
Izvor: S media, 02.Nov.2010, 01:14 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Svaki treći za izručenje
Od 108 osoba koje traže Srbija i Crna Gora, samo njih 36 može da uđe u ekstradicioni postupak. Srbija očekuje 18 optuženih.
Srbija i Crna Gora jedna od druge ukupno potražuju 108 osoba, međutim, ne ispunjavaju svi uslove da budu izručeni na osnovu Sporazuma o izručenju vlastitih državljana.
Kako "Novosti" saznaju, od 78 ljudi koje traži Crna Gora, a za koje se veruje da se kriju u Srbiji, samo 18 ispunjava ove uslove. Do sada je uhapšeno >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << 12 begunaca.
S druge strane, Beograd od Podgorice potražuje 30 osoba. Među njima, ipak, samo 18 ispunjava uslove iz sporazuma.
Ekstradicioni pritvor za trojicu uhapšenih
Sporazum podrazumeva izručenje sopstvenih državljana okrivljenih za krivična dela organizovanog kriminala, korupcije, dela protiv čovečnosti i drugih dobara zaštićenih međunarodnim pravom. Mogu biti izručeni i okrivljeni za pranje novca i druga teška krivična dela za koje je zaprećena kazna od pet i više godina zatvora, odnosno izrečena pravosnažna presuda od više od dve godine.
Sporazumom nisu obuhvaćena dela za koje je zaprećena kazna manja od pet godina, odnosno izrečena manja od dve, kao ni dela kod kojih nema elemenata zločinačkog udruživanja ili ratnog i zločina protiv humanosti. Tu spadaju saobraćajne nesreće sa lakšim posledicama, prevare, ubistva iz nehata.
Malovićeva o efektima
Odmah posle prvih hapšenja, advokati uhapšenih optužuju Beograd i Podgoricu da su potpisali "nelegalan sporazum", jer je zaključen tajno, usred noći, a potpis nije stavio ministar pravde Crne Gore, već ambasador, i nije ratifikovan u parlamentima dve zemlje.
- Potpisivanje sporazuma je dugo pripremano, tako da se ne može reći da je potpisan preko noći i tajno. Zna se i da je javnost redovno bila informisana o toku pregovora - kaže za "Novosti" ministar pravde Snežana Malović.
Zapaljena zastava Srbije na Cetinju
Ona podseća da je Sporazum o izručenju vlastitih državljana usvojen i u Vladi Srbije i u Vladi Crne Gore, prošao je Odbor za pravni sistem, a pre njegovog usvajanja bilo je potrebno mišljenje Ministarstva spoljnih poslova i Sekretarijata za zakonodavstvo, koje je dobijeno. Po odredbi samog sporazuma, njegova primena bila je moguća odmah, i pre ratifikacije u parlamentima dve zemlje.
- Uostalom, na istovetan način postupalo se i sa osnovnim ugovorom, potpisanim u maju 2009. godine, a ratifikovanim u proleće 2010. - kaže ministarka.
Sporazum je potpisao ambasador Crne Gore u Srbiji Igor Jovičić, koji je i bio ovlašćen da ga potpiše.
- Sporazum je potpisan pre ugovorenog termina zbog operativnih istraga koje su u toku i na osnovu kojih su već uhapšene neke osoba za koje je postojala bojazan da će izbeći ruku pravde - dodala je ministarka.
U Srbiji i Crnoj Gori uhapšeno 17 osoba
Tako je Boris Laban uhapšen u Beranama samo 40 minuta pošto je potpisan sporazum između Srbije i Crne Gore. Ipak, njegov zemljak Draško Vuković, takođe član Šarićevog klana, uspeo je da izbegne hapšenje. Posle iznenadnog telefonskog poziva, on je pobegao iz grada, i potraga za njim je u toku.
V. N.