
Izvor: B92, 27.Maj.2008, 16:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Savet: Saradnja sa Hagom dobra
Beograd -- Nacionalni savet za saradnju sa Haškim tribunalom usvojio je izveštaj u kojem navodi da je saradnja sa Tribunalom do sada bila konstruktivna i uspešna.
Izveštaj o saradnji Srbije sa Tribunalom u Hagu biće, kako je odlučeno, dostavljen predstavnicima država članica Saveta bezbednosti UN, koji će, kako je najavljeno, 4. juna razmatrati prvi redovan izveštaj novog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca.
"Stav Republike Srbije je da se proces saradnje >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sa Međunarodnim krivičnim tribunalom za ratne zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji može okarakterisati kao konstruktivan i uspešan iz sledećih razloga: od 46 okrivljenih čiju je predaju Tribunal zahtevao od Srbije, Tribunalu je predato 42 lica", navodi se izveštaju Nacionalnog saveta.
Među osobama koje su predate Tribunalu su, napominje se, i dvojica bivših predsednika Republike, bivši predsednik Vlade, trojica bivših načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije, bivši načelnik Službe državne bezbednosti, kao i veliki broj vojnih i policijskih generala.
Za preostalom četvoricom okrivljenih koji su u bekstvu nadležni organi stalno tragaju, a najbolji primer za to je, podseća se, akcija pokušaja hapšenja optuženog Stojana Župljanina u Nišu, 26. marta.
Dodaje se i da su za dostavljanje informacija koje bi mogle pomoći u hapšenju preostalih begunaca raspisane i visoke novčane nagrade.
Ljajić: Bramercov izveštaj neizbalansiran
Predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić izjavio je da izveštaj glavnog haškog tužioca Serža Bramerca nije izbalansiran i najavio odgovor Srbije u vidu posebnog izveštaja Savetu bezbednosti.
"Smatramo da Bramercov izveštaj nije izbalansiran na način na koji bi trebalo da bude, na osnovu dosadašnjeg nivoa naše saradnje sa Tribunalom", rekao je Ljajić novinarima.
Prema njegovim rečima, Srbija priprema celovit izveštaj o saradnji sa sudom u Hagu, koji će proslediti Savetu bezbednosti u odgovor na Bramercov dokument.
Ljajić je podsetio da je samo 18 od ukupno 1.671 zahteva, koliko je od osnivanja Tribunala Tužilaštvo uputilo našem savetu, još u procesu rešavanja, dok je na sve ostale odgovoreno.
"Od 46 optuženih - 42 su izručena. Imamo još četiri za koje smo svesni da je naša obaveza i naš interes da se nađu u Hagu", istakao je Ljajić u razgovoru sa novinarima.
On je rekao da će, ukoliko bude formirana demokratska vlada, okončanje saradnje sa Hagom biti jedan od prioriteta u njenom radu, "jer to je prepreka na našem putu evropskim integracijama".
Savet je, prema rečima Ljajića, Bramercu predočio da "vreme izborne kampanje i vreme formiranja vlade ne stvaraju dobar ambijent i klimu da se te aktivnosti intenziviraju".
Ljajić je sa novinarima razgovarao o saradnji s Hagom nakon otvaranja Međunarodnog sajma "Zaštita i bezbednost 2008".
Podsetimo, u prvom izveštaju Savetu bezbednosti otkako je postao glavni tužilac Haškog tribunala, Serž Bramerc je naveo da su Mladić, Karadžić, Hadžić i Župljanin nadohvat ruke Beogradu.
Osim toga, on se požalio da je slaba zaštita svedoka u suđenju Šešelju, kao i da nisu dobili važna dokumenta neophodna za suđenje Jovici Stanišiću.