Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 01.Mar.2017, 13:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Skupo gorivo "podiže" cenu setve
Dok su seme, đubrivo i pesticidi gotovo ostali na lanjskom nivo, u gorivo je za godinu dana poskupelo za gotovo 20 odsto.
Zadružni savez Vojvodine godinama beleži cene repromaterijala kako u konačnoj kalkulaciji izračunali cenu neke biljne proizvodnje.
Savetnik za proizvodna pitanja u Zadružnom savezu Vojvodine Petar Radić kaže da će ovogodišnju setvu koja je na pragu najviše opterećuje veliki skok goriva u odnosu na lane.
" Prošle godine u ovo >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << vreme cena gasnog ulja je bila 116,40 dinara a godinu dana kasnije je 143, 40 dinara. To je bezmalo 20 odsto više. To je ono što ovogodišnju setvu čini skupljom. Cene ostalih "inputa" će biti na lanjskom nivou" kaže Radić.
Navedeno potvrđuje i Rajko Nenadov iz novosadske „Hemoslavije" firme koja se više od četvrt veka bavi prometom repromaterijala. I on kao i mnogi agroanalitičari i drugi poslenici agrarne struke pred svaku prolećnu setvu "vagaju" koliko je repromaterijal pojeftinio ili poskupeo u odnosu na minulu sezonu.
Cena mineralnih đubriva je ostala na prošlogodišnjem nivou. Mislim na UREU i NPK. Činjenica je da je UREA jesenas bila znatno jeftinija ali kako se približava prolećna setva cena se ujednačila sa lanjskim na nivou od 41 dinar.
NPK đubrivo je oko 48-49 dinara u zavisnosti od proizvođača, a radimo Eliksir, ruska đubriva i Kutinu. Kada je o pesticidima reč Galenika i Agrosava su ostali na nivou od prošle godine dok su BAYER i BASF za nijansu skuplji. Zvanične cene pesticida će se formirati u martu.
Rajko Nenadov kaže da su cene semena kukuruza u formiranju ali očekuje da će biti na prošlogodišnjem nivou. Ono što nije dobro da se pojavljuje seme iz nekoliko predhodnih sezona koje se prodaje po damping cenama ali vrlo upitnog kvaliteta. On ima i savet u vezi toga.
Proizvođači su već naučili da moraju da pogledaju deklaraciju. Seme mora da bude adekvatnog kvaliteta i klijavosti i da se kupi kod renomiranog dobavljača. Sve ostalo je rizično.
Petar Radić koji je stručnjak za poljoprivrednu mehanizaciju kaže da je činjenica da se kod nas još ne razmatra uvođenje jeftinijeg tzv. "plavog dizela" za poljoprivredu.
Prema njemu za to nema razloga zato što poljoprivredna mehanizacija relativno malo koristi javne puteve za koje je baš namenjen novac dobijen od naplate akciza.
One danas čine polovinu cene goriva. Uređene zemlje su tu oblast uredile na korist poljoprivrednika. Tako Slovenija godišnje poljoprivrednicima za njive obezbeđuje 200 litara po hektaru bez akciza.
Za vinograde i hmeljarnike to je čak 420 litara po hektaru. Država kod nas ide u suprotnom smeru pa tako najavljuje strožu kontrolu nemarkiranog goriva i preti kaznama do 500.000 dinara.
Baš zbog velikih akciza poljoprivrednici su prinuđeni da se snalaze za gorivo iz "sivih tokova". Krajnje vreme je da se država izjasni i kako će tretirati gorivo tj. biodizel koji su poljoprivrednici u okviru svojih imanja napravili za slopstvene potrebe.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...




