Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 14.Nov.2008, 11:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Univerzitet u Prištini u Evropskoj asocijaciji
BEOGRAD - Univerzitet u Prištini, koji u ovom trenutku ima više od 10.000 aktivnih studenata, postao je punopravni član Evropske univerzitetske asocijacije, izjavio je danas rektor te visokoškolske ustanove sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici Zdravko Vitošević.
On je, Radio-televizji Srbije, rekao da su diplome stečene na toj visokoškolskoj ustanovi priznate u svetu i da je pre dve sedmice Univerzitet na konferenciji evropskih univerziteta u Roterdamu postao punopravni član >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << međunarodne asocijacije.
Prema rečima Vitoševića, danas "gotovo da nema" pritisaka UNMIK-a i drugih kosovskih institucija na Univerzitet, koji se dokazao i izborio svojim identitetom - sistemom visokog obrazovanja i naučno-istraživačkim radom.
Na Univerzitetu se u ovom trenutku vodi 46 naučno-istraživačkih projekata od nacionalnog značaja i tri međunarodna projekta, precizirao je rektor.
Govoreći o proteklom upisnom roku, Vitošević je rekao da je bilo manjih protesta, sve do trenutka kada je Senat Univerziteta uvažio preporuku Ministarstva prosvete Srbije da dozvoli drugi oktobarski rok i da je, upisujući studente 1. novembra, Univerzitet nastavio rad.
Vitošević je podsetio da Univerzitet u Prištini ima 10 fakulteta, od kojih je sedam u severnom delu Kosovske Mitrovice, dva u Leposaviću - Fakultet za sport i Učiteljski fakultet, dok je jedan - Fakultet poljoprivrednih nauka smešten u Zubinom Potoku.
U Kosovskoj Mitrovici su Medicinski, Ekonomski, Pravni, Prirodno-matematički, Fakultet tehničkih nauka, Filozofsko-Filološki fakultet, kao i Fakultet umetnosti, čiji je jedan deo u Zvečanu.
Na svim fakultetima je 1.000 zaposlenih, od čega 750 nastavnika i saradnika, rekao je Vitošević, dodajući da je 201 profesor angažovan sa ostalih državnih srpskih univerziteta.
On je rekao da će naziv univerziteta "prištinski" ostati, ali da je želja univerziteta da se sa svih 11.000 studenata i 1.000 zaposlenih vrati u Prištinu, odakle je proteran 1999. godine.
Vitošević je potvrdio da zaposleni na Univerzitetu u Prištini u proseku imaju veće plate nego njihove kolege u Srbiji, po uredbi Vlade Srbije iz 2003. godine, jer većina profesora ne živi u Kosovskoj Mitrovici.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Univerzitet u Prištini član Evropske asocijacije
Izvor: RTS, 14.Nov.2008
Prištinski univerzitet postao punopravni član Evropske univerzitetske asocijacije. Diplome stečene na toj visokoškolskoj ustanovi sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici priznate u svetu. .Na konferenciji evropskih univerziteta u Roterdamu Univerzitet...












