Izvor: B92, 25.Mar.2008, 10:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Štetno srbovanje na severu Kosova"
Novi Sad, Kosovska Mitrovica, Leskovac -- Oliver Ivanović je izjavio da će "srbovanje" na severu Kosova "skupo koštati Srbe u enklavama u centralnom Kosovu".
"Na severu je lako srbovati i sticati jeftine poene, ali će to skupo koštati Srbe u centralnom Kosovu, jer oni sebe, u slučaju podele, ne vide uopšte na Kosovu. Takav osećaj napuštenosti bi za njih bio nepodnošljiv, i to bi sasvim sigurno pojačalo iseljavanje Srba s Kosova", rekao je lider Srpske liste za Kosovo >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Oliver Ivanović za današnji novosadski Dnevnik.
Potpredsednica Srpskog nacionalog veća Kosova Rada Trajković navela je da južno od Ibra živi oko 80.000 Srba.
"Ispod Ibra je i sve ono što podrazumeva ekonomski kapacitet Kosova, odnosno ono zbog čega bi ozbiljna država želela da sačuva makar neki vid uticaja na ekonomiju", kazala je Trajkovićeva.
Oliver Ivanović je optužio ministra za Kosovo i Metohiju Slobodana Samardžića da sprovodi populističku politiku i da na Kosovu pokušava da ubere jeftine političke poene u svrhe predizborne kampanje.
SNV: Prekinuti odnose s Albanijom
Pojedini predstavnici kosovskih Srba danas su na velikom mitingu u severnoj Kosovskoj Mitrovici zatražili od zvaničnog Beograda da prekine diplomatske odnose sa Albanijom i bojkot hrvatske i slovenačke robe.
Na mitingu pod nazivom "Stop teroru, ne NATO državi-nezavisnom Kosovu", predsednik Srpskog nacionalnog veća severnog Kosova Milan Ivanović rekao je da traže da se prekinu diplomatski odnosi sa Albanijom, jer se "tamo nalaze masovne grobnice kidnapovanih Srba sa Kosova i Metohije".
Ivanović je zatražio da se na Kosovu u srpske sredine vrate ruske jedinice mirovnih snaga, kao i opozivanje "SOFA sporazuma", odnosno sporazuma o statusu američkih snaga u Srbiji.
On je rekao da, ako se ponovi nasilje na Kosovu, srpske snage bezbednosti treba da se razmeste uz administrativnu liniju sa Pokrajinom.
Ivanović je zahvalio našem plivaču Miloradu Čaviću, koji se, kako je rekao, između evropske medalje i celovite Srbije opredelio za celovitu Srbiju. Na protestu je bilo više hiljada Srba, a protekao je mirno.
Na skupu su govorili i dramski umetnik Tihomir Arsić i učenica mitrovičke gimnazije Danica Veličković.
Miting je održan na centralnom gradskom trgu "Šumadija" u severnoj Kosovskoj Mitrovici, u organizaciji Srpskog nacionalnog veća severnog Kosova.
Arsić: Sever Kosova radi za sebe
Načelnik Kosovskog okruga Goran Arsić danas je izjavio da "ono što se dešava na severu Kosova samo može negativno da se odrazi na centralni deo i Kosovsko pomoravlje" i da "najveću štetu od svega toga može da ima Štrpce".
Arsić je ocenio da je "očigledno, po onome što se dešava na terenu, da severni deo Kosova želi da se odvoji i pripoji Srbiji".
"Narod je, zbog toga što vidi da se dešava, veoma zaplašen, jer ostajemo odsečeni od matice države, mi koji živimo južno od Ibra. Mitrovica radi isključivo samo za sebe", smatra Arsić.
On je napomenuo da u ovom trenutku, kada su Srbima ugroženi bezbednost i sam opstanak na Kosovu i Metohiji, njihovo napuštanje Kosovske policijske službe u Gračanici nije dobro za srpski narod.
Oni su, kako-tako, bili jedina sigurnost srpskoj zajednici, a njihovim napuštanjem KPS-a ostali smo na milost i nemilost Kfora, ocenio je Arsić.
Prema njegovim rečima, ni UNMIK policija ne posvećuje dovoljno pažnje srpskoj zajednici na Kosovu, tako da su joj jedina nada za bezbednost ostali ljudi iz Kfora.
Arsić je rekao i da ni prilikom nedavnog boravka u Gračanici ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić "nije govorio o bilo kakvoj pomoći Srbima koji žive na centralnom Kosovu".
On je dodao da do sada nema iseljavanja Srba, "sem par slučajeva odmah po proglašenju nezavisnosti".
"Ali, zbog svega što se dešava na severu Kosova, strahujemo da bi već u junu mesecu veliki broj učenika koji žive u centralnom delu Kosova i Metohije mogao da ode za Srbiju da tamo nastavi školovanje. To znači da i njihovi roditelji nisu više sigurni da li će ostati na Kosovu", upozorio je Arsić.
On je kritikovao "selektivnu brigu i pružanje pomoći" Srbima na Kosovu.
Prema njegovim rečima, za Srbe južno od Ibra se malo šta izdvaja, sve se zaustavlja na severu.
"Ako i stiže nešto južnije, ima dosta primera da se pomoć deli selektivno i po strogo partijskoj liniji. Dešava se da članovi i simpatizeri drugih stranaka ne dobijaju čak ni socijalnu pomoć. U Ministarstvu za Kosovo i Metohiju po svim linijama su isključivo članovi DSS-a", rekao je Arsić.








