Izvor: B92, 27.Okt.2009, 15:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tadić i Gul: Korist za celu Evropu

Novi Sad -- Predsednici Srbije i Turske Boris Tadić i Abdulah Gul poručili su da se dve države uzajamno podržavaju u procesu evropskih integracija.

Dva predsednika su ocenila da će korist od intenziviranja srpsko-turske saradnje imati Balkan, ali i čitava Evropa. Tadić je na Petrovaradinskoj tvrđavi, koju je posetio sa turskim kolegom, izjavio da nerešena pitanja na Balkanu mogu biti trajno rešena samo integrisanjem čitavog regiona u EU.

"Integrisanje u EU >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je suštinsko mirovno rešenje za sve narode koji žive u Evropi. EU, kao najveći mirovni projekat u istoriji čovečanstva, jeste jedini prirodan i pravi strategijski cilj za naše zemlje", rekao je Tadić.

Srbija i Turska, prema njegovim rečima, i pored toga što nemaju istovetno mišljenje po svim pitanjima, imaju obavezu prema svojim građanima i čitavom regionu da u najvećoj mogućoj meri produbljuju svoje političke i ekonomske odnose.

"Nemamo o svim pitanjima istovetno mišljenje, ali to ne znači da nemamo obavezu i htenje da gradimo najbolje moguće odnose među našim zemljama", rekao je Tadić.

Predsednik Turske očekuje da će saradnja njegove zemlje i Srbije biti na dobrobit čitave Evrope.

Prema njegovim rečima, turski poslovni ljudi su pokazali veliko interesovanje za ulaganje u Srbiju i postoje velike šanse da dve države u budućnosti imaju snažnu ekonomsku saradnju.

"Srbija i Turska imaju zajedničku istoriju. Između Srbije i Turske postoje tradicionalno dobri odnosi i nastojimo da ih dodatno poboljšamo", rekao je predsednik Gul.

Dvojica predsednika danas su, osim Petrovaradinske tvrđave, posetili i Kapelu mira u Sremskim Karlovcima, podignutu na mestu na kome je 1699. godine potpisan mirovni sporazum između Otomanske imperije sa jedne i Austrije i njenih saveznika sa druge strane.

Tadić i Gul učestvuju večeras na sastanku "Ekonomski razvoj Sandžaka" u Palati Srbija.

Poseta predsednika Turske inače je prilika za unapređenje ekonomskih odnosa između dve zemlje i privlačenje turskih investicija u Srbiju, o čemu možete čitati više u posebnoj vesti.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.