Izvor: B92, 22.Sep.2003, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ustavna komisija predmet spora
Beograd -- Iako su predstavnici vlasti u Srbiji mesecima govorili da je za Srbiju prioritet donošenje novog Ustava, a tek onda izbor predsednika države, izbori su raspisani, a o novom Ustavu građani bi trebali da se izjasne na referendumu u februaru sledeće godine, na Sretenje. U međuvremenu, Ustavna komisija nije zasedala zbog letnje pauze, tokom koje su istu napustili predstavnici opozicije, odnosno Demokratska stranka Srbije, Socijalistička partija Srbije i Stranka srpskog jedinstva.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
Predsedništvo DOS zaključilo je, ipak, da rad na izradi Ustava treba ubrzati, a očekivan rok za okončanje prvog nacrta je kraj septembra. Međutim, Srđan Sikimić, član Ustavne komisije, za B92 kaže da "apsolutno nije realno da nacrt Ustava bude završen do kraja meseca". "Komisija je radila, što na plenarnim sednicama, što kroz potkomisije, kojih ima tri. Jedna se bavi pitanjim ljudskih prava i ona je završila svoj posao. Ustavna komisija do danas nije utvrdila nijednu odredbu budućeg Ustava, a to praktično znači da u ovom trenutku imao tri, četiri ili pet verzija Ustava. To ne možemo nazvati ni prednacrtom jer su to u bitnim elementima različite verzije i zbog toga one ne mogu biti smatrane alternativama osnovnom tekstu", kaže Sikimić.
Predsedništvo DOS je prošle nedelje pozvalo sve relevantne političke snage, pa i one vanparlamentarne, da se uključe u izradu Ustava. Taj poziv dolazi samo nekoliko dana pošto su Komisiju i defitnivno napustile stranke opozicije. O pozivu DOS doskorašnji član Komisije iz DSS Dejan Mihajlov za B92 kaže: "Mislim da je to krajnje neiskren poziv, poziv da se na njega niko ne odazove, i DSS se na tu vrstu poziva neće odazvati, niti smatramo da su se stekli uslovi da se mi vratimo u Komisiju. Oni su napravili niz pogrešnih koraka, pokazali su da im nije stalo do Ustava oko kog će se saglasiti najveći broj stranaka i koji će biti potvrđen na referndumu, već insistiraju na Ustavu koji će biti po meri Predsedništva DOS, u funkciji njihovog održanja na vlasti, ili nekih njihovih suludih zamisli. Zbog toga DSS taj poziv nije ni razmatrala i više neće učestvovati u radu Ustavne komisije", kaže Mihajlov.













