Izvor: B92, 21.Sep.2011, 22:32 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tadić: Konflikte rešavati strpljivo
Njujork -- Predsednik Srbije Boris Tadić rekao u Njujorku da se konflikti moraju rešavati dijalogom, bez veštačkih rokova i na način kojim se poštuje dignitet svih strana.
On učestvuje na zasedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, gde će razgovarati sa brojnim svetskim državnicima.
Tadić je rekao da će ovo biti teška sesija Generalne skupštine UN i da ne očekuje da će razgovori teći lako.
"Naprotiv, očekujem značajne teškoće u razgovorima >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sa visokom predstavnicom EU Keti Ešton i američkom državnom sekretarkom Hilari Klinton, možda i sa predsednikom SAD Barakom Obamom i sa generalnim sekretarom NATO Andersom Fogom Rasmusenom", rekao je predsednik Srbije.
"Međutim, mi znamo šta su naše crvene linije i naša principijelna pozicija, a ona je oslonjena na politiku mira i mi želimo da pronađemo kompromisno rešenje", naveo je Tadić.
Prema njegovim rečima, do tog rešenja je moguće doći i kad naizgled to nije moguće.
"Tada nastupaju političari i državnici koji treba da ponude rešenja koja na dovoljno elastičan i inteligentan način pronalaze odbranu za interese obe strane. I to je moguće kad je u pitanju Kosovo i Metohija", rekao je Tadić.
Predsednik Srbije prisustvovao je danas otvaranju generalne debate 66. zasedanja Generalne skupštine UN.
Predsednik Srbije će prisustvovati i zvaničnom ručku koji priređuje prvi čovek svetske organizacije Ban Ki-mun, a uveče će biti gost na večeri koju za sve šefove delegacija zemalja-učesnica na Generalnoj skupštini UN organizuje američki predsednik.
Tadić će se tokom dana odvojeno sastati sa premijerom Švedske Frederikom Rajndfeltom i premijerkom Slovačke Ivetom Radičevom.
Obama: Nema prečica ka miru na Bliskom istoku
Američki predsednik Barak Obama izjavio je pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija da je svet, nakon teške decenije, na istorijskoj raskrsnici da odlučno krene ka miru i istakao da nema prečica ka mirovnom sporazumu na Bliskom istoku.
Obama je podsetio da se prošle godine sa iste govornice založio za nezavisnu palestinsku državu.
Barak Obama (Beta)
"Verujem da palestinski narod zaslužuje sopstvenu državu", rekao je Obama i dodao da se istinski mir može ostvariti samo između Izraelaca i Palestinaca.
"Mir neće doći kroz saopštenja i rezolucije UN. Na kraju to su oni, a ne mi, koji moraju da žive jedni pored drugih, koji moraju postići sporazum o pitanjima koja ih dele", naveo je Obama.
Prema njegovim rečima, osnova za nove pregovore dveju strana je da Izrael mora da bude siguran da svaki sporazum garantuje njegovu bezbednost, a Palestinci zaslužuju da znaju teritorijalnu osnovu svoje države.
"Mir nije samo odsustvo rata. Istinski mir počiva na stvaranju mogućnosti koje čine život vrednim življenja", naglasio je predsednik SAD.
On je primetio da je protekla godina bila vreme izuzetnih promena i ukazao posebno na promene u arapskom svetu.





