
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 26.Feb.2020, 13:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tači sa zvaničnicima SAD o "međusobnom priznanju" sa Srbijom, prištinska štampa o pripremama za njegovu smenu
Predsednik privremenih institucija u Prištini Hašim Tači razgovarao je u Vašingtonu sa predstavnikom Stejt departmenta za zapadni Balkan Metjuom Palmerom i šefom Atlanskog saveta Dejmonom Vilsonom o mogućnostima za postizanje konačnog sporazuma sa Srbijom što će, kako je ocenio, doneti "uzajamno priznavanje i članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama".
Tači je na fejsbuku, objavio i fotografiju nastalu posle večere, na kojoj je i Vljora Čitaku, prištinska predstavnica >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << u UN, a napisao je i da su večeri prisustvovali i predstavnici Senata, Kongresa i vladinih institucija u Vašingtonu.
Kurti: Potpisivanjem tajnog sporazuma Tači prekršio Ustav
Kabinet premijera Kosova Aljbina Kurtija došao je do zaključka da je aktuelni predsednik Kosova Hašim Tači 2013. godine, dok je bio premijer, prekršio Ustav Kosova i da to opravdava pokretanje ustavnog postupka za njegovo razrešenje sa predsedničke pozicije.
Ekspres: Dovoljan osnov za pokretanje postupaka za smenu Tačija
Premijer privremenih prištinskih institucija, Aljbin Kurti, tvrdi da postoji osnov za pokretanje procedure za smenu kosovskog predsednika Hašima Tačija zbog, kako kaže ozbiljnog kršenja ustava potpisivanjem "tajnog sporazuma", koji pripadnicima KBS zabranjuje aktivnosti na severu Kosova.
Prema pisanju prištinske Gazete Ekspres, Kurti smatra da je to dovoljan osnov za pokretanje postupaka za smenu Tačija.
Iz Kabineta premijera saopšteno je da je Kurti obavestio predsednicu Skupštine Vjosu Osmani o navodnim ustavnim implikacijama u "tajnom sporazumu" iz 2013, između tadašnjeg premijera Kosova Hašima Tačija a danas predsednika, i tadašnjeg generalnog sekretara NATO Andersa Foga Rasmusena.
Kako se navodi u saopštenju za medije Vlade Kosova, Tači je putem sporazuma u ime Kosova prebacio Kfor (Misija NATO na Kosovu) apsolutno pravo veta nad svim budućim misijama Bezbednosnih snaga Kosova na severu zemlje za izvestan period.
Tači je u pismu koje je prosledila Vlada Kosova, osigurao Rasmusenu da će Bezbednosne snage Kosova ići na sever samo uz prethodnu dozvolu Kfora.
Kurti je u zvaničnom dopisu predsednici Skupštini Kosova naveo da je nakon preuzimanja premijerske dužnosti angažovao svoje osoblje da analizira sadržaj ovog "tajnog sporazuma, kao i ustavne implikacije".
Kako se dodaje, cilj Kurtija je bio da obavesti predsednicu Skupštine o postojanju jednog takvog sporazuma, kao i o analizi Vlade Kosova.
Na osnovu ocene koja je prosleđena i medijima, "potpisivanje jednog takvog sporazuma, koji omogućava prenos suverenih ovlašćenja na jednu drugu međunarodnu organizaciju, a potom i prikrivanje tog sporazuma od poslanika Skupštine, ima niz ozbiljnih implikacija ustavne prirode".
Ista analiza zaključuje da je Tači, dok je bio premijer, teško prekršio Ustav i da to opravdava pokretanje ustavnog postupka za njegovo razrešenje sa mesta predsednika države.
Kurti, međutim, ističe da želi da bude jasan i da kao premijer ne izražava nikakav stav za ili protiv tajnog sporazuma, što se tiče njegovog sadržaja.
"Ja, kao premijer, razumem i visoko cenim važnost saradnje Kosova sa NATO u cilju potpune sigurnost i teritorijalnog integriteta Kosova i njenih građana. I ja, kao premijer, garantujem Skupštini, kao i svim građanima, da neću preduzeti nijedan korak koji će dovesti u opasnost to neophodno savezništvo za bezbednost naše zemlje", navodi se u Kurtijevom dopisu.
Isti dopis je prosleđen predsedniku Tačiju i glavnom državnom tužiocu, Aleksandru Ljumeziju (Lumezi), preneo je RSE.
Radio Slobodna Evropa (RSE) je u februaru 2019. pisao o tome da je Tači 2013. obećao NATO da Bezbednosne snage Kosova neće ići na sever Kosova bez saglasnosti Kfora i da o tome postoji razmena pisama između Tačija i Rasmusena.
Hoti: Ukloniti prepreke da bi se obnovio dijalog o postizanju "mirovnog sporazuma sa Srbijom, uz obostrano priznanje"
Potpredsednik vlade privremenih institucija u Prištini Avdulah Hoti izjavio je da će postizanje mirovnog sporazuma sa Srbijom dovesti do obostranog priznanja.
"Pred nama je izazovan proces postizanja mirovnog sporazuma sa Srbijom, koji zauzvrat ima obostrano priznanje, kao što je naveo američki državni sekretar Majk Pompeo u poslednjem pismu upućenom Vladi Kosova", poručio je Hoti na Fejsbuku.
Hoti u svom statusu navodi da je suočavanje sa tim procesom "naša potreba, ali i zahtev naših prijatelja, koji nas podržavaju već 30 godina".
Potpredsednik u Kurtijevom kabinetu, dalje, piše da se sporazum može postići samo kroz dinamičan proces dijaloga, a da im u tome ne pomažu "sopstvene prepreke".
Hoti je izjavio da Priština treba da ukloni prepreke koje je postavila prethodna vlada da bi se obnovio dijalog o postizanju, kako kaže, "mirovnog sporazuma sa Srbijom, uz obostrano priznanje".
Hoti je poručio da je ukidanje taksi na srpske i proizvode iz BiH neophodno i da to traže i prijatelji koji Kosovo podržavaju tokom protekle tri decenije.
"Prepreke koje smo sami sebi nametnuli isključuju nas iz ovog procesa i ne pomažu Prištini, već suprotno od toga", poručio je Hoti.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Hoti: Pred nama je mirovni proces koji zauzvrat ima međusobna priznanja
Izvor: Blic, 26.Feb.2020
Postizanje mirovnog sporazuma sa Srbijom će dovesti do obostranog priznanja, kaže potpredsednik vlade privremenih institucija u Prištini Avdulah Hoti.