Izvor: B92, 17.Nov.2002, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šef jugoslovenske diplomatije o Povelji i izborima u Srbiji

Beograd -- Jugoslovenski ministar inostranih poslova Goran Svilanović kritikovao je u nedelju političare u Srbiji i Crnoj Gori koji prilikom izrade Ustavne povelje mnogo više računa vode o stranačkim interesima nego o tome što neusvajanje povelje blokira prijem SRJ u Savet Evrope i pregovore o ulasku u Partnerstvo za mir.

Gostujući na BK televiziji, Svilanović je ocenio da SRJ neusvajanjem povelje, što je onemogućilo njen prijem u SE u novembru, uvodi sebe u "neku vrstu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << samoizolacije", iako je prethodno ispunila sve ostale zahteve za prijem u tu organizaciju kao što su demokratizacija zemlje, poštovanje ljudskih i manjinskih prava, odgovarajuće zakonodavstvo i odnos prema medijima. Istakavši da je uslov za prijem u SE da postoji država čije će funkcije biti jasne, on je ocenio i da je priča o kojim se sve pitanjima nisu dogovorili članovi Ustavne komisije "dojadila svima" i da građani" isključuju televizor" kad čuju da je o tome reč.

U tom kontekstu Svilanović je ocenio korektnim predlog potpredsednika Demokratske stranke Zorana Živkovića da kriza u izradi povelje bude prevaziđena tako što će najspornije pitanje - način izbora poslanika u savezni parlament, biti razrešeno tako što bi do 2004. godine savezne poslanike delegirale republičke skupštine, dok bi od 2004. godine oni bili birani na neposrednim izborima.

Govoreći o političkoj situaciji u Srbiji, lider GSS-a izrazio je očekivanje da će u drugoj polovini januara u Srbiji početi rad na novom ustavu koji bi, kako je kazao, zadovoljio potrebe zemlje i njenih gradjana i kojim bi Vojvodini biti data velika autonomija.

Svilanović je ocenio da je "strašno" što je Mađarska najavila da će od polovine iduće godine uvesti vize za jugoslovenske građane, kao i da je u Jugoslaviji "isključivi problem" što će se to dogoditi. Svilanović je naveo da Mađarska sa uvođenjem viza "odugovlači koliko može", jer joj je u interesu da sarađuje sa SRJ, ali je ukazao i da je zbog predstojećeg prijema u Evropsku uniju 2004. godine ta zemlja dužna da se prilagođava standardima Šengenskog sporazuma jer joj je to "vrhunski interes". On je upozorio da bi iz istih razloga u narednih godinu-dve vize Jugoslaviji mogle da uvedu i Bugarska i Rumunija, ako SRJ ne ispuni uslove koji se tiču kontrole granica, garancija da će se jugoslovenski građani koji odu u inostranstvo vratiti u zemlju i ako ne učini više za podizanje svog ugleda u svetu.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.