Izvor: S media, 18.Avg.2010, 23:27 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tajni tunel za Kalinića
Spremljeno nekoliko varijanti za prebacivanje Kalinića u srpski zatvor. Transport pod jakim policijskim obezbeđenjem.
Sretku Kaliniću u sredu je u pritvoru zatvora "Zagreb" u Remetincu uručeno rešenje o izručenju Srbiji. Potpisao je rešenje kojim se odriče prava na žalbu i već za nekoliko dana mogao bi da bude isporučen srpskim pravosudni organi.
U najstrožoj tajnosti odvijaju se pripreme za prebacivanje Sretka Kalinića iz zagrebačkog pritvora u bolnicu >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << Centralnog zatvora u Beogradu. Njegov dolazak u Srbiju, posle sedam godina bekstva i skrivanja, očekuje se za nekoliko dana.
Tek kada transfer odbeglog osuđenika iz Hrvatske u Srbiju bude završen, javnosti će biti saopšteni detalji. Prema ustaljenoj proceduri, nekoliko pripadnika MUP Srbije, tačnije inspektori nacionalnog biroa Interpola, otputovaće u Zagreb, gde će se s tamošnjim kolegama dogovoriti o detaljima prebacivanja.
- Reč je o osobi visokog rizika, kako mi to nazivamo, i u skladu sa tim teku i pripreme - navodi izvor "Novosti".
Kako saznajemo, Kalinić je potpuno ozdravio i u poslednje vreme ne koristi ni štake. U pritvorskoj ćeliji je sam, a prema podacima porodice, dok je bio u bolnici posetila ga je jedino majka.
- Kalinić je rekao da mu je u interesu da što pre dođe u Srbiju - navodi sagovornik "Novosti". - Zato nije ni ulagao žalbu. Ćerku nije video sedam godina, i to je, najverovatnije, prevagnulo da se ne žali i da se ekstradicija obavi po skraćenom postupku. Interesantno je što je i u sredu pitao kada će u Srbiju.
Za prebacivanje Kalinića spremljeno je nekoliko varijanti. Ukoliko ga budu transportovali vozilom, spremljen je blindirani automobil sa zatamnjenim staklima. Prema ovoj verziji, ovo vozilo sa Kalinićem i pripadnicima srpske policije do granice sa Srbijom pratili bi do zuba naoružani hrvatski specijalci.
Na samoj granici sačekali bi ih obezbeđenje MUP Srbije i specijalci, koji bi dopratili "bezbednosni konvoj" do Beograda. Veruje se da bi prebacivanje bilo obavljeno pred zoru.
Postoji i varijanta da se Kalinić preveze helikopterom, ali je to manje izvesno zbog niza otežavajućih faktora, od vremenskih do bezbednosnih. U svakom slučaju, očekuje ga pregled u zatvorskoj bolnici, a potom, ukoliko se potvrdi da je zdravstveno sposoban, i smeštanje u pritvorsku samicu.
Protiv Kalinića se, inače, u Hrvatskoj vodi postupak za falsifikat. Reč je o njegova dva pasoša. Taj postupak, kako saznajemo, mogao bi da dovede do odugovlačenja izručenja ovog odbeglog "zemunca".
BEZBEDNO
O IZBORU zatvora u Srbiji gde će biti smešten Sretko Kalinić uglavnom se ćuti iz bezbednosnih razloga. Međutim, izvesno je da će u prvo vreme biti u Beogradu u pritvoru. Da li u Bačvanskoj ili Ustaničkoj ulici (na fotografiji), tajna je do daljeg. Smatra se da je trenutno najbezbednije da bude u CZ, kao i da će tako biti gotovo svakodnevno na raspolaganju istražnim organima.
Proteklih nedelja Kalinić je nekoliko puta ispitivan u prisustvu istražnog sudije Županijskog suda u Zagrebu. Poslednji put, to je bilo u svojstvu svedoka. Ispitivali su ga zamenik specijalnog tužioca za organizovani kriminal i dva operativca beogradske policije.
Kalinić je odgovarao na pitanja o ubistvima iz 2004. godine. Reč je o likvidaciji Branka Jevtovića Jorge i oružanim napadima na Andriju Draškovića i Zorana Nedovića Šoka. U ovim napadima ubijena su dvojica telohranitelja, a više ih je ranjeno. Za organizaciju ovih zločina Kalinić je, navodno, "prozvao" Luku Bojovića.











