Izvor: B92, 31.Avg.2002, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ustavna povelja ce biti usaglasena do 3. septembra?

Beograd -- Rasplet price o Ustavnoj povelji buduce zajednice Srbije i crne Gore , prema najavama, mogao bi da se odigra pocetkom naredne nedelje. Naime, za sledecu nedelju najavljen je sastanak ustavne Komisije na kojem ce se raspravljati o spornim pitanjima, kao i dolazak visokog predstavnika Evropske Unije za spoljnu politiku i bezbednost Havijera Solane.

Premijer Srbije Zoran Djindjic ocekuje da ce Ustavna komisija do 3. septembra usaglasiti predlog Ustavne povelje buduce drzavne >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << zajednice Srbije i Crne Gore. U intervjuu podgorickoj televiziji "In", Djindjic je rekao da aranzman kojim se uredjuju odnosi izmedju Srbije i Crne Gore treba da bude prihvatljiv i za Evropsku uniju, buduci da je cilj buduce drzavne zajednice njeno priblizavanje toj evropskoj instituciji. "Postavlja se pitanje kako ce sve to da funkcionise u praksi, ali o tome jos mora da se prodiskutuje", istakao je Djindjic. Premijer Srbije je ocenio da direktnom izboru poslanika treba dati prednost nad delegatskim sistemom.S druge strane, urednik lista " Nova srpska politicka misao" Djordje Vukadinovic izjavio je za nas radio da optimizam vezan za usvajanje Ustavne povelje treba da bude zasnovan na realnim pretpostavkama. " Na zalost ta utemeljenost optimizma cesto nedostaje u izjavama premijera Srbije Zorana Djindjica", kaze Vukadinovic. "Sam ishod je neizvestan uprkos oficijelnom optimizmu koji se seje na sve strane, i u velikoj meri ce zavisiti od ishoda posete gospodina Solane sledece nedelje. Drugim recima, sporazuma i povelje ce biti ukoliko se EU, odnosno gospodin Solana, energicno zalozi u tom pravcu, odnosno zavisi od toga koliko ce biti spremni da pritisnu aktere u Srbiji i Crnoj Gori, a pogotovo u Crnoj Gori. To je otvoreno pitanje, pogotovo ako se imaju u vidu skori izbori koji cekaju i Srbiju i Crnu Goru", rekao je Vukadinovic.

Vukadinovic istice da se pisanje Ustavne povelje buduce zajednice Srbije i Crne Gore vrlo cesto koristi kao moneta za potkusurivanje u dnevno politickim dogadjajima. "Medjutim, ne moze se iskljuciti mogucnost da povelja bude usvojena tek nakon predsednickih izbora u Srbiji i parlamentarnih izbora u Crnoj Gori", tvrdi Vukadinovic. "Bilo je ocigledno da su vlade, odnosno premijeri, Srbije i Crne Gore onim manevrom i onim iznenada najavljenim sporazumom prosle nedelje zeleli da izbace iz igre Vojislava Kostunicu, i da na tom planu demonstriraju njegovu nesposobnost i nemoc da resava probleme, dok su oni, evo, cim su seli da razgovaraju taj problem resili. Takodje je jasno da bi neki sporazum, neko resenje, veoma dobro dosao Vojislavu Kostunici, kao neka vrsta predizbornog aduta. To je u velikoj meri, i sa jedne i sa druge strane, racun bez krcmara, s tim sto krcmar dolazi sledece sedmice u liku gospodina Solane, pa cemo onda videti sta ce biti i ko ce platiti veci ceh", istice Vukadinovic.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.