Izvor: B92, 18.Okt.2004, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U Skupštini inicijativa o opozivu

Beograd -- U Skupštinu Srbije stigao je predlog SRS i SPS da se po hitnom postupku razmatra inicijativa za opoziv Borisa Tadića.

Paralelno sa tim, potpredsednik vlade Miroljub Labus pozvao je DS i radikale da iniciraju smenu kabineta premijera Koštunice ako žele vanredne parlamentarne izbore. Za radikale idealno vreme za nove izbore je februar sledeće godine. Predsednik Političkog saveta DS, Dragoljub Mićunović, kaže da će vanredni parlamentarni izbori biti pre novog >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Ustava. Ministar finasija Mlađan Dinkić misli da Srbija ima preča posla.

"Da li Srbija ima novca za još jedne izbore? Na to pitanje treba da daju odgovor oni koji to traže. Ja mislim da Srbija ima preča posla od izbora, ali ukoliko ih političke stranke znak da se oni izazovu, treba pokrenuti pitanje poverenja Vladi i ako se dobije većina, jasno je da se u demokratskom sistemu onda raspisuju izbori", rekao je Dinkić.

Za DSS je prioritet Ustav. S obzirom na probleme sa kojima se Srbija suočava, ne veruju da će vanrednih izbora biti do kraja godine, kaže funkcioner DSS-a, Dušan Proroković: "Potrebno je sačekati izbore na Kosovu i Metohiji i razvoj nekih događaja. Imamo incijative koje se tiču tihog razdruživanja između Srbije i Crne Gore, tako da Beograd i po tom pitanju mora imati jasan i nedvosmislen stav. Zbog svega toga i zbog svih problema koji se nadvijaju nad našom državom sumnjam da će izbora biti do kraja godine."

DS će u skupštini i dalje podržavati sve reformske zakone. Dragan Šutanovac kaže da su demokrate uvek spremne za izbore i da se sigurno neće baviti ćoravim poslom kao što bi bila inicijativa radikala za rušenje vlade: "DS je u svakom trenutku spremna da izađe na vanredne parlamentarne izbore. Prethodni rezultati pokazuju da smo trenutno najjača politička stranka u Srbiji i spremni smo za izbore."

Opoziv predsednika Tadića, koji je danas i formalno tražen da se razmatra po hitnom postupku, može se naći pred poslanicima na sledećoj sednici ili da predsednik skupštine prekine tekuću i zakaže novu sednicu samo sa tim pitanjem.

Da bi predlog za opoziv ušao u dalju proceduru, potrebno je da ga podrži 2/3 poslanika, odnosno 167. DSS, G17 plus i SPO-NS najavili su da neće podržati predlog, dok je DS najavila da će podržati samo ako bude nedostajlo par glasova. Ako bi predlog dobio najmanje 167 glasova u skupštini, usledio bi referendum na kome bi, da bi opoziv bio sproveden, za predlog moralo da glasa više od polovine od ukupnog broja birača - oko 3,25 miliona.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.