Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Dec.2008, 10:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srbija u EU - i za Rusiju korist
BEOGRAD - Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić izjavio je sinoć da Rusija podržava Srbiju i na jednom od strateških pitanja - priključenju Evropskoj uniji, i ocenio da će nedavno potpisani energetski sporazum dve države doprineti privlačenju investitora u Srbiju.
Jeremić je rekao da će, kada Srbija postane član EU, od toga koristi imati i Rusija koja nas "podržava u svemu što je naš nacionalni prioriotet" podsetivši na stavove te države u vezi Kosovom >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i Metohijom. On je za televizju "Pink" kazao da nas Rusija, isto kao i u odbrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta, podržava na putu ka članstvu u EU.
Investitori će znati
Prema njegovim rečima, strateški interes Srbije je da bude član EU isto kao i kad god neko dođe i hoće da investira u prizvodnju da zna da će biti dovoljno gasa za proizvodnju automobila u Kragujevcu ili bilo čega drugog u bilo kom gradu.
"Kada dođe investitor prvo što pita jeste da li ima gasa sa prozivodnju, a nakon što smo potpisali strateški sporazum sa Rusijom, ko god bude došao u Srbiju, reći ćemo da Srbija ima strateški energetski sporazum sa Rusijom", istakao je Jeremić.
Zejednički na putu za EU
On je ocenio da su jedan od preduslova za evropske integracije dobrosusednski odnosi koji mogu da budu bolji nego danas, ističući da nije Srbija bila ta koja je inicirala zatezanje odnosa.
"Srbija je spremna da pruži ruku svima", rekao je Jeremić podsetivši na nedavnu posetu BiH, tokom koje je, kako je rekao, odneo "poruku mira" i poruku "da bez zajedničkog angažmana nećemo uspeti na putu evropskih integracija".
On je istakao i da je Srbija apsolutno spremna da se angažuje sa susedima na pitanjima od zajedničkog interesa, prvenstveno kada su u pitanju zajednički interesi integracija u evropsku porodicu naroda.
Cilj je da u 2009. godini Srbija dobije status kandidata za članstvo u EU, da bi, u godinama pred nama, po ispunjavanja svih tehničkih kriterijuma mogli da postanemo i punopravni član EU, kazao je Jeremić.
Jeremić je ocenio da će "već u prvih nekoliko meseci 2009. godine biti pritisaka na jedan broj zemalja da priznaju Kosovo" i da smo mi toga svesni.
"Izuzetno smo aktivni, nema odmora u Ministarstvu spoljnih poslova, borimo se da zaustavimo taj pritisak i broj priznanja i nadam se da ćemo biti uspešni", rekao je šef srpske diplomatije.
Lakše od kada počne proces pred MSP
Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić sinoć je izrazio očekivanje da će Međunarodni sud pravde (MSP) potvrditi stav Srbije da je Kosovo nelegalno proglasilo nezavisnost čime će biti sprečeni pritisci na našu zemlju u odbrani suvereniteta.
"Sa tom presudom, koja nije obavezujuća ali ima ogromnu moralnu i političku težinu u međunarodnim odnosima Srbija će zauvek zatvoriti bilo kakav pritisak na našu zemlju da pod bilo kakvim okolnostima odustanemo od borbe za očuvanje suverentieta i teritorijalnog integriteta", rekao je Jeremić.
On je ocenio da će Srbija, onoga trenutka kada počne proces pred MSP, biti u dalekoj lakšoj poziciji u odnosu na pritiske u vezi sa Kosovom i Metohijom.
Prema njegovim rečima, Srbija se institucionalno ogradila od pritisaka u vezi sa Kosovom i Metohijom time što je uspela da pitanje Pokrajine prebaci na MSP.
Važne biografije ambasadora Makedonije i Crne Gore
Osvrnuvši se odluke Makedonije i Crne Gore da priznaju nezavisnost Kosova, Jeremić je rekao da su te države to učinili u izuzetno nepovoljnom trenutku za Srbiju i da su njihovi zvaničnici rekli otvoreno da pritiske više nisu mogli da izdrže.
"Da nismo reagovali žustro i izuzetno oštro imali bismo danas još dvadesetak priznanja Kosova... i to smo našim prijateljima iz Makedonije i Crne Gore jasno rekli", kazao je Jeremić.
On je rekao da je Srbija reagovala diplomatski, da se opredelila za meru koja neće naneti štetu građanima i da posle proterivanja ambasadora Crne Gore i Makedonije ekonomski pokazatelji između država nisu narušeni.
Jeremić je podsetio na stav predsednika Srbije Borisa Tadića da ja na vladama Crne Gore i Makedonije da predlože nove ambasadore kada ocene da je momenat za to dobar.
Prema njegovim rečima, proces davanja agremana neće biti automatski već će se biografije kandidata dobro proučiti jer su se odnosi sa vladama Crne Gore i Makedonije narušili zbog priznanja Kosova.
Želimo da imamo ambasadore i Crne Gore i Makedonije, ali želimo da budemo sigurni da će to biti osobe koje će poboljšati narušene odnose, rekao je Jeremić.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

















