Usvojen Zakon o javnom informisanju

Izvor: S media, 31.Avg.2009, 20:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Usvojen Zakon o javnom informisanju

Predsednik Srbije Boris Tadić potpisao, u skladu sa svojim ustavnim nadležnostima, Zakon o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju, koji je usvojila Narodna skupština Srbije, saopštila predsednikova Pres služba.

Predsednik Tadić smatra da je u procesu evropske standardizacije svih domaćih zakonskih akata neophodno da se uredi medijski sektor u Srbiji i dovede na evropski nivo.

Zbog različitih mišljenja u vezi sa usvojenim aktom, predsednik Tadić će >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << pratiti efekte primene ovog zakona smatrajući da je sloboda medija pretpostavka slobodnog društva, kao što i pravo gradjana na objektivno i istinito informisanje nikako ne sme biti dovedeno u pitanje.

"Zbog toga moramo biti spremni da zakone iz medijske oblasti i dalje unapredjujemo dostižući sve potrebne evropske standarde u zaštiti prava gradjana, poštujući osnovne demokratske vrednosti i podižući nivo odgovornosti svih učesnika u procesu javnog informisanja", ocenio je predsednik Srbije.

Ranije danas Skupština Srbije usvojila izmene i dopune Zakona o javnom informisanju kojima je znatno pooštrena kaznena politika za kršenje profesionalnih normi i precizirano više privrednih prestupa koji mogu dovesti i do zabrane izdavanja glasila.

Za zakonski predlog glasalo je 125 poslanika, protiv je bilo 88, 11 uzdržanih i jedan nije glasao.

U sali je bilo 225 poslanika.

Za su glasali poslanici vladajuće koalicije, izuzev Socijalističke partije Srbije koji su bili uzdržani, ali su obezbedjivali kvorum. Takodje, za su glasali i poslnici LDP-a, sem Vesne Pešić i Žarka Koraća, a svoj glas dao je i samostalni poslanik D H S S Vladan Batić.

Protiv zakonskih izmena glasali su poslanici SRS i koalicije D S S-NS, kao i tri poslanika Jedinstvene Srbije. Poslanici Napred Srbijo napustili su salu.

Vlada Srbije je Predlog zakona usvojila 9. jula, a posle oštrih kritika javnosti i profesionalnih udruženja izmenila ga je nizom amandmana.

Zakonom je predvidjeno da javno glasilo može osnovati domaće pravno lice i obaveza upisa u Registar javnih glasila.

U slučaju izdavanja glasila koje nije upisano u Registar, nadležni javni tužilac dužan je da odmah pokrene postupak za privredni prestup, a nadležni sud u roku od 12 sati da obustavi privremeno izdavanje glasila.

Ukoliko ne poštuje zabranu i izdaje glasilo koje nije upisano u Registar, osnivač javnog glasila može biti kažnjen sa miliona do dvadeset miliona dinara, a odgovorno lice sa dvesta hiljada do dva miliona dinara. Predvidjena je i zabrana izdavanja glasila.

Prijavu za upis u registar štampanih dnevnih javnih glasila osnivači su dužni na podnesu u roku od 30 dana od stupanja zakona na snagu, a osnivači drugih glasila za 90 dana.

Izmenama zakona predvidjene su i rigorozne kazne za kršenje pretpostavke nevinosti i objavljivanje informacija koje mogu ugroziti razvoj maloletnika i ukoliko je maloletnik učinjen prepoznatljivim u informaciji koja može da povredi njegovo pravo ili interes.

Visina kazni vezana je za tiraž i prihod od oglasa u broju u kome je prekršaj napravljen, a ako je objavljana na naslovnoj strani ili u infomativnoj emisiji za taj sedmodnevni prihod.

Tako formirana kazna može biti 25-100 odsto zbira vrednosti ukupno prodatog tiraža isporučenog na dan objavljivanja informacije i vrednosti prodatog oglasnog prostora u tom broju, a u slučaju elektronskog glasila 25-100 odsto oglasnog prostora za dan u okviru kojeg je objavljena informacija.

Odgovorno lice u osnivaču i odgovorni urednik mogu biti kažnjeni sa 200.000 do dva miliona dinara.

Zakonom je predvidjena i uslovna kazna uz obavezu objavljivanja presude ukoliko je delo prvi put učinjeno.

Kazne za ostale prekršaje povećane su sa sadašnjih 30.000-200.000 na milion do deset miliona za glasilo, odnosno 100.000 do milion dinara za odgovornog urednika.

Predvidjene su i rigorozne kazne za distributere koji prekinu distribucije iz neekonosmkih razloga.

Takodje, zakonom je zabranjen prenos prava nad javnim glasilom.

Prvobitno predvidjena odredba o obaveznom osnivačkom kapitalu od 50.000 evra izbačena je vladinim amandmanima.

Predlagač je odustao i od odredbe koja je predvidjala obustavljanje izdavanja novina i novčanu kaznu ukoliko se to ne učini za osnivača javnog glasila kome je račun u blokadi duže od 90 dana u prethodnih godinu dana.



Usvojeno 12 zakona - trenutno pauza


Poslanici Skupštine Srbije usvojili su do 19 časova polovinu od 24 zakonska predloga koliko ih je bilo na dnevnom redu sednice 11. vanrednog zasedanja, a trenutno je u parlamentu polučasovna pauza.

Osim Zakona o javnom informisanju, usvojeni i Zakon o kulturi, šest zakona iz oblasti pravosudja, dva iz oblasti obrazovanja, izmene i dopune zakona o sprečavanju pranja novca i finasiranja terorizma, kao i Zakon o planiranju i izgradnji.

Poslanici opozicionih stranaka ne prisustvuju popodnevnom radu skupštine, pošto su salu napustili odmah po izglasavanju izmena Zakona o javnom informisanju.

Na dnevnom redu ostalo je da se poslanici izjasne o predlozima zakona o katastru, socijalnom stanovanju, Fondu za zaštitu životne sredine, pet predloga zakona iz oblasti zdravlja, o nacionalnim savetima nacionalnih manjina i o potvrdjivanju tri finansijska ugovora.

Ukupno je na sve zakonske predloge podneto oko dve hiljade amandmana.

Nastavak na S media...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.