Izvor: Blic, 14.Jul.2016, 11:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tanja Fajon: Mladi nisu naša budućnost, već naša sadašnjost
Mladi koji imaju toliko toga zajedničkog, u istorijskom i duhovnom smislu, moraju da budu nosioci nove epohe na Zapadnom Balkanu, epohe koja odnosi etničke napetosti, a donosi složnu generaciju koja teži ka boljoj budućnosti za čitav region, kaže poslanica Evropskog parlamenta Tanja Fajon, piše današnji NIN.
Sumirajući utiske sa Foruma civilnog društva koji je održan nedavno u okviru skupa lidera zemalja Zapadnog Balkana u Parizu, Fajon primećuje da sve važnije inicijative >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << koje su fokusirane na budućnost zemalja Zapadnog Balkana unutar EU postavljaju mlade u sam centar.
"Berlinski proces, inicijativa nastala pod dirigentskom palicom Nemačke, kao i Brdo-Brijuni, regionalna inicijativa koju smo započeli u Sloveniji, pored opširne agende sa ciljem povezanosti regije i izgradnje infrastrukture, najviše se bave povezanošću mladih generacija", kaže Fajon.
NOVI NIN Ljubomir Simović: EU nam progledala kroz prste, a vlada se hvali!
Ona dodaje da smo konačno uvideli da je upravo situacija ovih mladih ljudi, čije su prilike ograničene zbog ne tako davnih ratova i političke nestabilnosti, a mobilnost unutar regije zagađena etničkim neslaganjima i napetostima, ono što treba da okupira našu pažnju.
"Jer, ako povežemo mlade ljude iz regije i otvorimo im prozor prema vršnjacima iz EU, mostovi, pruge, auto-putevi i ostala infrastruktura će doći kao logičan nastavak", smatra ona.
Prema njenim rečima, podržavanje mladih u borbi protiv i distanciranju od rasizma, ksenofobije, govora mržnje kao i diskriminacije na osnovu etničnog porekla, religije ili maternjeg jezika jedini je pravi put da se postigne istinsko pomirenje u regiji.
"Mladi koji imaju toliko toga zajedničkog, u istorijskom i duhovnom smislu, moraju da budu nosioci nove epohe na Zapadnom Balkanu, epohe koja odnosi etničke napetosti, a donosi složnu generaciju mladih ljudi koji se poštuju među sobom i teže ka boljoj budućnosti za čitav region", kaže Fajon.
Kako je naglasila, ne samo na forumima i skupovima kao što je ovaj u Parizu, mladi treba da budu u srcu svih zasedanja, politika i odluka koje se donose.
"Jer, kao što neko reče na konferenciji nedavno, mladi nisu naša budućnost već naša sadašnjost", zaključila je Fajon, piše NIN.












