Izvor: B92, 11.Apr.2005, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Štampa": Plan za Kosovo

Priština -- Prištinski dnevnik "Koha ditore" prenosi izvode iz plana Međunarodne komisije za Balkan.

List piše da Kosovo tokom 2005. i 2006. treba da postane nezavisno od Srbije i priznato kao nezavisan entitet. Kosovo, prema tom planu, neće imati pun suverenitet jer će pitanja ljudskih prava i zaštite manjina ostati rezervisano pravo međunarodne administracije. "To su prve dve faze kroz koje Kosovo treba da prođe tokom tranzicije", preporuke su Međunarodne komisije za >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Balkan.

U tim fazama, do konačnog odvajanja Kosova od Srbije i priznavanja kao posebnog entiteta, predviđa se da Kosovo ostane međunarodni protektorat Evropske unije, a ne Ujedinjenih nacija. "U toj fazi se predlaže da Kosovo bude tretirano kao nezavisan entitet, ali ne kao suverena zemlja, omogućavajući tako razvoj samouprave. U trećoj fazi Kosovo treba priznati kao kandidata za učlanjenje u EU i otvoriti pregovore s Briselom. U toj fazi EU će predati ovlašćenja i u oblastima ljudskih prava i prava manjina i postepeno preuzimati ulogu nadgledanja procesa pregovora. U četvrtoj fazi postojaće pun i delegiran suverenitet Kosova u EU", navodi se u izveštaju, prenosi list.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.