a onda, kad iscrpite sve pravne lekove, mozete da idete pred ustavni sud. DSS se nije zalio Vrhovnom sudu Srbije, vec su odmah otisli na onaj sud gde su imali sudije koje je imenovao njihov predsednik. Sto se nas tice, nama je potpuno isto da li je Kostunica hteo da posalje 'Kobre' da zauzmu Vladu Srbije ili je poslao 4 sudije da nenadlezno vracaju njegove mandate", rekao je Vesic. On je najavio da ce Predsednistvo DOS na sednici koja ce u petak uvece biti odrzana u Novom Sadu razmatrati odluku SUS, te da DS zahteva da odluka bude odbacena. DS ce traziti i da Predsednistvo DOS donese odluku o zvanicnom iskljucenju DSS iz DOS i oduzimanju svih mandata te stranke u Skupstini Srbije.

Slicno misljenje ima i republicki ministar pravde i predsednik Demohriscanske stranke Srbije Vladan Batic. "Nepostojeci sud nepostojece drzave ne moze da donosi nikakve validne odluke. Ta odluka nema nikakvo pravno dejstvo, SUS je nenadlezan, mi smo verovali da to nije privatan sud Vojislava Kostunice, buduci da je od 5 sudija on predlozio 4. Nazalost, pokazalo se suprotno", rekao je Batic.

Na pitanje Radija B92 kakvi mehanizmi postoje za sprovodjenje odluke SUS ukoliko DOS i Skupstina Srbije odbiju da vrate mandate DSS, Kostunica je odgovorio da bi tu odluku mogla da sprovede Savezna vlada. "Ja zaista volim da cujem od onih kojima su usta puna reci 'demokratija', 'reforme', 'demokratske promene' kako kazu da jedna partija ili grupa partija nece prihvatiti odluku suda. To je vracanje na nesto sto se zove partijska drzava. Suvise se mnogo promenilo od 5. oktobra i bojim se da oni koji izricu takve stvari nisu svesni znacaja promena i sirine tih promena. Pravni instrumenti postoje, sadrzani su u Ustavu, osim ako neko nece da ide direktno na savezni ustavni poredak. Ali onda on tu drzavu rastura i preuzima sve odgovornosti za to. Postoji Savezni ustavni sud, postoji drzavni organ koji po potrebi sprovodi njegove odluke. Ja sam uveren da ce ovog puta nesto sto je pamet, nesto sto je svest o pravnoj drzavi prevladati i da ta odredba, po potrebi, da Savezna vlada sprovodi odluku SUSm nece morati da bude koriscena", rekao je Kostunica.

Vesna Rakic Vodinelic, na pitanje postoje li mehanizmi za sprovodjenje odluke SUS ukoliko DOS odbije da je postuje, kaze: "Zakon o Saveznom ustavnom sudu, za razliku od nekih drugih zakona, ne predvidja uopste nikakve prinudne pravne mere za izvrsenje te odluke u slucaju da Administrativni odbor i Skupstina Srbije odbiju da tu odluku postuju. Dakle, u ovom slucaju, ako se nadlezni organi Srbije ne povinuju dobrovoljno izvrsenju te odluke, ne postoji nikakav mehanizam prinudnog izvrsenja te odluke. Ta odluka bi, zapravo, trebalo da deluje svojim autoritetom i autoritetom organa koji je odluku doneo", kaze Vesna Rakic Vodinelic.

Funkcioner DSS Djordje Mamula je rekao da ce DSS sada razmotriti da li ce podneti pojedinacne ustavne zalbe protiv svih zakona i odluka koje je Skupstina Srbije usvojila nakon oduzimanja mandata poslanicima te stranke. Mamula je ocenio da su u Skupstini od 11. juna "glasala neovlascena lica".

Funkcioner Socijaldemokratske partije Branko Pavlovic izjavio je da odluka SUS u pravnom smislu ne deluje unatrag, to jest da ne moze biti primenjena za osporavanje zakona i odluka koje je Skupstina Srbije u medjuvremenu donela. Pavlovic je rekao da u politickom smislu organi koje je Skupstina u medjuvremenu formirala, Republicka izborna komisija, rekonstruisana Vlada i Ustavni sud Srbije, "nemaju autoritet koji im je potreban". Najavu DS da ce DOS oduzeti sve mandate DSS Pavlovic je prokomentarisao recima da bi to znacilo direktan drzavni udar.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.