Izvor: Blic, 17.Feb.2003, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
U Vladi neće biti promena
U Vladi neće biti promena
Ministar pravde i lider Demohrišćanske stranke Srbije Vladan Batić negirao je da postoji dogovor sa premijerom Srbije Zoranom Đinđićem da nakon rekonstrukcije Vlade ode s mesta ministra pravde.
- Ostajem ministar pravde do kraja mandata, znači do kraja 2004. godine. Možda ću u budućoj vladi biti potpredsednik - rekao je Batić za 'Blic'.
Da li to znači da neće biti najavljene rekonstrukcije Vlade Srbije?
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << />- U bliskoj budućnosti ne.
Ima li inicijativa DHSS za raspisivanje referenduma u Srbiji svrhe kada se zna da će zajednica trajati najmanje tri godine?
- Ne zna se da će ta zajednica trajati tri godine. Videćemo kako će funkcionisati ta zajednica i da li će to biti u interesu građana Srbije i Crne Gore. Ne vredi biti politički mazohista, jer ako nešto ne može da funkcioniše onda i ne treba da funkcioniše. DHSS jednostavno želi da se ispoštuje volja građana koji su još pre godinu dana potpisali inicijativu za raspisivanje referenduma u Srbiji. Nije problem u DHSS zašto to na vreme nije stavljeno na dnevni red, već u predsednici Skupštine koja je po slovu Ustava i zakona bila u obavezi da to učini.
DHSS nigde ne žuri, poštovaće volju većine, a u krajnjem slučaju sačekaćemo tri godine. Događaji će iz dana u dan pokazivati da smo u pravu. I tada će svi reći da je DHSS bio u pravu, kao što i sada tvrde mnogi lideri DOS, koji mi otvoreno kažu da im ne preostaje ništa drugo nego da pristupe DHSS.
Ko su ti lideri DOS?
- Neću o imenima, ali dvojica su mi to rekli pre neki dan.
Poslednja istraživanja javnog mnjenja pokazala su da dve trećine građana Srbije traži nezavisnost.
- Jasna je volja građana. DHSS je upozoravao da se mora poštovati ta volja, poštujući princip narodnog suvereniteta i prava na samoopredeljenje. Mislim da ta tendencija neprestano raste. Neki su verovali da će biti obrnuto, da će nakon usvajanja Ustavne povelje uslediti period laganog napuštanja ideje o samostalnosti Srbije, ali su se prevarili. Povelja je bila samo nova inicijalna kapisla, a DHSS je zasut pismima, telegramima, telefonskim pozivima s podrškom za ideju samostalnosti. Gde god odete samostalna Srbija postala je narodni poklič. Ja stvarno ne znam šta rade drugi lideri i stranke DOS, da li oni osluškuju glas naroda, da li čitaju ta istraživanja i da li imaju nameru da se ozbiljno bave politikom. Na delu je politička šizofrenija, jer dve trećine građana želi samostalnu Srbiju, a 95 odsto stranaka je protiv samostalne Srbije.
Koliko je porastao rejting DHSS posle te inicijative?
- Teško je to izmeriti, ali gledajući po organizaciji stranke, DHSS je praktično udvostručio, a ko ne i utrostručio, snagu stranke. Prilazi nam sve više uglednih ljudi i stručnjaka iz raznih oblasti, tako da u stranci vri kao u košnici. Tu nema velike politike i politikanstva, jer DHSS samo podržava volju većine. Zašto bi Srbija plaćala 67 milijardi dinara, a Crna Gora 50 milijardi dinara, a kada se dele funkcije onda je pola pola. Zašto bi ponovo bili taoci Crne Gore?
Hoće li DHSS imati svoje predstavnike u parlamentu Srbije i Crne Gore?
- DHSS neće učestvovati u saveznoj administraciji. Nijedan čovek iz DHSS neće participirati u administraciji savezne države, što znači da nećemo imati zamenike ili pomoćnike ministra, direktore institucija, saveza, direkcija, uprava. DHSS će imati samo predstavnike u parlamentu, jer je to predstavničko telo naroda Srbije. To je nešto na šta imamo pravo na osnovu volje građana.
Ko će biti poslanici DHSS u parlamentu zajednice?
- Najverovatnije Miodrag-Miki Savićević i ja.
Da li bi, po vama, Mlađan Dinkić trebalo da ostane guverner Narodne banke Srbije ?
- Ako se ponovo bira nova vlada državne zajednice, poslanici, transformišu sve institucije, onda je sasvim logično da se ponovo bira i guverner. Bilo je pomena na kolegijumu Vlade da će u kratkom roku zakon o NBS krenuti ka Skupštini Srbije. Znači, naš stav je da pitanje guvernera treba urediti zakonom i glasanjem u parlamentu.
Može li Srbija do 1. oktobra da dobije novi ustav?
- Ako ima političke volje, može za tri meseca, ali ne verujem da postoje ti idealni uslovi na političkoj sceni Srbije. Realno je od šest do devet meseci, što je optimalan rok. Ali, ako krenemo s traženjem izvora nesporazuma i neslaganja oko maltene svake teme koja treba da bude precizirana ustavom, strančarenjem, podmetanjima, onda niko živ ne zna kada bi taj posao mogao da bude završen.
Bilo je najava da ćete biti na čelu komisije za izradu ustava.
- To je deo dogovora koji su u toku. Možda, ali ne apriori. Jednostavno, želim da vidim da li su iskrene namere da se napravi jedan ozbiljan ustav ili je tu možda ideja da se to prolongira u nedogled. Neću da učestvujem u neozbiljnim projektima, a izrada ustava je najozbiljnija stvar koja je pred nama. Zavisno od dogovora i ozbiljnosti namera čitavog koncepta odlučiću o svom angažmanu u komisiji koja treba da se bavi ustavom. Nema volje za dogovor
- DHSS je dobio Labusovo pismo. Razgovarao sam neformalno sa Labusom i rekao mu da ako se taj poziv odnosi na sve članice izvornog DOS i ako postoji volja da se ponovo svi okupimo onda DHSS to prihvata. Ali, očito je da te zajedničke volje nema. Odazvalo se samo nekoliko stranaka, od kojih jedna više nije u DOS, mislim na DSS, tako da to neće imati nekog naročitog značaja. Pozdravljam ideju, ali je očigledno da je naša politička scena opterećena strastima, politikanstvom, strančarenjem, jeftinim partijskim nadmetanjima, zbog čega često i dobre ideje ne mogu da se realizuju. Tome, naravno, doprinose i ljudi iz G17 plus, jer ne možete voditi rat protiv lidera DOS, doprinositi sukobljavanju, a biti kohezioni faktor. Pošto nema većinske volje, DHSS verovatno neće učestvovati u tim razgovorima. Nenad Čaluković












