Izvor: Akter, 28.Apr.2015, 08:08 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srbija postaje ozbiljna zemlja
Srbija ima jasan izbor, mi smo na evropskom putu, ali želimo da sačuvamo tradicionalne odnose sa Rusijom, izjavio je premijer Srbije Aleksandar Vučić
Srbija nema problema sa budžetskim deficitom i postaje ozbiljna zemlja, izjavio je večeras premijer Srbije Aleksandar Vučić i poručio da tajkuni više nikada neće vladati Srbijom, iako i dalje imaju direktno ili indirektno uticaj na medije.
Nastavićemo sa još jačim reformama, sada smo na pola puta i ne smemo >> Pročitaj celu vest na sajtu Akter << da stanemo, rekao je Vučić u emisiji "Oko" Radiotelevizije Srbije i istakao da građanima ne obećava laka rešenja, jer su ona laž i vode u propast zemlje.
Upitan kako je uspeo da očuva podršku građana, uprkos reformskim zakonima, Vučić je odgovoriro da svakoga dana vidi kako ljudi ne vole reforme, ali da nema nameru da nudi laka rešenja.
Nadam se da ćemo imati deficit ispod 130 milijardi dinara, a možda i ispod 120 milijardi dinara, rekao je Vučić i naveo da to znači da Srbija uspeti da uštedi 500 miliona evra.
Vučić je podsetio da u ekspozeu nije obećavao "kule i gradove", već teške i bolne reforme.
Mi smo trakve mere i preduzeli. Nažalost, nismo mogli odmah, već morali da se izborimo sa poplavama, podsetio je on i naglasio "da ćemo nastaviti sa još jačim i žešćim reformama, jer smo na pola puta i ne smemo da stanemo".
On je najbrojao najvažnije usvojene reformske zakone, o radu, privatizaciji, stečaju, penzijama, planiranju i izgradnji, i ocenio da je aranžman sa MMF pružio sigurnost Srbiji i da više niko ne govori o bankrotu.
Zaduživaćemo se do 79 odsto, stabilizovati i početi da smanjujemo javni dug, najavio je Vučić, ističući da već danas imamo priliv od 1,139 milijardi od turizma i da se očekuju prihodi od digitalizacije.
To su sve bolji rezultati. Pošto bude pokrenuta i druga visoka peć u Železari i krenu u Kolubari da proizvode struju punim kapacitetom, onda će, prema rečima Vučića, u 2016. deficit biti 3,5 odsto, a rast od dva odsto, što će Srbiju uvrstiti u red najboljih zemalja EU.
Prema njegovoj oceni, nije realno da se deficit zadrži na ovom nivou do kraja godine, ali realno je da ne bude veći od 4,4 odsto.
Makroekoomskim pokazateljima nismo zadovoljni, ali dobra vest je da nije došlo do smanjenja potrošnje. Uspevamo da napravimo da "novčanik države bude u debljem stanju", izjavio je Vučić.
Zato nam je potrebno da nam uspeju privatizacije, koje su problematične. Uspeli smo Er Srbiju i Železaru da podignemo, ocenio je Vučić, najavljujući da će u Smederevu od avgusta biti pokrenuta i druga visoka peć.
Vučić je izjavio da su strani menadžeri, koji došli u Železaru, bili deo Esmarka, i da su uspešniji od Ju Es Stila.
Država je veoma loš gazda, ali ne možemo za sve da dovodimo strani menadžment, napomenuo je Vučić i podsetio da je Železara mesečno donosila 10 miliona gubitka, ali da "više neće ni dinara".
Na pitanje zašto se to onda ne bi uradilo i sa Telekomom Srbije i drugim javnim preduzećima, Vučić je rekao da je zdravije i bolje rešenje za Telekom ako sad može da dobije dobru cenu.
On je predvideo da će uspeti da se podignu "preduzeća koja su bila sahranjena" i pomenuo da je razgovarao sa timom za FAP.
I to ćemo da uspemo, očekujem pre kraja maja da potpisujemo prve ugovore da proizvodnja krene, da 600, 700 ljudi radi, da taj deo Srbije dobije novi život, rekao je Vučić.
Govoreći o petrohemijskom kompleksu, on je naglasio da se razgovara sa investitorima iz Azerbejdžana, sa Mađarima i Turcima, koji su, kako je predočio, veoma zainteresovani za Petrohemiju.
Azerbejdžanci, poput naših prijatelja iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, reaguju na osnovu poverenja, objasnio je Vučić i dodao da oni izvanredno rade put od Ljiga do Preljine.
U 2014.godini u Srbiji je izgrađeno 64,4 kilometra autoputeva, precizirao je Vučić i najavio da će njegova vlada uraditi autoputeva u svom mandatu "koliko oni koji dođu posle neće moći da okreče trake na putu".
Prema njegovim rečima, privatizacija je potrebna da bismo podigli ekonomiju i industriju i razvijali privredu, posebno u vreme fiskalne konsolidacije.
On smatra i da Azotara, smanjenjem cene gasa, može da radi pozitivno i ostvaruje profit.
Povodom potpisivanja memoranduma sa nemačkom kompanijom Tenis, Vučić je ocenio da je to velika stvar za Srbiju, jer ulagač želi da gradi 20 stočnih farmi, u vrednosti oko 420 miliona evra.
I gradiće posebnu klanicu za svaki modul sa po 150 zaposlenih radnika, pa vidite koliko je to za Srbiju, naglasio je Vučić, koji "nije razumeo kritiku" povodom toga što su tri nemačke kompanije za ulaganje izabrale Makedoniju, umesto Srbije.
Ne zaboravite da ova vlada nema nijedan tajni ugovor. Kada ugovor za Beograd na vodi stupi na snagu, biće dostupan javnosti, obećao je Vučić i naglasio da je El Alabar građevinski i arhitektonski umetnik i kad on prodaje, odmah se ljudi jave.
Ne znam koje će biti cene, ali ako uloži 150 miliona evra odmah i još 150, kao pozajmicu osnivaču, Beograd će postati, kao i Srbija, mnogo bolja destinacija, smatra Vučić.
On je podsetio da je nemački ambasador rekao da je srpska vlada obavila odličan posao i konstatovao da i to nešto znači.
Vučić je predvideo da će Srbija na listi Duing biznis ove godine porasti za 40 mesta i doći na 50.poziciju, zahvaljujući novim zakonima i propisima.
Do 24. aprila potrošili smo 268 miliona za kapitalne investicije, a na raspolaganju je 3,5 milijarde, dodao je Vučić, koji smatra da se institucije ozbiljno bave borbomprotiv koprupcije, ali nedovoljno.
Upitan o rekonstrukciji vlade, Vučić je odgovorio da neće o tome da govori, jer se priča o rekonstrukciji svaki put pretvori u "špansku seriju".
Neću o tome da govorim, naglasio je Vučić, kad dođe vreme biće kratko i brzo završeno.
Vučić je potvrdio da će u sredu u Beogradu razgovarati sa šefom nemačke diplomatije Frank Valterom Štajmajerom, ne želeći da se upušta u to da li on Srbiji donosi nove uslove Berlina za pristupanje Evropskoj uniji, jer treba "sačekati šta će da kaže".
U tom kontekstu, Vučić je rekao da "ljudi pojma nemaju ni šta piše u Briselskom spoarzumu" i precizirao da "to zna 10 ljudi u našoj zemlji", ali svi vole o tome da pričaju.
Ističući da je Srbija ispunila sve obaveze iz Briselskog sporazuma, Vučić je objasnio da je njegov posao da zaštiti Srbiju i da nema potrebu da glumi velikog rodoljuba, jer ljudi dobro znaju šta radi.
Mi hoćemo sa Albancima mir, dok nam je sa Bošnjacima potreban strateški dogovor, rekao je Vučić i naglasio da je u prošlosti pravio bezbroj grešaka.
Ja ću za koji dan da idem u Sarajevo da se nađem sa Bakirom Izetbegovićem, jer je nama sa Bošnjacima potreban strateški dogovor, precizirao je Vučić.
Moramo da napravimo strateški dogovor, jer moramo da živimo sa Bošnjacima, rekao je Vučić i istakao da je Srbiji stabilnost potrebna više nego bilo kome.
U Novi Pazar smo odneli više investicija nego ikad, želimo da se Bošnjaci u tom gradu osećaju kao građani Srbije. Neko mora da pokuša da reši te istorijske odnose, rekao je Vučić.
Mi ćemo za tri godine da imamo najveću ekonomiju na Zapadnom Balkanu. Sada smo daleko od Hrvatske, ali pretećićemo i Hrvatsku, veruje Vučić i napominje da nije njegovo da analizira Hrvatsku, jer je "naše da budemo dovoljno jaki, da delujemo mirno, smireno i šaljemo ohrabrujuću poruku.
Silne poene bih dobio da kažem nešto loše o Hrvatskoj, ali neću, naše je da uvek budemo jaki da sebe i svoj narod štitimo, objasnio je Vučić, koji je, povodom pojava ekstremizma u regionu, rekao da "ima besane noći zbog napada i u Makedoniji i u utorak u Zvorniku".
Imamo veom dobru bezbednosnu službu koja je posvećena borbi protiv ekstremizma. Nama je potreban mir. Srbija, dok ima stabilnost, ima šansu da ide napred i ima šansu da bude ekonomski ider Zapadnog Balkana, naglasio je Vučić.
Upitan o učešću Vojske Srbije na paradi za Dan pobede u Moskvi, Vučić je rekao da misli da predsednik Srbije Tomislav Nikolić nije imao izbora.
Niko ne može da bude protiv toga, ocenio je Vučić i podsetio da su ruski avioni, na zahtev iz Srbije, učestvovali na vojnoj paradi u Beogradu.
Osvrćući se na odnose sa Rusijom i ukrajinsku krizu, Vučić je predočio da Ukrajina nije priznala Kosovo, kao ni Rusija.
Razgovarao sam sa ukrajinskim predsednikom Petrom Porošenkom, koji mi je rekao da poštuje teritorijalni integritet Srbije i pozvao me na paradu 8. maja, rekao je Vučić, ali da još ne zna da li će otići.
Vučić od predstojeće posete Vašingtonu očekuje da bude izuzetno važna, jer su SAD, uz Kinu i Rusiju, ključni činilac i najjača politička i eknomska sila.
Suviše smo mi mali da bismo imali takvog neprijatelja i mislim da oni kod nas poštuju to što sam ja vrlo konkretan u razgovorima sa potpredsednikom SAD Džozefom Bajdenom, naglasio je Vučić i istakao da on uradi to što se dogovori.
Srbija ima jasan izbor, mi smo na evropskom putu, ali želimo da sačuvamo tradicionalne odnose sa Rusijom, dodao je Vučić i napomenuo da je to naša nepromenjena pozicija, kojom svaki građanin može da se ponosi.
Upitan da li će od Bajdena tražiti da utiče kod Brisela za otvaranje pregovaračkih poglavlja u pristupnim pregovorima Srbije sa EU, Vučić je rekao da će "prećutati", jer ne želi da vređa evropske uzemlje svojim odgovorom, koji ne bi bio iskren.
Na pitanje o padu helikoptera 13. marta, Vučić je rekao da do danas nije razumeo zašto se od toga pravi isključivo politička afera, kao što je to, prema njegovim rečima, bio slučaj i sa "paradom homoseksualaca".
Neko je, u skladu sa ovlašćenjima, kao i bezbroj puta do tada, tražio da se spase jedno dete, ali su ljudi doživeli udes, objasnio je Vučić, koji smatra da ne postoji ni jedan motiv da se od toga pravi afera, sem pokušaja da se ruši Vlada Srbije.
Zato sam i rekao da nema problema, da sam ja kriv, pa me srušite, dodao je Vučić i precizirao da pitanja o helikopterskoj nesreći ne doživljava kao lični napad na njega, ali se pita šta je smisao.
Onaj ko je prekršio proceduru odgovaraće, najavio je Vučić, ali je ponovio da je po sredi politička afera i da on ne misli da su krivi ni brigadni general Predrag Bandić, ni načelnik Generalštaba Ljubiša Diković, niti bilo ko.
Da sam bio na mestu Dikovića, ja bih doneo odluku da leti helikopotrer, naglasio je Vučić, kao što je doneo Bandić i u deset puta gorim uslovima.
Naša vojska je snažna i biće još snažnija. Izdvojili smo 600 miliona za lovce, dok dva helikoptera do kraja godine stižu iz Rusije, najavio je Vučić, koji je, na pitanje o članstvu u NATO, ponovio da je Srbija vojno neutralna.
Povodom slučaja haškog optuženika Vojsilava Šešelja, on je rekao da nikada o Tribunalu nije imao visoko mišljenje, a da je tim slučajem posebno razočaran.
Ne mislim loše o Šešelju, on je naš građanin, obaveza je da brinemo o njemu, rekao je Vučić i naglasio da ne može da hvali njegovu politiku, "kao što on ne može moju".
Vučić je, upitan o napadima na Sašu Jankovića, rekao da neće podržati zahteve u svojoj stranci da zaštitnik građana bude smenjen, ali je napomenuo da nema visoko mišljenje o njegovom radu.
Video sam kampanju i hajku protiv svih onih koji su se usudili da misle drugačije od zaštitnika građana i video sam cenzuru izjave jedne porodice, rekao je Vučić.
Oni koji su govorili o hajci, u stvari su sve vreme vodili hajku. Smetaju im jedan tabloid, verovatno su mislili na Informer i jedna televizija, verovatno su mislili na Pink, smatra Vučić.
On je ukazao i da ne postoji pravo porodice Gojković da kaže šta misli o svom mrtvom sinu, zato što se to ne sviđa njegovim političkim protivnicima.
Slobodno neka nastave da rade. Treba da imamo i takvu vrstu političkog protivnika, to razvija naše demokratske kapacitete, ocenio je Vučić.
On je najavio i ustavne promene, kojih će sasvim sigurno biti zbog pravosuđa, broja poslanika i mnogih drugih stvari.
Upitan koliko dugo planira da na posao ide u Nemanjinu 11, Vučić je odgovorio: "Mnogo kraće nego što bi manji deo ljudi voleo, a duže nego što bi deo političkih protivnika mogao da podnese".
To je najveća čast i ponos koji sam mogao da imam, uživam kad radim više od 20 sati za svoju zemlju, ništa lepše i vrednije od toga, zaključio je Vučić.





