U raspravi o Kosovu 37 država

Izvor: B92, 16.Maj.2009, 18:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U raspravi o Kosovu 37 država

Beograd -- Venecuela je trideset sedma država koja se uključila u raspravu o nezavisnosti Kosova pred Međunarodnim sudom pravde, saznaje B92.

Izvori iz suda kažu da su sudije prihvatile podnesak te države iako je predat po isteku roka određenog za prijem pisane argumentacije. Venecuela, kao i većina latinoameričkih država, nije priznala nezavisnost Kosova.

Sadržaj podnesaka koji su upućeni sudu je poverljiv, ali se, na osnovu javno iskazanog opredeljenja država >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << može pretpostaviti da će 22 zemlje podržati nezavisnost dok će protiv biti 15 učesnica u raspravi.

Kako nezvanično saznajemo, najobimniju argumentaciju protiv nezavisnosti Kosova, osim Srbije, podnele su Argentina, Španija, Rusija i Kipar.

Osim pozivanja na međunarodno pravo koje, kako tvrde, ne dozvoljava otcepljenje Kosova, u podnesku Kipra je i spisak regiona u Evropi, u kojima bi, ukoliko sud ipak podrži nezavisnost Kosova, mogli da se očekuju slični separatistički potezi.

Zastupnici Moskve dodatno navode da nije ispunjen nijedan uslov zbog čega bi Kosovo trebalo tretirati kao jedinstven slučaj.

Sasvim suprotno tvrdi nekoliko zemalja, na čelu sa Slovenijom, čiji su podnesci veoma slični, napisani na svega nekoliko stranica i svode se upravo na tumačenje da je Kosovo jedinstven slučaj, bez presedana u istoriji međunarodnih odnosa i bez pravnih posledica po ostale zemlje u budućnosti.

Da je nezavisnost Kosova u suprotnosti sa međunarodnim pravom obrazlaže se i u podnesku Kine koja se prvi put odlučila za učešće u raspravi pred međunarodnim sudom.

Podnesak Libije jedan je od kraćih i u svega nekoliko tačaka, jednostavno se traži da se Kosovo "odmah vrati pod jurisdikciju Srbije".

Najozbiljniju argumentaciju u korist nezavisnosti Kosova podnele su Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija, kao i kosovska vlada, koju takođe zastupa Britanac Majkl Vud.

Na poziv Međunarodnog suda pravde, podnesak je u Hag poslao i generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki Mun. Dokument čiji je sadržaj obelodanjen, podeljen je na tri celine.

U prvoj je podsećanje kako se došlo do toga da se od Međunarodnog suda pravde zatraži savetodavno mišljenje o nezavisnosti Kosova.

U drugoj se objašnjava uspostavljanje misije UN na Kosovu i navode dva relevantna datuma: mart 1998. godine, kao "početak angažmana UN na Kosovu", i februar 2008. koji se pominje kao "završni datum" tj. datum jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova.

U trećem delu pominju se odredbe međunarodnog prava, relevantne za raspravu. U podnesku Ban Ki Muna nema opredeljivanja za nezavisnost ili protiv nje.

Iako nedostupan javnosti sadržaj svih podnesaka obelodanjen je svim učesnicama u raspravi koje imaju rok do 17. jula da, opet u pisanoj formi, komentarišu stavove drugih država.

Pre nego što da "savetodavno mišljenje" o Kosovu, sud će organizovati i usmenu raspravu, verovatno početkom sledeće godine.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

I Venecuela učestvuje u raspravi o Kosovu

Izvor: Mondo, 16.Maj.2009

Venecuela je trideset sedma država koja se uključila u raspravu o nezavisnosti Kosova pred Međunarodnim sudom pravde.

Nastavak na Mondo...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.