Slučaj službenice Olge B.

Izvor: Politika, 09.Okt.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Slučaj službenice Olge B.

Ministar za kapitalne investicije u Vladi Srbije Velimir Ilić podneće krivičnu prijavu protiv sekretarice ministra bez portfelja Dragana Đilasa, koju je, prema navodima medija, grubo izvređao u telefonskom razgovoru. Kako je za naš list rekla portparol Nove Srbije Dubravka Filipovski, Ilić će, nakon objavljivanja navodnog transkripta razgovora, prijavu podneti zbog "manipulacija, laži i zloupotrebe službenog položaja".

– Sadržinu razgovora sa sekretaricom ministra Dragana >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Đilasa, koji je objavljen u medijima, ministar Ilić je negirao. Šta god da je u pitanju, zvaničan snimak ili beleška, i bilo da je to uradila sama sekretarica, ili po nalogu ministra, nečuveno je da se to prosleđuje medijima – rekla je Dubravka Filipovski.

Da podsetimo, Ilić je navodno pokušavajući da u utorak 2. oktobra telefonom dođe do Đilasa sasuo niz uvreda i psovki na račun sekretarice Olge B. Ona se, kako su preneli mediji, potom požalila ministru Đilasu, koji joj je rekao da o ovom događaju sastavi službenu belešku.

Kako "Politika" nezvanično saznaje, transkript navodnog razgovora Ilića i Olge B. prošlog četvrtka podeljen je ministrima na sednici vlade, da bi dan kasnije osvanuo i u medijima. U Novoj Srbiji smatraju da je to medijima poslao neko ko "pokušava da ministra Ilića predstavi kao bahatog čoveka, onakvog kakav on nije".

– Zašto ga Đilas nije pozvao i razgovarao s njim? Đilas kaže da sva pitanja treba rešavati u okviru vlade, a sam krši ono što govori – navodi Filipovska.

Međutim, iz kabineta ministra Đilasa odbijaju optužbe da su oni medijima prosledili transkript i tvrde da je Đilas o ovom događaju obavestio samo premijera Vojislava Koštunicu.

"Politici" juče niko nije želeo da potvrdi da li snimak navodnog razgovora postoji, i da li će, u slučaju da cela stvar završi na sudu biti upotrebljen. Olga B., sa kojom smo juče razgovarali osim što je još jednom potvrdila da se incident sa ministrom Ilićem dogodio, nije htela da odgovara ni na kakva pitanja, pa ni na to da li je razgovor snimila, kao i da li je to eventualno uradila po nečijem nalogu ili samonicijativno.

Prema rečima Milivoja Mihajlovića, šefa vladine Kancelarije za saradnju sa medijima, malo je verovatno da postoji zvaničan snimak razgovora Đilasa i Ilićeve sekretarice.

– Koliko ja znam, telefonski razgovori u vladi se ne snimaju. Moguće je da to neko uradi na svoju ruku, ali mislim da takva vrsta snimanja snosi određene zakonske posledice – rekao je Mihajlović za "Politiku". A Krivični zakonik Srbije je po pitanju neovlašćenog snimanja jasan – član 143 kaže da će se onaj "ko neovlašćeno prisluškuje ili snima razgovor" kazniti novčanom kaznom ili zatvorom od tri meseca do tri godine. Neovlašćeno snimljen razgovor, inače, ne može biti ni dokaz na sudu.

Najnoviji incident između Đilasa i Ilića, kako se nezvanično saznaje u vladajućoj koaliciji, pokazao je da sukob dvojice ministara ne jenjava, a da su poslednja trvenja isprovocirana dešavanjima koja su u vezi sa koncesijom za autoput Horgoš–Požega. Naime, nezvanični izvori tvrde da je poslednji sukob izbio zbog uvođenja još jednog koncesionara za ovaj autoput.

Potvrda ovih nagađanja može biti i izjava Dubravke Filipovski za naš list.

– Očigledno je da drugi imaju problem. Zašto, inače, politizuju pitanje koncesije za autoput Horgoš–Požega, a ne kažu šta je to u tom poslu sporno? Taj posao je ugovoren u vreme prethodne vlade i očigledno je da se pojedinci iz ove vlade ne slažu sa tim, jer ne mogu da ubiraju političke poene – kazala je Filipovski.

Nezvanični izvori takođe tvrde da Demokratska stranka traži i osnivanje novog javnog preduzeća koje bi kontrolisalo Koridor 10. Ukratko, demokrate su zainteresovane za preuzimanje dela kontrole nad resorom kojim je Ilić do sada upravljao bez ikakvog upliva sa strane.

U vladajućoj koaliciji tvrde da se sukob Ilića i Đilasa neće odraziti na stabilnost vlade, što će se navodno videti već na sednici u četvrtak. Da bi sukob mogao biti izglađen u dogledno vreme, potvrđuje i izjava Filipovske da je "Velja Ilić profesionalac u svom poslu i može da sarađuje sa svima".

– Rešenje je u dogovoru među koalicionim partnerima o fer-pleju i pridržavanju osnovnih principa o kojima smo se dogovorili – kazala je ona.

M. Albunović
D. Matović

-----------------------------------------------------------

Vlada u četvrtak odlučuje o učešću PORR-a u koncesiji

Vlada Srbije trebalo bi u četvrtak, 11. oktobra, da donese odluku o davanju saglasnosti austrijskoj kompaniji PORR za učešće u koncesiji za izgradnju autoputa Horgoš-Požega, umesto firme FČ, izjavio je juče pomoćnik ministra infrastrukture Mihajlo Marković. Marković je, u izjavi novinarima, rekao da bi danas vladin Odbor za privredu i finansije trebalo da pripremi materijal o zahtevu FČ-a za predstojeću sednicu Vlade Srbije.

Kompanija FČ je nosilac koncesije za autoput Horgoš-Požega, koja je taj posao dobila zajedno sa firmom "Alpina".

Pre tri nedelje, FČ je zatražio odobrenje od Vlade Srbije da ustupi polovinu koncesionih prava PORR-u iz Austrije, čime bi FČ samo tehnički izašao iz konzorcijuma, jer u preduzeću ostaje "Alpina", čiji je vlasnik u međuvremenu postao FČ.

Tanjug

[objavljeno: ]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.