Srbija na 64. mestu po stanju demokratije

Izvor: Studio B, 17.Dec.2011, 14:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija na 64. mestu po stanju demokratije

Srbija se ove godine, od 167 zemalja, našla na 64. mestu po indeksu demokratije, što je za jedno mesto bolje u odnosu na prošlu godinu, navodi se u godišnjem izveštaju "Ekonomist intelidžens junit" (EIU).

U izveštaju "Demokratija pod pritiskom", u kom su države svrstane u četiri tipa režima - potpuna demokratija, manjkava demokratija, hibridni režimi i autoritarni režimi, Srbija je u drugoj grupi i nalazi se među oko 40 zemalja u kojima je u odnosu na 2008. godinu došlo >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << do pogoršanja medijskih sloboda.

Ocena medijskih sloboda pogoršana je u odnosu na period od pre tri godine, ne samo u Srbiji već i u nekoliko drugih evropskih zemalja: Francuskoj, Italiji, Turskoj, Mađarskoj, Makedoniji, Crnoj Gori, Rumuniji, Rusiji, zaključuje se iz izveštaja analitičkog i savetodavnog ogranka "Ekonomist grupe", koja, između ostalog, izdaje nedeljnik "Ekonomist".

Čak 12 od 28 zemalja istočne Evrope beleži pad u oceni demokratije u ovoj godini. Kada je reč o zemljama regiona, Srbija je prema indeksu demokratije EIU bolje plasirana od Makedonije (73.), Crne Gore (74.), Albanije (84.), BiH (95.), a lošije od Slovenije (30), Mađarske (49.), Bugarske (52.), Hrvatske (53.) i Rumunije (59.).

Prvih pet mesta na listi 165 država i dve teritorije pripadaju Norveškoj, Islandu, Danskoj, Švedskoj i Novom Zelandu, dok poslednjih pet mesta zauzimaju Mjanmar, Uzbekistan, Turkmenistan, Čad i Severna Koreja.

U izveštaju se ističe da je ova godina politički bila izuzetno burna, zbog dužničke krize i slabog političkog vođstva u razvijenom svetu, dramatičnih promena i sukoba na Bliskom istoku i u severnoj Africi i rastućih društvenih nemira u većem delu sveta.

U potpune demokratije se ubraja većina članica EU, Novi Zeland, Australija, Kanada, SAD, Japan, Južna Koreja, dok su među zemljama sa manjkavom demokratijom, pored Srbije, Zelenortska ostrva, Portugal, Francuska, Slovenija, Italija, Grčka. Među hibridnim režimima su Albanija, Turska, BiH, Irak, a među autoritarnim Egipat, Rusija, Jordan, Maroko, Kuvajt, Libija, Kuba, Kina, Ujedinjeni Arapski Emirati.

Kategorije prema kojima se ocenjuje stanje demokratije su izborni proces i pluralizam, funkcionisanje vlade, političko učešće, politička kultura i građanske slobode. "Demokratija pod pritiskom" je četvrti godišnji izveštaj EIU, konsultantskog ogranka "Ekonomist grupe", koji, između ostalog, izdaje nedeljnik "Ekonomist".

Nastavak na Studio B...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.