
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 09.Avg.2024, 12:12
Trajno zatvoren prihvatni centar za izbeglice u Kikindi
Komesarka za izbeglice i migracije Republike Srbije Nataša Stanisavljević potvrdila je tokom nedavne posete Kikindi da su prihvatni centri u Šidu, Dimitrovgradu i Kikindi trajno zatvoreni. U odnosu na 2023. godinu, kako je naglasila komesarka, broj migranata je od početka ove godine manji za čak 80 posto. Prihvatni centar u Kikindi, koji je otvoren 2016. godine, ponovo će biti predat na upravljanje gradu od 1. septemabra.
Odluku da pojedini centri za azil, odnosno prihvatni >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << centri, budu privremeno ili trajno zatvoreni Komesarijat je doneo pre svega na osnovu podatka da je od početka godine u Srbiji zabeležen pad migratornog pritiska. U odnosu na 2023. godinu, broj spoljašnjih iregularnih migranata smanjen je za 80 posto.
"Konkretno, od početka godine evidentirali smo 10.400 lica koja su boravila u našim, kako prihvatnim, tako i azilnim centrima, dok je za isto vreme tokom 2023. godine taj broj bio oko 50.000 lica. Imajući u vidu to značajno smanjenje, doneli smo odluku da privremeno obustavimo rad u određenim prihvatnim i azilnim centrima, dok smo druge trajno zatvorili", naglasila je Nataša Stanisavljević, komesarka za izbeglice i migracije Republike Srbije.
Prema toj odluci, prihvatni centri u Šidu, Dimitrovgradu i Kikind trajno su zatvoreni. To znači da će od 1. septembra Prihvatni centar u Kikindi, koji je inače otvoren 2016. godine, ponovo biti predat na upravljanje gradu.
"Plan grada je da nakon rada popisne komisije Komesarijata i primopredaje pre svega utvrdi u kakvom se stanju nalaze ti objekti. Sigurno je da je nakon skoro osam godina potrebna određena adaptacija. Planovi i ideje o budućoj nameni tih objekata postoje i trenutno se razmatraju", potvrdio je Željko Radu, član kikindskog GV za socijalnu politiku, demografiju, osetljive grupe i ljudska prava.
Republika Srbija odgovorno upravlja migracijama, svakodnevno se prati situacija na terenu i shodno tome postoji adekvatan plan zbrinjavanja koji je usvojila Vlada Republike Srbije.
"Mi smo i dalje u kontaktu sa svim lokalnim samoupravama gde su bili centri i, ukoliko postoji bilo kakva potreba, ili dođe do potrebe za ponovnim otvaranjem, svakako smo tu da ponovo uspostavimo saradnju", rekla je Nataša Stanisavljević.
Dodajmo da je prema odluci Komesrijata, od 1. avgusta do 30. septembra privremeno obustavljen rad centara za azil u Tutinu i Banji Koviljači, i prihvatnih centara u Pirotu, Bosilegradu, Somboru, Subotici i Adaševcima. U punom kapacitetu rade centri za azil u Sjenici, Obrenovcu, Vranju i Krnjači, kao i prihvatni centri u Bujanovcu, Preševu i Principovcu.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...