Izvor: Blic, 14.Jun.2001, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ustavni okvir plan za autonomiju Kosova
Ustavni okvir plan za autonomiju Kosova
NJUJORK (Srna) - Generalni sekretar UN Kofi Anan izjavio je da Ustavni okvir za Kosovo, koji polaže osnove za prelaznu samoupravu i izbore, predstavlja plan suštinske autonomije pokrajine, koju je predvideo Savet bezbednosti, a od koje će imati korist sve zajednice. 'Učešće svih zajednica u institucijama samouprave jedini je put za uspeh ovog procesa, a glavni izazov predstavlja obezbeđivanje učešća srpske zajednice na Kosovu, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << koja treba da shvati da se ne može držati izvan ovog procesa', rekao je Anan, predstavljajući pred Savetom bezbednosti izveštaj o aktivnostima Unmika.
Navodeći da će učestvovanje kosovskih Srba u institucijama samouprave odlučiti da li ova zajednica može biti u potpunosti integrisana u kosovsko društvo, Anan je istakao da je to faktor kojim bi se otvorio put za poboljšanje bezbednosne situacije, koja je preduslov za povratak u velikom obimu. Prema njegovim rečima, misija UN na Kosovu radi na ostvarivanju ciljeva kao što su održavanje izbora širom pokrajine, primena Ustavnog okvira i pripremama za samoupravu i ekonomsku održivost.
'Ohrabrujuće je to što je albansko rukovodstvo na Kosovu izgleda shvatilo da mora preuzeti odgovornost za tolerantno društvo. Napeta bezbednosna situacija ostaje najvažnija pojedinačna pretnja za ostvarivanje međunarodnih ciljeva', rekao je Anan.
Ističući važnost angažovanja Beograda u primeni Rezolucije 1244, Anan je rekao da bi 'suštinski gest od izuzetne važnosti bilo podsticanje kosovskih Srba da se registruju i u potpunosti učestvuju u privremenim strukturama'.
'To bi bio jasan znak da je njihova budućnost na Kosovu', istakao je Kofi Anan.







