Šutanovac: Srbija sposobna za kompromis

Izvor: Blic, 14.Jun.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šutanovac: Srbija sposobna za kompromis

Srpski ministar odbrane Dragan Šutanovac izjavio je danas na zajedničkom sastanku ministara odbrane NATO-a i Partnerstva za mir da Srbija nikada neće prihvatiti nezavisnost Kosova i Metohije i zatražio da se "ne potcenjuje sposobnost demokratske Srbije da postigne kompromis koji bi bio na dobrobit svih".

"Ogroman politički i bezbednosni izazov je pred nama u vidu rešavanja statusa Kosova i Metohije. Ja sam duboko zabrinut zbog presedana i nametnutog rešenja koji bi mogli da utiče >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << na region i čitav svet", izjavio je između ostalog Šutanovac u obraćanju ministrima iz 49 država članica foruma EAPC (26 članica NATO-a i 23 članice Partnerstva za mir).

"Upravo zbog toga je Srbija posvećena pronalaženju uzajamno prihvatljivog rešenja za ovaj ključni izazov, rešenja koje će poštovati teritorijalni integritet i suverenitet Srbije, a u isto vreme omogućuti kosovskim Albancima da zadovolje svoje legitimne zahteve za suštinskom samoupravom. Kada kažemo da Srbija neće nikada prihvatiti nezavisnost Kosova i Metohije, to takođe znači da Srbije neće napustiti evroatlantske vrednosti", naglasio je on.

Šutanovac je istakao da je Srbija spremna da iskoristi evroatlantski okvir radi jačanja regionalne saradnje i doprinosa dugoročnom miru u regionu.

"U širem multilateralnom kontekstu, na putu smo da učestvujemo u mirovnim operacijama NATO-a, naročito ISAF-u u Avganistatnu, u oblastima poput medicinskih timova", dodao je srpski ministar.

On je istakao da je Srbija zainteresovana za saradnju u okviru Partnerstva za mir i u oblasti vojnog obrazovanja i obuke, planiranja odbrane i budžetiranja i humanitarnih operacija. Sve te oblasti će biti definisane u Prezentacionom dokumentu koji će, kako je pre sastanka rekao novinarima, krajem juna u NATO-u predstaviti šef srpske diplomatije Vuk Jeremić.

Šutanovac: Imamo više saveznika nego što se čini

Šutanovac se sastao i sa Piterom Fejtom, zamenikom generalnog direktora Direkcije za političko-vojna pitanja Saveta Evropske unije, koji se u javnosti često pominje kao glavni kandidat za mešto šefa eventualne misije međunarodne zajednice na Kosovu i Metohiji u slučaju usvajanja nove rezolucije Saveta bezbednosti UN.

"Složili smo se da moramo da nađemo miroljubivo rešenje za Kosovo i Metohiju. To je glavni cilj za sve", istakao je Šutanovac i dodao da će Srbija nastaviti da traži saveznike u pronalaženju kompromisa za rešenje kosovskog statusa.

"Ubeđeni smo da postoje saveznici koji razumeju naš stav i koji imaju razumevanja za naš stav. Mislim da ih ima mnogo više nego što se na prvi pogled vidi", rekao je on.

Srpska vojska u "Dunavskoj straži"

Srpski ministar odbrane Dragan Šutanovac potpisao je danas, u sedištu NATO-a u Briselu, memorandum o učešću Srbije, zajedno s Bugarskom i Rumunijom, u vojnoj vežbi "Dunavska straža", planiranoj za kraj juna.

Memorandum su potpisali i ministri odbrane Rumunije i Bugarske - Viorel Meleškanu i Veselin Bliznakov. Meleškanu je, neposredno posle ceremonije potpisivanja, izjavio da je "Dunavska straža" rumunsko-bugarska inicijativa kojoj se sada Srbija pridružuje kao punopravan partner.

"Mislim da je ovo prvi korak ka pristupanju Srbije velikoj porodici NATO-a", rekao je Meleškanu.

Šutanovac je rekao da je "ovo velika stvar za Srbiju jer se radi o velikom iskoraku ka regionalnoj bezbednosti".

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.