Izvor: B92, 26.Feb.2004, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
U petak 11 godina od otmice u Štrpcima
Beograd -- Organizacije Fond za humanitarno pravo, Inicijativa mladih i Žene u crnom pozvale su vlasti u Srbiji i Crnoj Gori da ispitaju učešće državnih organa u otmici i likvidaciji 19 putnika iz voza u stanici Štrpci 27. februara 1993. U petak se navršava 11 godina od tog zločina, a do sada je licu pravde priveden samo jedan počinilac,a to je Nebojša Ranisavljević, koji je presudom Višeg suda u Bijelom Polju 9. septembra 2002. osuđen na 15 godina zatvora. Prema navodima organizacija, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ostali počinioci nisu privedeni pravdi, iako je tokom suđenja postalo jasno da su u grupi otmičara bili i Milan Lukić, Boban Indić, Ranko Drekalo i izvesni Goran. "Odgovornost političkog i vojnog vrha SCG ostala je neispitana, iako se na osnovu sudske dokumentacije jasno vidi da su državni organi 30 dana pre otmice znali za sve detalje akcije. Na to upućuje i dokumentacija koju je tokom suđenja dostavilo Železničko-transportno preduzeće Beograd'", stoji u saopštenju. Organizacije traže da država porodicama žrtava nadoknadi šetu zbog pretrpljenog duševnog bola, u skladu s relevantnim zakonskim odredbama i na osnovu presude Ranisavljeviću.
Iz voza 671 na relaciji Beograd-Bar u stanici Štrpci grupa vojnika je 27. februara 1993. otela 19 putnika, koji su potom odvezeni u selo Prelovo kod Višegrada, gde su u sali osnovne škole postrojeni uza zid, pretresani i prebijani, da bi na kraju u neposrednoj blizini obale Drine svi bili likvidirani.






