Tadić u Evijanu upozorava: Jedino UN mogu da spreče anarhiju

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 08.Okt.2008, 12:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tadić u Evijanu upozorava: Jedino UN mogu da spreče anarhiju

EVIJAN - Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas da su Ujedinjene nacije (UN) jedina sila koja može očivati stabilnost međunarodnoh odnosa u savremenom svetu, i da je zato neobično važno da se rešavanje problema statusa Kosova i Metohije vrati u okvir svetske organizacije i međunarodnog prava.

"UN su jedini univerzalni legitimni sistem za sprečavanje povratka u anarhiju - posebno u svetu koji postaje sve manje koherentan i sve manje predvidljiv", izjavio >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << je predsednik Tadić obraćajući se svetskim državnicima u plenarnom delu Konferencije o svetskoj politici, koja se održava u francuskom gradu Evijanu.

Nezavisnost etničkoj grupi

Tadić je podsetio da su se predviđanja Srbije ostvarila: "Nedavno se na nas obrušio opasan izazov. Reč je o jednostranom, nelegalnom i nelegitimnom proglašenju nezavisnosti od strane jedne etničke grupe, kosovskih Albanaca, u našoj južnoj pokrajini Kosovu i Metohiji", ukazao je Tadić.

Jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova predstavlja pokušaj deljenja jedne države članice Ujedinjenih nacija protiv njene volje i suprotno međunarodnom pravu kako bi se udovoljilo etničkoj manjini, upozorio je Tadić i dodao da se to događa u kontekstu tenzija na globalnom planu.

Secesionisti širom sveta čekaju svoj trenutak

Prema njegovim rečima, UN su i dalje jedina univerzalna institucija koja suverene države okuplja u zajednicu, i jedini način da se obuzdaju secesionistički pokreti širom sveta jeste da se još jednom potvrdi primat, najviši legitimitet UN i međunarodnog pravnog poretka.

"Svedoci smo da postoje na desetine teritorija širom sveta koje žele da se otcepe od matičnih država i koje samo čekaju da secesija postane legitimna i prihvatljiva norma. A ako bi se to desilo, mnogi aktuelni konflikti mogli bi da eskaliraju, zamrznuti bi mogli ponovo da buknu, a neki novi bi bili izazvani", upozorio je Tadić.

Kako izuzetak - od međunarodnoh prava?

Jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova je, prema njegovim rečima, pokušaj deljenja jedne države članice UN protiv njene volje i suprotno međunarodnom pravu kako bi se udovoljilo etničkoj manjini.

Predsednik Tadić je odbacio obrazloženje da je Kosovo "sui generis", odnosno jedinstven slučaj, jer bi to značilo da za Kosovo ne važi Povelja UN i drugi principi međunarodnog prava i da u slučaju Kosova ne treba da se poštuju utvrđena pravila ponašanja međunarodne zajednice.

"Smatram da niko ne sme sebi da da za pravo da proglašava takve izuzetke, ni na zapadnom Balkanu, ni u bilo kom drugom delu sveta, posebno kada za to nema odluke Saveta bezbednosti UN", rekao je Tadić.

Inicijativa Srbije - šansa za novu saradnju

Tadić je učesnicima konferencije skrenuo pažnju na to da se pred Generalnom skupštinom UN danas odlučuje o inicijativi Srbije da se od Međunarodnog suda pravde zatraži mišljenje o legalnosti proglašenja nezavisnosti Kosova, što je, prema njegovim rečima, šansa da se spreči kriza međunarodnog sistema prouzrokovana pokušajem secesije.

"Ukoliko uspemo, otvoriće se mogućnost da regionalna saradnja krene uzlaznim putem. Ovakav rezultat bi mogao da vrednuje, u političkom, ekonomskom i moralnom smislu, pristup Srbije koja rešava pitanje Kosova, bez sukoba, mirnim i diplomatskim putem", rekao je Tadić.

Predsednik Tadić je istakao da Srbija želi da sarađuje sa susedima u regionu, i da stoga nije dobro da zemlje u njenom najbližem trpe pritiske da priznaju nelegalno proglašenu nezavisnost Kosova.

"Na taj način se destabilizuje, ne samo region, nego i Srbija. Takav pogrešan pristup nas upravo razdvaja, a nikako ne ujedinjuje. Pozivam i sa ovog skupa prijatelje iz okruženja da ne podležu pritiscima u slučaju Kosova", poručio je Tadić.

Euleksu fali mandat Saveta bezbednosti

Osvrćući se na položaj misije EULEKS, Tadić je istakao da Srbija podržava evropski angažman u bilo kom svom delu, uključujući i Kosovo, ali da je neophodno da ona dobije mandat Saveta bezbednosti UN.

"Da bi evropsko prisustvo na Kosovu u potpunosti moglo biti stavljeno u jedan legitiman okvir, od vitalnog je interesa da mandat misije odobri Savet bezbednosti, da njeno delovanje bude statusno neutralno, i da misija ne primenjuje Ahtisarijev plan koji nema legitimitet", rekao je Tadić.

Srbija je, prema njegovim rečima, demokratska država posvećena ubrzanoj integraciji u Evropsku uniju, i zemlja koja može postati garant dobrosusedstva, bezbednosti i prosperiteta u regionu.

"Srbija želi da bude deo rešenja. Radeći zajedno na rešavanju krize oko jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova možemo povratiti poverenje i još jednom potvrditi legitimitet Povelje UN i međunarodnog pravnog poretka koji se na njoj zasniva", poručio je Tadić.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.